Kuka tietää asiasta

Kuka antoi ilmi ? Oliko peruskansalaiset jotka ilmiantoi tytön hyväksikäytön? Eikö koulu, koti tms. Tytön kaverit (jos edes oli kavereita) tiennyt mitään? Oliko lapsen äiti kenties namusetien ystävä? Mistä kaupunginosasta?
392239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Ja mitä sinä noilla tiedoilla tekisit? Ei kuulu sulle.

Äänestä
  • Uteliaisuus on aika kummallinen sairaus.

    Äänestä

  • Kyselen koska lapseni rinnakkaisluokalla ope puhunut asiasta. Varmuus on valttia ja tieto tuskaa.

    Äänestä

  • Neuvojatulevaisuuteen kirjoitti:

    Kyselen koska lapseni rinnakkaisluokalla ope puhunut asiasta. Varmuus on valttia ja tieto tuskaa.

    eläpä valehtele
    ihan vain uteliaisuuttasi kyselet

    Äänestä

Onkohan yksittäistapaus?

Tuskin.

Äänestä

olka hilaj koksa vihapuhe

Äänestä

Kyllä kodin täytyy olla todella outo, jos noin pieni saa liikkua missä vaan ja kukaan ei huomaa mitään. Voi lapsi raukka.
Onko äiti joku ns. mamupatja, narkkari, alkoholisti vai mitä vittua.
Kun oma lapsi oli tuon ikäinen, tiesin tasan tarkkaan, missä liikkui ja kenen kanssa. Ei myöskään hengaillut kaupungilla yksin tai vastaavaa.

Äänestä
  • Mutta kun joutilaat syöttiläät liikkuvat ympäri kaupunkia, niiden on helppo napata uhri, nuori tyttö vaikka keskellä päivää koulumatkalta.

    Äänestä

  • Eikö uhri ole uskaltanut sanoa kenellekään? Kyllä kait uhrin ulkoinen olemus on kielinyt jotqin ulkopuolisille? Kait nyt tuollaisesta tulee ulkoiset traumat ts. on täytynyt näkyä päällepäinkin jotain. Käytöksessä ainakin.
    Lapsi kulkenut peffa hellänä koko kesän eikä kukaan puutu, ei edes oma perhe/sukulaiset. Tuskin tyttö lastenkodista tai muu laitos? Sellaisissa laitoksissa/kodeissa on tiukka valvonta ja järjestys kohdillaan.

    Äänestä

  • "Kun oma lapsi oli tuon ikäinen, tiesin tasan tarkkaan, missä liikkui ja kenen kanssa"

    Et ihan satavarmasti tiennyt. Kuseta itseäsi, mutta älä kuvittele, että muut uskovat.

    Äänestä

  • VoiTsiisseess kirjoitti:

    "Kun oma lapsi oli tuon ikäinen, tiesin tasan tarkkaan, missä liikkui ja kenen kanssa"

    Et ihan satavarmasti tiennyt. Kuseta itseäsi, mutta älä kuvittele, että muut uskovat.

    No voihan olla paljon mahdollista! Menit lankaan:)
    Ei ole edes omia lapsia.

    Äänestä

Oulun sosiaalihuolto on tunnetusti korkelaatuinen, vai miten se menikään se oman lapsensa raiskaus, jossa isäkin oli tummaihoinen.

Äänestä
  • Juu sosiaalihuollollahan on kristallipallo josta ilkeät sossut tarkkailevat mitä ihmisten kodeissa tapahtuu.

    Äänestä

Olivatko tytön vanhemmat esim. soo, ske, tai pvl aktivisteja, ja tytön kotiolot olivat sen seurauksena sitten sitä mitä olivat?

Äänestä

Juuri tämän takia poliisi ei tiedottele tapauksesta enempää. Uhria ja perhettä suojellaan näiltä "tuomioilta" joita jaellaan jo uhrin kotiinkin.

Äänestä
  • Elämä on! Oletko kenties asianosaisia kun roikut täällä ja arvostelet muiden kirjoituksia. Sana on toki vapaa, mutta nimimerkkisi ei käy yksiin sen kanssa mitä kirjoitat. Ja nimimerkkisi; hui kun pelottaa:(

    Äänestä

  • Ahlanabhirman kirjoitti:

    Elämä on! Oletko kenties asianosaisia kun roikut täällä ja arvostelet muiden kirjoituksia. Sana on toki vapaa, mutta nimimerkkisi ei käy yksiin sen kanssa mitä kirjoitat. Ja nimimerkkisi; hui kun pelottaa:(

    Juu en ole asianosainen, enkä vihervassu, enkä seurustele mamujen kanssa, tai mitä ikinä soopaa seuraavaksi kehittelet tarjolle pienessä ahtaassa päässäsi.

    Uhreja suojellaan juuri sinun kaltaistesi mistään mitään tietämättömien turhakkeiden takia. Teikäläiset voitte ihan puhtaasta tyhmyydestänne johtuen aiheuttaa lisää vahinkoa.

    Äänestä

Ehkäpä vammainen tai koulukodista. Sellaisiin ne hyväksikäyttäjät iskee, tarjoaa huumeita ja viinaa ja aikuisen seuraa mitä nämä hakevat koska lapsiahan ne todellisuudessa on vaikka aikuisten maailmaan haluavat. Ovat jo saaneet huonot kortit elämäänsä, ja sitten politiikot uhraavat heidät vielä mamukiimassaan. Mutta vartiaisen on saatava viiden euron matuja, demarit matuja koska tavja ja vihreät matuja koska ilmastomuutos.

1Äänestä
  • Samaa pohdin että tyttö varmasti kehitysvammainen. Poliisikin toteaa ettei tunnistettaisiin tyttöä, siten ei tietoa heru. No jos tavallinen rivityttö niin ei ois tunnistettu vaikka kerrottu. Johtopäätös: tyttö kehitysvammainen ( lievä kehitysvamman ja terveen ero on veteen piirretty raja). Käy erityiskoulua joka on pieni koulu.
    En kuitenkaan usko että lapsi laitoksesta vaan perheestä jossa arkea pyöritetään silmät ummessa.

    Äänestä

  • "Mutta vartiaisen on saatava viiden euron matuja, demarit matuja koska tavja ja vihreät matuja koska ilmastomuutos. "

    Sulla se taitaa olla kipossa reikä?

    Äänestä

Lasu järjestöt vaikenevat taas. Miksiköhän?

1Äänestä
  • Mitä ovat Lasu järjestöt ja Lestahuostabisnes???

    Äänestä

  • Googlasin Lasten suojelun ja Pukit kaalimaan vartijana!!!!!
    Asun ulkomailla mutta luen päivittäin Suomen asioista.

    Äänestä

  • EnOulusta kirjoitti:

    Googlasin Lasten suojelun ja Pukit kaalimaan vartijana!!!!!
    Asun ulkomailla mutta luen päivittäin Suomen asioista.

    Ja lapsiasiamies vaikenee taas kuin muuri ole mitään nähtävää täällä hajaantukaa

    Äänestä

Missä on femakot ja meetoolehmät?

Äänestä
  • Suomalaisten tyttöjen suojelu näiltä moniosaajakoneinsinööreiltä (SPR:n ilmaisu) ei kuulu heidän ohjelmaansa. Vain suomalaiset miehet ovat tulilinjalla mutta muut saavat heidän puolestaan tehdä millaisia "kepposia" (tuokin SPR:n kielikuva) tahansa.

    1Äänestä

YLE taas oli aivan hulluna illalla ja tänä aamuna jostaki natseista?! Ja loppu uutinen ympäristö kakkaa. Kyllä Suomessa natseja löytyy ainoastaan Korkeajännitus- seikkailu lehdistä ! Tuo uutiskanava on ollu jo 3-4 vuotta täysin ulalla tavallisen ihmisen elämästä. Aivopesu ei ainakaan vielä ole saanut kääntymään vihreäksi ja sukupuolettomaksi.

Äänestä

Kyllä luulen asian olevan niin,että tyttö on yksinhuoltajaäidin,"kotouttajan" tyttö. Sitä kautta tutustunut mahanmuuttajiin.Kehitysvammaisilla on hyvä valvonta samoin koulukotilapsilla. Epäilen vahvasti,että äiti on näitä,jotka opettavat maahanmuuttajille kuinka huono maa Suomi on, puhuvat rasisteista ja suorastaan tyrkkäävät lapsensa näiden kynsiin. Toivottavasti kuulemme jotain tämän tytön äidistä. Toivottavasti joutuu tuomiolle lapsensa heitteillejätöstä.

Äänestä

Koulukodeista on helppo karkailla. Ei kiinnosta ketään. Parempi olisi kotona olla eikä varastettuna rahantekovälineenä sossun toimesta. Ainakin useimmiten. Huostatut tytöt on riistaa näille seksuaalirikollisille.

Äänestä

Ryssien trollikoneet on taas heränneet

Äänestä
  • No, tällä alueella jossa eletään määrätyn laisissa kuplissa, ei tämä ole ennenkään ollut outoa.
    Sosiaaliviranomaiset tietää, eivät vain voi ja saa kertoa.
    Siinä ei tarvitse ryssien troolikoneita

    Äänestä

  • Jep, kerrankin jotain mistä lässyttää, eikä tarvitse keksiä ihan kaikkea itse, vaikka mielikuvitus näyttää täälläkin laukkaavan ihan omiaan kun arvaillaan kuka, ketä ja missä.

    Äänestä

  • Voi tietysti odottaa, että tulee sitä tietoa viralliselta taholta. Eroa on esim. lapsen iällä, onko 10 vai 14 vuotias. Mitä ja miten on tapahtunut, jne.
    Naapurisi valkoihoinen setä saattaa juuri tällä hetkellä puuhastella samaa...

    Äänestä

Tuolla toisessa ketjussa on selko-ohjeet mitä lapsiin sekaantujille tehdään.
Pallit pois niksnaks. Mustat ja valkoset samaan vatiin ! Ei sen kummempaa, turha on muuta vaahdota.

Äänestä
  • Ihan parasta tehdä mustinmurkinaa rikollisten palleroista. Tuleepahan
    saastalle jotain käyttöä.

    Äänestä

  • HauHau-Champion kirjoitti:

    Ihan parasta tehdä mustinmurkinaa rikollisten palleroista. Tuleepahan
    saastalle jotain käyttöä.

    Miksi viattomille ja puhtaille koira -raukoille pitäisi syöttää tuollaista saastaa? Menee jo rääkkäämisen puolelle, jos saastaista lihaa syötetään viattomille eläimille. Ne saastat voi syöttää raiskareille itselleen.

    Äänestä

  • Ei-eläinrääkkäykselle kirjoitti:

    Miksi viattomille ja puhtaille koira -raukoille pitäisi syöttää tuollaista saastaa? Menee jo rääkkäämisen puolelle, jos saastaista lihaa syötetään viattomille eläimille. Ne saastat voi syöttää raiskareille itselleen.

    Teillä siellä Oulun suunnalla kun on mahdottomasti, ihan satamäärin niitä saastuneita munia. Valkeita ja nykyisin joitain tummiakin löytyy.
    Menis ehkä jauhettuna rehun seassa...?
    Omalle koiralleni en ostaisi.

    Äänestä

Kyllä erik sonni hoitaa puolustukset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Neuvojatulevaisuuteen kirjoitti:

Kuka antoi ilmi ? Oliko peruskansalaiset jotka ilmiantoi tytön hyväksikäytön? Eikö koulu, koti tms. Tytön kaverit (jos edes oli kavereita) tiennyt mitään? Oliko lapsen äiti kenties namusetien ystävä? Mistä kaupunginosasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu