Kokeilin liittää Microsoft-tilin Ubuntuun (18.04 LTS). Yhteys on nyt muodostettu. Sähköposti ja asiakirjat ovat "päällä". Siitä huolimatta Thunderbirdissä ei ole mitään sähköpostitiliä, eikä OneDriveä näy missään. Ainakin OneDrivestä oli joku maininta tiliä yhdistettäessä.
Pitäisikö noiden verkkotilien edes toimia? Vaihtoehtoja on vaikka kuinka, on Googlea, Facebookia, Flickeriä, Pocketia ties mitä.
Pitäisikö noiden verkkotilien edes toimia? Vaihtoehtoja on vaikka kuinka, on Googlea, Facebookia, Flickeriä, Pocketia ties mitä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole tarpeellisia. Saattaa olla tietoturvan kannalta vahingollistakin.
Sähköpostit luetaan Evolutionilla (asenna). Asiakirjat Document viewerillä? Sähköpostit voi ohjata myös Thunderbirdiin, lisää tilin tiedot ja jotain asetuksia. Kätevä jos on useita osoitteita eri palvelimilla.
Tuolla mitä mihinkin käytetään
https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/accounts-which-application.html.en
Sähköpostit voi lukea selaimella joten mitään erityisiä tanderbördejä tms.ei tarvita.
Itse olet turhake! Thunderbird on mielestäni erinomainen ohjelma ja sillä sipuli, ei siis mikään turhake.
Selaimella on turhauttavaa kirjautua useaan osoitteeseen lukemaan sähköposteja. Thunderbirdiin ne saa kaikki kerralla.
Mahtaakohan kolmansien osapuolten kikkareiden käyttö olla kuinka tietoturvallista? Esim. OneDriven tällä https://www.maketecheasier.com/sync-onedrive-linux/
Dev versio, ei kovin aktiivinen.
Tuo varmasti parempi https://skilion.github.io/onedrive/
Selain ihan hyvä sähköposteille jos ei paljon käyttöä. sähkäpostin on sysjäyttänyt monet muut pikaviestimet. Mikä arsyttää jos pitää usetai käyttää.
Miten niin sähköpostin on syrjäyttäneet muut pikaviestimet? Minä en mitään muita käytä kuin sähköpostia ja se saapi riittää!
Nämä "minä en perkele muuta käytä" kommentit ovat palstan parhautta :-D Minulla perkele on ubununtu ja se toimii moitteetta! Vika on saatana teissä muissa! Aina! Niin perkele!
Parannukset ovat paskannuksia, joita sinä suvakkina hyväksyt! Täälläkin google vaikuttaa paskantaneen palstalle..
Ja perkele, missasit pointtini. Pointtini on se että on suuri joukko jotka ei halua liittyä johonkin v*tun Facebookiin tai Whatsappiin, näin ollen ne eivät koskaan tule syrjäyttämään sähköpostia!!!
Nuoriso toista mieltä. FB alkaa kai olla jo vanhanaikainen. Työhaastattelu voidaan tehdä Skypellä tai jollain muulla viestiimellä. Somessa voi olla mukana, mutta pakollista se ei toki ole. MS valta alkaa olla ohi. Google ja Android alkaa olla jokaisen käytössä. Tilanne muuttunee joskus. Tipahtihan Nokiakin ja Symbian.
Jaaha, nuorison ehdoillako tässä mennään? Tiedoksi vaan ettei maailma kyllä pyöri nuorison ympärillä vaan muitakin ihmisiä on!!!
Kommenttini tarkoitettu Mikolle, osui vain väärään kohtaan.