Onkohan bolsudesantti ja Ouninpohjan ohrana. Juoneet ittensä hengiltä kun ei oo mitään kuulunut? Aikoihin😆 Ohranalla voi olla hirvijahi kesken? bolsuhan ei pyydystä kuin kärpäsiä ..ja niitä riittää.😂
Magneettipuikot
mutasenmutka
7307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Bolsu-Desantti elää ja voi vankan työväenaatteensa voimalla edelleen hyvin. 100 vuotta sitten kunnianarvoisan Toveri Eino Rahjan Pietari Paavalin linnoituksesta Suuressa Asejunassa Suomeen tuomat aseet on pidettävä kätköissään edelleen hyvässä kunnossa. Ei ne kaikki vintovkat Mannerheimin valkoisille jääneet. Täydellinen puhdistus ja koeammunta kerran 50:ssä vuodessa. Hyvin lähtee vielä v. 1916 Kynoch:n valmistamasta Arisakan 6,5 x 50,5-paukusta luoti tauluun. Vähän se miettii lähtöään (n. 1 sek.) kun elohopeanalli on jo vähän 100:ssa vuodessa vanhentunut, mutta en suosittele minkään väriselle vastustajalle astumista luodin eteen. Arisakat, Mosin Nagantit ja Nagant-revolverit, sekä rotanhäntäpistimet ja Arisakan 1897-pistimet tupessa olevine nahkaisine kannikkeineen on pidettävä kaikki hyvässä rasvassa. Valjasrasvaa Arisakan tupen nahkoihin, niin ei nahkat kovetu, eikä haurastu.
Koeammunnan ja puhdistuksen jälkeen vaseliinia piippuun ja koko aseen sively kauttaaltaan vaseliinilla ja lopuksi käärintä rasvapaperiin. Ei mätäne tukki, kun on kätkössään jo 100 vuotta imenyt vaseliinia itseensä. Taas menee hyvin 50 vuotta eteenpäin. Tulevaisuuden asekeräilijät teille tiedoksi: Bolsu-Desantti tekee tänä päivänä arvokasta työtä säilyttääkseen historiallisesti arvokasta kalustoa tuleville sukupolville.
Suomalaisnuorten maanpuolustustahto heikoimmillaan 30-vuoteen ja sitten vielä nämä venäläisten kätyrit. Ei hyvältä näytä.
" Bolsu-Desantti tekee tänä päivänä arvokasta työtä säilyttääkseen historiallisesti arvokasta kalustoa tuleville sukupolville. "
Heheheeee. Siellä Niuvanniemessä tuo köppänä taas on päästetty tulevan itsenäisyyspäivän kunniaksi höpöttämään omiaan. Sitten taas vuosi odottelua, voimakkaan lääkityksen kanssa.
Se on edelleen kova pala purra, kun ei se kommunismin päivät saapuneetkaan tänne Suomi äidin helmoihin. Tosin pientä vikinää on ollut, mutta se on vain punikkien vikinää.
Ouninpohjan Ohrana on epäonnistunut täydellisesti yrittäessään kohottaa suomalaisnuorten maanpuolustustahtoa. Voan turha on työsä...
Siinä myös Jämsän Ressu-Possut saa puristella kurkkusalaateissaan pallejaan tosi pitkään, ettei nuorten kiinnostus maanpuolustusta kohtaan romahda täydellisesti.
Köntin kämpällä ressu-hintit hoonaa toisiaan takapuoleen ja Ouninpohjan Ohrana lyö vieressä tahtia.
Ne molopäät, jotka menee huomenna sinne sankarihautuumaalle seisomaan tussarien kanssa, niin katsokaakin, että ne rakkineet on sitten dekottu uusimman virallisen ohjesäännön mukaan. Jos on vanha deko, niin ei saa edes lainata toiselle molopäälle käyttöön sitä tussaria hautuumaalla seisoskelun ajaksi.
Ouninpohjan Ohrana voi kans hyvin tai kohtalaisen hyvin jos Hän ei mieti meidän Kauniin Suomen nykyistä rappiotilaa joka johtuu teidän valitsemista (ei minun) selkärangattomista Amööbä poliitikoista ja erioten haluan mainita Kokoomuksen, tämä Suomen syöpä!
Koti, Uskonto, Isänmaa, siinä on ollut kautta aikojen Pyhä Yhtenäisyys. Tänä päivänä nuo sanat ei merkitse mitään näille riistoporvareille, ei yhtikäs mitään. Riistoporvarit haluavat täyttää koko Suomen lukutaidottomilla koneinsinööreillä että saataisiin lisää halpatyönvoimaa.
Moni Isänmaallinen ihminen on alkanut miettiä että tuollaisten pettureitten takiako lähtisin itse tekemään sankaritekoja tiukan paikan tullen?
Voisin mielummin olla mukana kaivamassa ne esille siltarummuista minne ovat piiloutuneet kun tuomioita jaetaan!!
Pieni lisäys, pakko on myöntää että Bolsulla on enemmän Isänmaallisuutta kuin näillä yllämainituilla pettureila!