Pietarin feikkipoliisit

hämmästynyt

Netissä vakavasti otettavilla sivuilla varoitetaan kääntymästä poliisin puoleen ja etenkään luovuttamasta passia poliisille ! Kun asiallinen miliisi lakkautetttiin v.2011, feikkipoliisi on siis lähinnä korruptoitunut koriste, mutta kenen puoleen siis hädässään täytyy kääntyä ?

6

308

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reinikainenko

      Täh?

    • Ei_kannata_leikkiä

      Liikennepoliisille ei koskaan saa passiaan antaa, ajokortti, rekisteriote ja mahdollinen kansainvälinen ajokortti kyllä.
      Järjestyspoliisille passi, jos mukana, pitää antaa jos kysyvät. Tosin jos passi hotellin respassa, hotellikortti tai passin ja viisumin kopio riittää. Voivat soittaa hotellille ja varmistaa että passi on hyvissä käsissä ja millä asialla maassa olet.
      Viime vuosina Venäjällä korruptiota ainakin yritetty kitkeä ja lahjuksia keränneet/keräävät poliisit saavat potkut välittömästi jos kiinni jäävät.

    • Proopuska

      Siis, hotellihan sitä ei tiedä millä asialla olet venäjällä. Passin tiedot kirjataan koneelle maahan tullessasi passitarkastuksen yhteydessä . Hotelli tai muu majoittaja on velvollinen hoitamaan rekisteröitymisesi, jos olet pitempään kuin 7 päivää / 7 arkipäivää maassa (tästä löytyy erilaisia tietoja netistä).

      Suomalainen jos ei tunaroi, poliisi ei kysele missään kadulla passia. Ja tosiaan , passin kopio riittää useassa maassa. Joissain maissa se pitää lain mukaan olla mukana mutta jos maa on epäturvallinen.. Poliisikin ymmärtää että silloin ei passia mukana pidetä ettei sitä varasteta.

      Onko passi milloinkin hyvä tai parempi jättää vai ottaa mukaan, sitä saakin aina pohtia.

    • Sairala4

      Se noissa miliiseissä on ikävää, että kun huomaavat että suomalainen, ja joudut niiden kanssa jotain selvittelemään. Niin yleensä ne jopa haluavat että "asiakas" joutuu ikävyyksiin. Eli älä odota mitään palvelualttiutta. Enemmänkin ne haluavat ymmärtää asiasi väärin, eivätkä vastaa kun kysyt jotain. He luovat sellaisen pelon ilmapiirin, ja haluavat saada sinut pelkäämään. He pitkittävät asian selvittämistä tahallaan, jotta aikaasi menee hukkaan. Lopulta kun pääset niistä pihdeistä, et edes tiedä mistä syystä siinä olit, ja miten yhtäkkiä pääsetkin tilanteesta pois. Heillä on tarkoitus saada suomalaiselle "asiakkaalle" jäämään pelon ilmapiiri, ettei Venäjällä koskaan voi olla varma vapaudestaan, varsinkaan jos on suomalainen. Venäjällä ei yksinkertaisesti haluta, että suomalaiset alkaisivat hypätä siellä solkenaan. Tällä pelon ilmapiirillä pidetään huoli siitä, että vain harvat suomalaiset matkustelevat Venäjälle, harvakseltaan. Se on tämän asian tarkoitus.

      Toki venäläinen kansanluonne sopii miliisille varsin hyvin. Venäjällä ei arkailla käyttää valtaa, ja heikommassa asemassa olevia sorretaan hyvin helposti. Eikä venäläinen tunne minkäänlaista sääliä eikä empatiaa heikommassa asemassa olevaa kohtaan, vaan enemmänkin jopa sadistisesti nauttii siitä että saa kyykyttää heikommassa asemassa olevaa.

      Perusvenäläinen luonne on karrikoiden sellainen, että maassa makaavaa potkitaan ja viedään rahat. Mutta sitten kun joku itseä voimakkaampi henkilö tulee uhittelemaan, niin juostaan heti karkuun. Venäläinen ei ole jalomielinen, vaan enemmänkin julma ja epäoikeudenmukainen.

    • Plutokratia

      Venäjällä on kaikki feikkiä, Putinin naamaa myöten.

    • LinkkiäKehiinJaSassiin

      Laitappa linkki sille "vakavasti otettavalle" sivustolle niin tutkitaan asia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      167
      2810
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1159
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      957
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      907
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      859
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      780
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      180
      727
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      697
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      684
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      608
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      125
      563
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      549
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe