Hankin Sera Florenette A, hietaan laitettavia kasvisravinne tabletteja.
http://www.aquaristik-netz.de/Seraflorenette A.JPG
http://www.aquaticlifeaquariums.com.au/en-gb/dept_277.html
Ohjeissa sanotaan, että tabletteja pitää lisätä viikoittain.
Mun mielestä kuulosta aika utopistiselta, liukeneeko ne muka 1 viikon aikana sieltä hiekasta muka niin nopeasti?
Itellä oli joskus aikaisemmin jotain kasvisravinne kuulia, jotka kesti kuukausia hiedassa.
Kasvisravinne?
5
570
Vastaukset
- patu
Ne kestää n. 4-5 kuukautta ja sen jälkeen uutta perään.
- Kasvisravinne
Ok, kiitos!
Kuitenkin ihmetyttää niiden ohjeet, sama viikottain lisääminen kerrotaan niin englanniksi kuin suomeksikin. - Jonn@
Kasvisravinne kirjoitti:
Ok, kiitos!
Kuitenkin ihmetyttää niiden ohjeet, sama viikottain lisääminen kerrotaan niin englanniksi kuin suomeksikin.Ostin myös tänään noita samaisia kasviravinnetabletteja. Myyjä sanoi, että parasta olisi, jos joka toinen viikko laittaisi kyseisiä tabletteja ja joka toinen viikko nestemäistä kasvilannoitetta. Kyseessä ei siis ole mikään pitkäkestoinen lannoitetabletti. Itselle jäi vähän epäselväksi, kuuluuko nuo tabletit piilottaa hiekkaan vai pudottaa sellaisenaan veteen.
- Hessu
Jonn@ kirjoitti:
Ostin myös tänään noita samaisia kasviravinnetabletteja. Myyjä sanoi, että parasta olisi, jos joka toinen viikko laittaisi kyseisiä tabletteja ja joka toinen viikko nestemäistä kasvilannoitetta. Kyseessä ei siis ole mikään pitkäkestoinen lannoitetabletti. Itselle jäi vähän epäselväksi, kuuluuko nuo tabletit piilottaa hiekkaan vai pudottaa sellaisenaan veteen.
Sera florenette a on erittäin rautapitoinen lannoite isojen kasvien juurelle hiekkaan. Eli missään tapauksessa ei saa laittaa suoraan veteen tai leväkatastrofi on valmis!! Noita lisätään esim. kerran kuussa puolikas isojen miekkojen juurille tai vastavaa. JBL:n 7 ballseja ei tarvitse taas lisäillä kuin puolen vuoden-vuoden välein, ovat isoja pallosia.
Mutta huomatkaapa että vain aika harvat kasvit ottavat juurillaan ravinteet ja useimmat tarvitsevat nestemäistä ravinnetta veteen! Ja ravinnetta laitetaan aina viikottaisen vedenvaihdon jälkeen. - Suokas
Hessu kirjoitti:
Sera florenette a on erittäin rautapitoinen lannoite isojen kasvien juurelle hiekkaan. Eli missään tapauksessa ei saa laittaa suoraan veteen tai leväkatastrofi on valmis!! Noita lisätään esim. kerran kuussa puolikas isojen miekkojen juurille tai vastavaa. JBL:n 7 ballseja ei tarvitse taas lisäillä kuin puolen vuoden-vuoden välein, ovat isoja pallosia.
Mutta huomatkaapa että vain aika harvat kasvit ottavat juurillaan ravinteet ja useimmat tarvitsevat nestemäistä ravinnetta veteen! Ja ravinnetta laitetaan aina viikottaisen vedenvaihdon jälkeen.Noita akvaarioliikkeistä ostettavien sijaan taitaa tulla halvemmaksi akvaarioharrastajien omat lannoitteet:
http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/arkisto12.php
http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/myynti.htm
PMDD maksaa vain murto-osan siitä mitä nestemäinen lannoite tulee maksamaan akvaarioliikkeestä ostettuna. Mutta ei siinä mitään, jos rahaa on ostaa kalliita lannoitteita ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400