Vanhoillislestadiolainen perhe on aiheuttanut tuhkarokko-ongelman Pohjanmaalla päätettyään jättää lapsensa rokottamatta. Nyt lapsi on sairastunut ja mahdollisesti tartuttanut kymmeniä muita.
Toivottavasti lapsi selviää, eikä tartunta leviä.
Voisiko SRK mahdollisesti muistuttaa omassa rokotusvastaisessa piirissään yhteiskuntavastuusta. Vanhoillislestadiolaisuudessa on käsittääkseni tapana arvostaa esivaltaa ja toimia yhteiskunnan hyväksi. Tämä rokotusten välttäminen on muodostunut SRK piireissä suosituksi, ja yhdistettynä isoon syntyvyyteen uhka kohdistuu koko yhteiskuntaan sekä tietysti näihin pieniin ihmisiin ikävän taudin muodossa.
Toivottavasti lapsi selviää, eikä tartunta leviä.
Voisiko SRK mahdollisesti muistuttaa omassa rokotusvastaisessa piirissään yhteiskuntavastuusta. Vanhoillislestadiolaisuudessa on käsittääkseni tapana arvostaa esivaltaa ja toimia yhteiskunnan hyväksi. Tämä rokotusten välttäminen on muodostunut SRK piireissä suosituksi, ja yhdistettynä isoon syntyvyyteen uhka kohdistuu koko yhteiskuntaan sekä tietysti näihin pieniin ihmisiin ikävän taudin muodossa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos ne muut on rokotettu, miksi he silti saavat tartunnan?
vai onko ne muutkin rokottamatta, miten asia lienee.
Rokotekattavuus on kyseisellä alueella Suomen alhaisin ja noin 10 prosentilla väestöstä ei ole alueella tuhkarokkosuojaa. He siis altistuvat.
Sen verran korjaan, että kyseinen perhe kuuluu ruotsin kieliseen rauhansanalaisuuteen joka tunnetaan myös nimellä pikkuesikoisuus. Kyseisellä perheellä ei siis ole mitään tekemistä vanhoillislestadiolaisuuden tai suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen kanssa!
https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/pohjanmaalla-todettu-tuhkarokkotartunta-thl-tuhkarokko-tarttuu-jopa-huoneilman-valityksella-rokotesuoja-kannattaa-tarkastaa/811215/
https://www.lff.fi/risohallin-rukoushuone/
Olisi hyvä tarkastaa faktat ensin :)
Maahan on tullut kymmeniä tuhansia ihmisiä vailla mitään rokotuksia.
Jos he työllistyvät, työpaikka on monesti elintarvike alalla.
Ei se ole vain lestadiolaisuus, vaan rokotekriittisiä on enemmän muualla kuin uskonlahkoissa. Lueppa vaikka joitakin homeopaattien juttuja, ne on vasta lennokkaita.
Tässä hyvä ehdotus ministeriltä
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/266148-ministeri-sanni-grahn-laasonen-valayttaa-kovaa-keinoa-lapsen-rokottaminen-ehdoksi
Hyvä, että SRK seurakuntana on rokotusmyönteinen ja ongelma onkin jossain muussa lestadiolaissuunnassa. Terveisiä siis sinne.
Sikäli on loogista, etteivät lestadiolaiset rokota, kun muunkinlainen terveydenhoito on sallittua vain osittain. Ehkäpä olisi lestadiolaispiireissä suorastaan toivottua, että lapsikuolleisuus lisääntyisi kun lestadiolaisnaiset meinaavat nääntyä taakan alla.
Mitä mahdat tuolla tarkoittaa? Lestadiolaiset luottavat täysin terveydenhuoltoon ja tutkituttavat kaikki vaivansa ja sairautensa lääkärillä tai muulla terveydenhuollon ammattilaisilla. Mielestäni on todella väärin toivoa jonkun ihmisryhmän lapsiluolleisuuden nousua. Tuolla periaatteella ja logiikalla olisi syytä toivoa myös ylipäätänsä lapsikuolleisuuden nousua, sillä useat nykyajan äidit meinaavat uupua monenlaisten taakkojen alla. Lapsen menetys on aina siis AINA todella kova pailla ja aiheuttaa käsittämätöntä surua.
On siis moraalisesti väärin toivoa minkään ihmisryhmän lapsikuolleisuuden nousua! Kyllä monilla lestadiolaisäideillä on varmasti paljonkin taakkaa mutta niin on muillakin naisilla yhtä paljon taakkaa. Lestadiolaisäidit kuitenkin ovat suurimmalta osin tasapainoisia ja onnellisia elämäänsä eivätkä koe sen suurempia taakkoja omasta mielestään. Ja jos on taakkoja niin silloin ne pitää jakaa ja saa jakaa muiden kanssa tai jopa niiden terveydenhuollon ammattilaisten kanssa! Se on itse asiassa yksi yleinen taakan jako muoto tuo keskustelu terveydenhuollon ammattilaisen kanssa.
Kertokaapa lestadiolaisuutta tuntemattomalle, ovatko lestadiolaiset vai eivätkö ole rokotevastaisia? Jos vain lestadiolaisten ryhmä on rokotevastainen tai sellaista ilmenee enemmän jossain ryhmässä, niin missä, ja ennen kaikkea, MIKSI?
Pelkkä. edes harras krist, uskonnollisuuteen pysähtyminen ei riitä suojaamaan SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus", Jumalan Sanan vastaisuudesta, pahaksi / tuomioksi seuraamuksilta. Joita SYYSTÄ tuomioksi seuraamuksia on paljon muitakin erilaisia. Jo lähes kaikki ihmisten sairaudetkin niitä on!