Opinnäytetyö: kvalitatiivinen vai kvantitatiivinen

Kvalivaikvanti

Olen aloittamassa tekemään opinnäytetyötä, jossa perehdyn erään osakeyhtiön kannattavuuteen eri laskelmien avulla ja laskelmiin tarvittavat tiedot saan yrityksen tilinpäätöksestä. Voiko tällöin puhua, että opinnäytetyöni tutkimusmenetelmä on kvalitatiivinen tapaustutkimus vai olenko ymmärtänyt kvalitatiivisen ja kvantitatiivisen väärin?

1

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmiinalentoon

      1)Numeroihin ja dataan perustuva tutkimus on kvantitatiivista. Perustuu kovaan faktaan. On tunnettuihin kaavoihin peurustuvaa. (quantative data)
      2) mielikuviin, vaikutuksiin. arvoihin perustuva tutkimus on kvalitatiivista. Ei niinkään perustu numeroihin vaan oletuksiin, motivaatioihin, arvoihin ja asenteisiin. (qualitative data)

      Opinäytetyösi tutkimusmenetelmä on ehdottomasti kvantitatiivista koska saat tietosi firman tilintäätöksistä todellisena numerotietona. Käytät siis kovaa dataa työsi perustana.

      Lentolupa myönnetty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      153
      10954
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5567
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4435
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      75
      4364
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3840
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      27
      3825
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe