Minä sain koelääkityksen, tyroksiinin, vaikka ei vasta-aineita. Nyt mietityttää. Tietääkö kukaan varmuudella, onko vajaatoiminnassa aina vasta-aineita? Ei ole nyt kyse mistään sentraalisesta tms. Lääkäri ei oikein vastannut kunnolla. Kiitos.
Vielä vasta-aineista
11
375
Vastaukset
- aika.usein
Länsimaissa 10% vajaatoiminnoista on ilman vasta-aineita
- Hashimoto
Onko erotusdiagnostiikka huomioitu ennen lääkitystä eli onko muita vaihtoehtoja poissuljettu, etenkin koska ei vasta-aineet koholla ja ellei sentraalista muotoa? Yleensä mitataan TPO, mutta joskus nousee vain tyreoglobuliini, Tygl -vasta-aineet.
Veriarvot ja oireet? - santra__
Mistä tiedät ettei ole sentraalisesta kyse?
- vastaus_kysymykseen
Kävin lääkärissä.
- santra__
vastaus_kysymykseen kirjoitti:
Kävin lääkärissä.
Eivät lääkärit kuulemma kilpirauhasjutuista mitään tiedä. Sitä paitsi sentraalisen poissulkemiseen ei riitä että käy lääkärissä, vaan pitää tehdä tietyt tutkimukset mukaan lukien kuvantamistutkimuksia. Lisäksi erikoisempia labratutkimuksia ja mm. tietyn lääkkeen koekäyttö ja sen jälkeen labrat, joissa selvitetään kilpparihormonien reaktio kyseiseen lääkkeeseen.
- vastaus
Eikö verikokeistakin jotain näy, niitä otettiin useampi. En nyt ihan noin jyrkästi lääkäreiden tietämystä arvostelisi. Mutta yhtä kaikki, sain tyroksiinikokeilun verikoearvojen ja lääkärin kanssa käymäni keskustelun perusteella.
- tutkittavaa_riittää
Ensisijaisesti tietysti pitää hoitaa potilasta eikä verikoenumeroita.
Mutta jos T4v ja T3v ovat viitealueidenensa yläosassa, ollaan oikeilla jäljillä.
Jos ei ala tehota, on enimmillään pari tusinaa poissuljettavaa oireidenaiheuttajaa.
Varastorauta yleisimpänä, mutta myös B12, D-vitamiini ja folaatti.
(Keliakia, hypokortisolismi ja hyperkalsemiakin mahdollisia) - onkotietoa
Jos ne t4v ja t3v ei sitten nouse, onko väärä lääkitys tyroksiini?
- Thyro
Sillä varmuudella kuin ylipäätään jotain voidaan tietää, tiedetään varmasti, että vajaatoiminnassa ei aina ole vasta-aineita. Unohda vasta-aineet!
Yleensä potilaan ei tarvitse huolehtia tällaisista asioista. Olen sairastanut kilpirauhasen vajaatoimintaa 7 vuotta, enkä tiedä, onko minulla vasta-aineita. Otan lääkkeeni, elän elämääni ja voin hyvin.- vastaus
Näin tehdään!
- jotain_hyötyä
Vasta-aineiden tietäminen saattaa auttaa että osaa hillitä kilpparia tuhoavien autoimmunihyökkäyksiä. (Gluteenittomuus, seleeni, TSH alas)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1157506
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384348törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373842Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4012014Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi721559- 321477
- 351468
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1841173Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121128Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121053