Huoltoyhtiö vs talonmies

Taloasukki

Meillä on toiminut isohkossa taloyhtiössä talonmies yli 20vuotta.
Aina silloin tällöin on yhtiökokouksessa kyselty huoltofirmaan siirtymistä.
Aina on tyrmätty ehdotus.
Nyt ei enää kysytty vaan hallitus ja isännöitsijä päätti asian "salassa osakkailta".
Osakkaat tietenkin pistävät hanttiin ja nyt on tulossa ylimääräinen yhtiökokous.
Näin isännöitsijän laskelman säästöistä jos otettaisiin huoltoyhtiö. Luvut tuntuvat tuulesta temmatuilta, huoltoyhtiön kuluissa ei ole lisätöitä eikä edes talonmiehen käteen maksettavaa palkkaa mainittu. Palkka on varsin kohtuullinen kun ottaa huomioon että se sisältää kaiken varsinaisen työajan ulkopuolella tehdyn työn lukuunottamatta viikonloppupäivystystä.
Omien laskelmieni mukaan säästöä tulisi alle kympin per osakas per kuukausi. Jopa vain muutamia euroja.
Kyse on siis periaatekiistasta.
Lähes kaikki osakkaat pitäisivät mielellään talonmiehen ja ovat ilmaisseet halunsa maksaa siitä hyvästä ylimääräistä. Ottaen huomioon taloyhtiön suht edullisen vastiketason.
Mikä tässä mättää? Jos todellakin haluttaisiin huoltoyhtiö, asian voisi tehdä nätistikin.
Nyt on talonmies viettänyt unettomia öitä ja ollut sairaslomalla asian vuoksi.
Palaan asiaan ja kerron mikä on lopputulema.

1

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PariKommenttia

      "Nyt ei enää kysytty vaan hallitus ja isännöitsijä päätti asian "salassa osakkailta"."

      Ensinnäkään isännöitsijä ei osallistu tuollaiseen päätöksentekoon, vaan se on as oy lain mukaan hallituksen toimivallassa.
      "Hallitus huolehtii yhtiön hallinnosta sekä kiinteistön ja rakennusten pidon ja muun toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä. Hallitus vastaa siitä, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonta on asianmukaisesti järjestetty."

      Mutta mikään ei tietysti estä viemästä asiaa yhtiökokouksen päätettäväksi. Siellä asia ratkaistaan yksinkertaisella enemmistöllä.

      En tiedä teidän kustannuksia talonmiehestä, mutta nyrkkisääntönä on, että huoltoyhtiö tulee noin neljänneksen halvemmaksi. Mutta jos osakkaat ovat valmiit maksamaan, niin onhan talonmies aina parempi.

      "talonmiehen käteen maksettavaa palkkaa mainittu"

      Palkkahan ei ole ainoa kuluerä yhtiölle. Palkan sivukulut pitää ottaa myös huomioon. Myös taloyhtiölle hankittavat laitteet, ym, joita kuluja ei ole huoltoyhtiön tapauksessa. Lisäksi mahdollinen talonmiehen asunto. Joten mutulla ei kannata mennä laskelmissa, vaan ottaa kaikki talonmiehestä aiheutuneet kulut huomioon, ja verrata niitä huoltoyhtiön kuluihin.

      Mutta kuten sanoin, niin onhan talonmies luksusta, jos vain osakkaat ovat siitä valmiita maksamaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1999
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      975
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe