Tietoa islamista jne.

Hei

Olen 19-vuotias nuori mies pk-seudulta. En ole oikein uskonut mihinkään Jumalaan koskaan, mutta nyt vanhempana olen alkanut miettimään asioita vähän tarkemmin.

Olen tutkinut monia uskontoja löytääkseni sen oikean ja tulin siihen lopputulokseen että Islam on se oikea.

Kysyisin siis että mistä löytyisi tietoa esim. kääntymisestä (esim. miten se tehdään jne.).

(Olisi myös hienoa keskustella muslimin kanssa joistakin asioista. Esim. vaikka sähköpostilla tai jollakin muulla tavalla.)

Ps.
Mieluiten vain asiallisia vastauksia.

21

563

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun profiilista löytyy sähköpostiosoitteeni, jota kautta saa vapaasti ottaa yhteyttä, esittää kysymyksiä ja jakaa ajatuksia.

      Jos mietit, vaatiiko kääntyminen esim. uskonnolliseen yhdyskuntaan liittymistä, niin ei vaadi. Muslimi on kuka tahansa, joka ymmärtää ja hyväksyy sen, ettei ole muuta palvomisen arvoista kuin Jumala, joka lähetti profeetat, joista viimeinen on Muhammad. Profeetat olivat kuolevaisia ihmisiä, jotka eivät keksineet mitään omasta päästään, vaan välittivät eteenpäin Jumalalta saamaansa ilmoitusta: uskokaa yhteen kaikkitietävään Jumalaan, kunnioittakaa itseänne ja toisianne.

      Sille, joka haluaa oppia tuntemaan Jumalan, Koraani kertoo (59:23):
      "Hän on Jumala, ja paitsi Häntä ei ole muuta jumaluutta, kuningas, pyhä, rauhantuoja, turvanantaja, kaiken suojelija, kaikkivoipa, korkein, kaiken suuruuden alkulähde."

      Kaikkivoipan rauhantuojan, Jumalan kanssa yhteyteen pääsemme rukouksella, sekä vapaamuotoisella rukouksella, joita voi rukoilla mielessään missä tahansa, vaikka autoa ajaessa, sekä tietyt sananparret ja liikkeet sisältävällä rukouksella, jossa musta ja valkoinen, köyhä ja rikas, nuori ja vanha, kumartavat yhtä syvään Jumalan edessä, painavat kasvonsa yhtä alas lattiaan.

      • Anonyymi

        Kysymys yusraaa V.
        Miksi islamuskoiset tappavat vääräuskoisia Koraanin opin mukaan? (vieläkin)
        Elämme kuitenkin nykyaikaa ja Koraani on käsittääkseni kirjoitettu hieman aiemmin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys yusraaa V.
        Miksi islamuskoiset tappavat vääräuskoisia Koraanin opin mukaan? (vieläkin)
        Elämme kuitenkin nykyaikaa ja Koraani on käsittääkseni kirjoitettu hieman aiemmin.

        En tiedä. Kannattaa kysyä niiltä, jotka ovat siihen syyllistyneet.


      • Yusraaa kirjoitti:

        En tiedä. Kannattaa kysyä niiltä, jotka ovat siihen syyllistyneet.

        Täältä poistuneissa kommenteissa joku anonyymi taas syyttää, että olisin poistattanut kommentteja. Olen sanonut tämän ainakin kahdesti aiemmin ja sanon nyt uudestaan, että en ole tehnyt niin, eikä minulla olisi edes sellaista valtaa.


      • Yusraaa kirjoitti:

        Täältä poistuneissa kommenteissa joku anonyymi taas syyttää, että olisin poistattanut kommentteja. Olen sanonut tämän ainakin kahdesti aiemmin ja sanon nyt uudestaan, että en ole tehnyt niin, eikä minulla olisi edes sellaista valtaa.

        Poistuneet kommentit oli myös poistuneet ennen kuin ehdin niitä nähdä. (Näen niistä pari ekaa sanaa, joten tiedän, etten ollut ehtinyt nähdä niitä.)


    • Nyt heitit pahan. Ennen kuin teet lopullisen ratkaisun, ehdotan, että tutustut Ilmari Hiidenlehdon kirjaan "Profeetta Muhammedin haamu". Muista myös, että päätöstä ei voi perua, siitä seuraa kuolemantuomio.

    • 1234567---

      Olen samaa mieltä Islamistien kanssa, että saastaiset eläimet, kuten sika ei kuulu ruuaksi. Jumala teki jaotuksen puhtaat ja saastaiset eläimet. Nykyään saastutetaan puhtaitakin eläimiä ja kaloja ihmisen toimesta, joten tarkkana saa olla.
      Jumalan antama pyhäpäivä on sapatti lauantai. Monet harhaanjohtavat julistavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille.
      Naispappeus on Raamatun vastaista.

      • Ihanaaihraa

        Kai nyt joulukinkun saa paistaa ja syödä, en usko että kukaan olisi niin ahdasmielinen. Joulukinkku kuuluu jouluun ja sillä sipuli.


      • 1234567---
        Ihanaaihraa kirjoitti:

        Kai nyt joulukinkun saa paistaa ja syödä, en usko että kukaan olisi niin ahdasmielinen. Joulukinkku kuuluu jouluun ja sillä sipuli.

        Raamatusta luemme: Jotka syövät sianlihaa ja muuta inhoittavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu sanoo Herra.


      • Anonyymi
        1234567--- kirjoitti:

        Raamatusta luemme: Jotka syövät sianlihaa ja muuta inhoittavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu sanoo Herra.

        Apostolien teot 10:5-15 KirkkoRaamattu 1933/-38.
        Niin lähetä nyt miehiä Joppeen noutamaan eräs Simon,
        jota myös Pietariksi kutsutaan;
        hän majailee nahkuri Simonin luona,
        jonka talo on meren rannalla."

        Ja kun enkeli,
        joka Korneliusta puhutteli,
        oli mennyt pois,
        kutsui tämä kaksi palvelijaansa
        ja hurskaan sotamiehen uskollisimpiensa joukosta
        ja kertoi heille kaikki
        ja lähetti heidät Joppeen.

        Ja seuraavana päivänä,
        kun he olivat matkalla ja lähestyivät kaupunkia,
        nousi Pietari noin kuudennen hetken vaiheilla katolle rukoilemaan.

        Ja hänen tuli nälkä,
        ja hän halusi ruokaa.
        Mutta sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin.
        Ja hän näki taivaan avoinna ja tulevan alas astian,
        ikäänkuin suuren liinavaatteen,
        joka neljästä kulmastaan laskettiin maahan.

        Ja siinä oli kaikkinaisia maan nelijalkaisia
        ja matelijoita
        ja taivaan lintuja.
        Ja tuli ääni,
        joka sanoi hänelle:
        "Nouse,
        Pietari,
        teurasta
        ja syö."
        Mutta Pietari sanoi:
        "En suinkaan,
        Herra;
        sillä en minä ole ikinä syönyt mitään epäpyhää enkä saastaista."

        Ja taas ääni sanoi hänelle toistamiseen:
        "Minkä Jumala on puhdistanut,
        sitä älä sinä sano epäpyhäksi."


    • Islamia__opiskellut

      Kannattaa tosiaan ennen sitoutumista perehtyä,tarkasti shariaan ja islamin sääntöihin. Esim. vessaan tulee aina astua vasen jalka edellä. Muista se aina. Allah näkee kaiken.
      En tiedä miksi tämä on tärkeää, mutta Allah tietää parhaiten. Vasen jalka edellä, muista se.

      • Anonyymi

        muslimien paastoaikana ei voi syödä eikä juoda. Mutta jos menee pois auringon valon ulkopuolelle siellä voi juoda ja syödä vapaasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        muslimien paastoaikana ei voi syödä eikä juoda. Mutta jos menee pois auringon valon ulkopuolelle siellä voi juoda ja syödä vapaasti.

        Tyhmää...
        On paastoaika mutta silti syödään.


    • Islamia_opiskellut

      Lisäys vielä edelliseen vessaosioon. Wikipedian englanninkielisessä versiossa on artikkeli islamic toilet etiquette, eli islamilainen vessaaäännöstö. Siinä todetaan ulos vessasta tullaan oikea jalka edellä ja sammalla on suositeltavaa lausua: "ylistys olkoon Allahille, joka vapautti minut saastasta ja soi minulle helpotuksen." Tämäkin on hyvä tietää, jos todenteolla aikoo harjoittaa uutta uskontoaan.

    • Vanhanneuvo

      Lue Hege Storhaugin kirja ^Islam yhdestoista vitsaus^ ja mieti uudelleen.

      • Anonyymi

        Tämä kirja pitäisi jokaisen ajattelevan ihmisen lukea.


    • mikä tieto johtaa siihen että haluut alkaan luulee eli uskomaan jos oot miettiny asiat tarkkaan läpi ?

    • Anonyymi

      Mitenkähän tämä, aloittaja, miten eteni? :P Muista, että Jumala ei välitä, vaikka sinulle olisi tullut takapakkeja tms. Jumalan puoleen aina voi kääntyä ja Jumala aina ottaa sinut vastaan avoimesti. Jumala on Armelias Armahtaja.

      Ummaan samoin, siis muslimiyhteisöön
      esim. jos sinulla on joku ihminen, keltä oot kyselly islamista,Vaikka olisit lakannut pitämästä yhteyttä, kukaan ei loukkaannu tai pidä epäkohteliaana, se on ihan tyypillistä, että islamista ensin kiinnostunut hetkeksi vetäytyy kuoreensa, lakkaa tulemasta moskeijaan, ja sitten saakin yhä johdatusta ja haluaa tietää yhä islamista, olet tervetullut

    • Anonyymi

      Eihän islam ole mikään uskonto. Tarkoitusesi on muu kun uskonto.

    • Anonyymi

      Toivottavasti katsoit 13.2. ulkolinjan dokkarin irakilaisten avioliittokäsityksistä.
      Siinä oli myös huomautuksia sharialaista.
      Perehtymisesi toivottavasti tuottaa tulosta ja saat aitoa islamin eri käsityksistä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe