Ajattelitko osallistua kaivoksen viimeisiin pikkujouluihin?
Viimeiset pikkujoulut
Kaivosloppuu
291280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ajattelitkoen viimitkoen viimen viimen viimaivoksen viimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pimeisiin pikkujouluiujouluiujouluiujouluihin?
ÄÖlöölololylölolöäöölöölöäööallsdkl
Jollottaja jatkaa taas jollotustaan.
Olihan noita jo yli kuusikymmentä kertaa.
Pettääkö kaivoslaisten pikkuvaimot.
Pikkujouluihin pitäis mennä. Kuuluu perinteeseen. Eikä varmaan viimeiset, jos perinteestä pidetään kiinni ja on osallistujia.
tietääkö #make paljoa oli kaivoksen verotuotto korkein/vuosi?
No, en tiedä. Paljonko sitten? Mutta juhlia pitää, jos siihen on mahdollisuus. Köyhtyminen on sitten eri asia, joskus tulevaisuudessa.
Suomen toiseksi pienimmälle kaupungille Pyhäjärvelle kaivoksen sulkeminen merkitsee isoa lovea kuntatalouteenon viimeisen 12 vuoden aikana maksanut yli 200 miljoonaa euroa yhteisöveroa: FQM = kaivoksen viimeksi omistaja Fris Qantum Minerals
Maksanut siis viimeisen 12 v aikana 16,6 miljoonaa€ /v = tekee työllistä kohden about 8000e lisäveroa, pysyäkseen kuntatalous kaivoksen ajoissa ja huom tästä on poissa kaivos-työntekijöitten maksama verotulo kunnalle, paljonko se tekee en tiedä palkkoja, mutta 400työvuotta / siis 400 hlö vuosi-työansio siitä verot kunnallisverotuksessa, laskekoon joka palkat tietää, mutta arvioin että 3000000€ nekin tekee yht siis 19,6 mij.€ verotulojen menetys/v.
"10000ejuhlapårtonttu"
tai siis jos pelkästään kaivostyöntekijät juhlii, nii seos sitten 50000€ tiptaptiptaptipetipetiptap ..laulu / kinkunsyöjä, ja 200g-siivu kinkkua 250000€/kg ja 10kg kinkku 2500000€ potka.
Missä ne saadut rahat näkyy? Kuka, ketkä laittoivat ne haisemaan?
että jos rahoo on niin..
On niin isoja euroja, ettei niistä tajuu mitään. Mutta nyt on pikkujoulut, mitä niistä murehtimaan. Jos viimeiset, sitten niistä nautitaan.
isoja on ja ne on poismenossa joten "viimeset pikkujoulut rahojen kanssa
Viimeiset ja nyt nautinaan, eurot kehiin!
v2016 taseessa 6,5 milliä , mutta tuo kaivoksen vero-tuottama noin 19,5 milliä siis poistuu tai mitä 5-vuoden aikainen sivukivi tuotto tekee, mutta jos se jätetään sivuun niin 6,5 - 19,5=13 milliä menee miinukselle v2016 vertaukseen, mutta se sivukiven raplaus tuottanee, että tase pysynee ja onhan niitä monia muitakin tuottoja tosin menojakin, mutta tuo kaivoksen menetyksen kokonais infra poikii kyllä talouteen ja koko Pj matalapaineen jolla, kuten pahalla lentsulla, on sivuvaikutuksensa, kaivos syndroomassa vielä pitkäaikainen joka voi muuntua akuutiksi #Jollottamiseksi.
Pettää kaivoslaisten pikkuvaimot!
oiskoo tuossa siis lähtä pikkujouluun vai olla lähtämättä, kas siinäpä pulma?
Ei niillä kaikill oo vaimoja. Mittee ne on nuo suklaatipojat? Vae onko ne puppup... mitä ne ompikkaan?
Oliko villit bileet?
Siellä on taas petetty. Surullista
Asuuko ruotasella vielä alkoholisteja?
Ei taida kaivosmiehillä ottaa eteen enään kun vaimokkeet juoksee vieraissa! :))
Suljetaanko kaivos heti vuoden alusta?
Maaliskuun lopussa uuden tiedon mukaan jos pikkujoulu juoruihin on uskomista..
Loput pyhäkkäät voisi sulkea sinne rooppiin ja katkaista hissistä sähköt.
hyvä että loppuu sotkemasta asioita.
Kaivoslaisten pikkuvaimot lähtökuopissa.
Ei ole,kävin kylässä.