Eilen, kun katselin naisten sprinttihiihdon lähtöä, niin pisti silmiin, että suomalaisten sauvat (hiihto) olivat noin 50 - 100mm lyhyemmätkuin vastaavat ruotsalaisilla tai muilla. Eikö jo siinä tule "takkiin" kun joutuu "sipsuttelemaan" lyhykäisillä kepeillä?
Oletko huomannut...
Tuulia
11603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pitempiä!!!
Sauvanpituus riippuu monesta asiasta, mihin tottunut, jne. Myös sprintissä rataprofiili saattaa vaikuttaa, Oberin radalla jyrkkä nousu on ehkä helpompi mennä hieman lyemmällä sauvalla ja pitkällä liulla, eli siis kerkeää tekemään liikkeet loppuun. Tietysti myös voimatekijät vaikuttavat
Niin se sauvajuttu: Ulkolaisten sauvanpäät ovat olkapään kohdalla ja suomalaisten kainalossa.Ulkolaisilla ne on vielä teräväpää alaspäin.
ja sukset pitemmät kun muilla. kaikki vaikuttaa ja kun monta huonontavaa tekijää kasassa niin siinähän onkin "suomalainen hiihtäjä"
onkin itse varmaan oikein mestari hiihtäjä kun noin paljon tietää...
hyvin perillä hiihdosta ja tarkkanäköinen
suomalaisten pitää hiihtää seuraavissa kisoissa 20cm
pidemmillä sauvoilla, niin voitto on ylivoimainen...
Eiköhän se ole hiihtäjän pituudesta ja tottumuksesta
kiinni se sauvojen pituus...
Niin, totuttava on, siis ettei palkintopallit ole lähelläkään, no jonkunhan on oltava se viimeinenkin. Aikoinaan piti rallikilpailuissa pyytää tulostaululla tulostenkatsojia siirtämään jalkojaan, että nähtiin omat ajat. tärkeintähän on osanotto, eikä voitto!
suomalaiset eilen viimeisiä??
tarkotin sitä sprintti kisaa.
sanoinko jossain että suomi oli viimmeinen? jonkuhan se oli oltava ,vai mitä?