Onko SuperB sama kun Volga?

samannäköisiä

Mitä mieltä olette? Onko SuperB sama auto kun Volga?
Joskus näyttää että oktaavia on myös sama.
Kaipaanko venäläistä silmälääkäriä?

Niissä vaan on samaa olemusta ja näköä.

18

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän Skoda n tuotekehitys on tuotekehitysjohtajan suulla itsekin myöntänyt, että skeidatehdas otti mallia Volgasta suoraan kehitellessään tätä mallia.

      On siinä monenlaista yhtäläisyyttä. Vielä enemmän oli siinä edellisessä ja sitä edellisessä korimallissa. Se sämpylä-puikula-raitsikka, jossa oli pyörät todella lähellä toisiaan, ja huojui valtavasti, oli ehkä kaikkein pappamaisin auto, mitä on koskaan valmistettu.

      Superb pappamaisin, jäänne menneisyydestä.

      • KeksiUuttaVälillä

        Ja taas lisää upeita juttuja jormazzzzHolisti.


    • hessumopo

      Ei ole olemassa mitään SuperB. Se on Superb, joka on englantia ja tarkoittaa suomeksi erinomainen.

      • Kielitieteenlaitos

        Mutta skoda on tsekkiä, ja tarkoittaa Harmi, vaiva, ikävä asia, riesa. Joten tässä tapauksessa skoda superb käännetään: erittäin suuri , suorastaan valtaisa HARMI JA RIESA.


      • hessumopo
        Kielitieteenlaitos kirjoitti:

        Mutta skoda on tsekkiä, ja tarkoittaa Harmi, vaiva, ikävä asia, riesa. Joten tässä tapauksessa skoda superb käännetään: erittäin suuri , suorastaan valtaisa HARMI JA RIESA.

        Erisnimiä ei käännetä. Skoda on miehen sukunimi. Vai miltä kuulostaisi Svinhufvud käännettynä?


      • Möly_Kommari
        hessumopo kirjoitti:

        Erisnimiä ei käännetä. Skoda on miehen sukunimi. Vai miltä kuulostaisi Svinhufvud käännettynä?

        Näinhän se on etu ja sukunimiä ei käännetä. Emil Von Skoda oli vapaaherran arvoinen aatelinen. Insinööri, kauppa ja teollisuusmies.

        Svinhufvud olisi Suomennettuna SIANPÄÄ. Johansson on Ruotsissa yleisempiä sukunimiä. Suomeksi tämä olisi Juhanpoika. Nämä ovat vain esimerkkejä Svinhufvud on edelleen svinhufvud, eikä mikään muu.


      • Akatemian_kielitoimisto
        Möly_Kommari kirjoitti:

        Näinhän se on etu ja sukunimiä ei käännetä. Emil Von Skoda oli vapaaherran arvoinen aatelinen. Insinööri, kauppa ja teollisuusmies.

        Svinhufvud olisi Suomennettuna SIANPÄÄ. Johansson on Ruotsissa yleisempiä sukunimiä. Suomeksi tämä olisi Juhanpoika. Nämä ovat vain esimerkkejä Svinhufvud on edelleen svinhufvud, eikä mikään muu.

        Skoda = Škoda = harmi, haitta, vahinko
        Johanson = Johanin poika
        Johansdottir = Johanin tytär
        Svinhufvud = sian pää eli sikatilallinen jonka tila sijaitsi maantieteellisesti jossain päässä eli uloinpana tai tila jossa pääasiallisesti sikoja
        Kaikki sukunimet siis todella merkitsevät. Vain ensimmäinen erisnimi on ongelmallinen. Siksikö sitä ei saisi kääntää?


    • sokeaonsokea

      Missä olet nähnyt uuden Volgan? Tarvitset tosiaan silmälääkäriä, mutta suosi toki kotimaisia, ehkä psykiatristakin olisi apua?
      ps. Volgan tuotanto on päättynyt 2010.

      • skodatoveri

        No voi voi jos Volgan tuotanto on loppunut juuri. Mutta sittenhän ei oo valintaongelmaa. Super-B jos haluaa isompaa itäautoa! Jess! 🕺


      • vepsukka
        skodatoveri kirjoitti:

        No voi voi jos Volgan tuotanto on loppunut juuri. Mutta sittenhän ei oo valintaongelmaa. Super-B jos haluaa isompaa itäautoa! Jess! 🕺

        Ilman muuta lähinnä Volgaa oleva vaihtoehto korvikkeeksi on irvokas Super-B, jota veikeästi Superbaskaksi myös nimitetään.


    • Volga_Avto
    • Ihhaahaa

      Suberpee on täysin sama tekniikaltaan kuin GAZ-21 eli Volga.
      Mikäs siinä, yhtä laadukkaita molemmat.

      • 334534

        Hieno juttu. Nyt kuitenkin Passat tehdään pian samalla tehtaalla Superbin kanssa koska tekniikaltaan se on yhtenevä.


      • hahataittelles

        Voi lapsikulta, minkähän tyydytyksen tuonkin valheen kirjoituksesta sait?


    • Ihhahaa

      Aika hauska että passatiakin tehdään suberpeen rinnalla samassa tehtaassa. Siinä on olemassa suuri vaara että joku slaavilainen lykkää Volgan osia passattiin... Vaikka ei se taida juuri parantaa passatin laatua.

    • Nauran_Skodalle

      Neuvostoliittolainen itäautojen "ylpeys" Volgogradin Volga - se on kaikkien Skodien kantaäiti. " Volga, Volga, Naapurini osti sen Ha-haHa-hah-haa. Skoota, skoota, Ruostett' on helmoissa, Hoh-hoh-hoh-hoh-hoo" 🤣

      Näin todettiin Skoota kippanan "laatu" laulun sanoin. Täys vitsihän toi koko skoda mallisto on 😂

    • Toyota_Hybrid1

      kyllä, samalta tehtaalta ja samalta liukuhihnalta tulevat. ja sekös penttiä suututtaa.

    • valitettava.kopio

      Kyllä tässä on selvästi yritetty kopioida kunniakasta historiaa omaavaa Volgaa. Kuten aina, tämäkin itäautokopio on alkuperäistä huonompi. Ulkomuotoa on yritetty kopioida mutta halvalta kirveellä veistetyltä Super B näyttää. Volga oli tosiaan komea ilmestys, Super B on irvikuva.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4750
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      213
      4748
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2354
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2138
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1544
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1255
    Aihe