Mites tässä näin kävi. E malli saanut huonot arvostelut katsastajilta. Muutaman vuoden vanhat vikatilaston kärkipäästä!
Mersedes E-sarja
31
518
Vastaukset
- turhaa.höpinääE-Mersu ja VW Transporter ovat ainoat automallit joilla on 3 vuotiaina ajettu keskimäärin yli 150 tkm eli se merkitsee, että useilla ykslöillä on ajettu huomattavasti enemmänkin. Jopa 400 tkm ei ole harvinaista. Moni auto ei saavuta ikinä noita km-lukemia ennen paaliin joutumista. - vikapesäJopas nyt puolustuksen keksit, tuo se vasta turhaa höpinää! 
 
- MersuTykkääAjamisestaJohtuisko ihan siitä, että autot joilla ajetaan paljon, kuluvat myös samassa suhteessa. 
 2014 käyttöönotetuilla E-Mersuilla on ajettu kolmessa vuodessa keskimäärin 166 tkm ja ajettujen kilometrien mediaani on 148 tkm.
 Eli siis puolella 2014 käyttöönotetuista E-Mersuista on ajettu enemmän, kuin 148 tkm, ennen ensimmäistä määräaikaiskatsastusta.
 Eipä löydy katsastustilastoista montaakaan automallia, joka pääsisi edes lähelle Mersun kilometrilukemia. MB Sprintter puolestaan pistää vielä paremmaksi, sillä se kerää kolmen ensimmäisen vuoden aikana keskimäärin 248 tkm mediaanin ollessa 242 tkm.
 PS. Katsastuksessa ei anneta arvosteluja vaan tarkastetaan ja todetaan auton liikennekelpoisuus.
- Veeti5Vautii, melsuu, pemalii, opelii, volkkalii. - KorjaamonsetäVeeti onkin ainoa asiantuntija tällä palstalla. 
 
- happamiaMersu E ei ole persaukisille, niille on Toyota Yaris. - seolihyvä124Ontuva on tämäkin selitys. Ja olen varma että sullakaan ei sitä 124 koppasta uudempaa ole! 
- ajancitikallaNiinmpä näytää lukevan maikkarin sivuilla. Mersu pudonnut dacian tasolle ja noissahan hintaero valtava! 
- AUTOMOZONHAN DACIASSA MERSUN MOOTTORI JOTKA TULEE RENAUTILTA SIINÄ KOLME KULKINETTA JOTKA KANNATTAA KIERTÄÄ KAUKAA.HAAAAAAAAAAAA 
 
- LÖPÖLATVALATRAFIN TARKASTAJILLA OLI PÄÄSSÄ TOYO LIPPIKSET SIITÄ JOHTUU, KIINAN KIKKAREITA EI VOI EDES VERRATA IDÄN IHMEILLE OMA SARJA MISSÄ VOI TYÖNTÄÄ YARISTA TIELLE 
- vai.mitä.TojopelletOn se kamalaa, jos autolla ajetaan ennen ensimmäistä katsastusta yli 300 tkm ja tulee hylky kuluneista jarrulevyistä. Aivan paska auto, onhan? 
- repikää.lapsetNettiautosta löytyy vm 2014 Mersu, jolla on ajettu vaivaiset 740 tkm. eniten ajetulla samanikäisellä Tojolla on ajettu huimat 280 tkm. Onko eroa? - ruuvattuSiihen mersun roppossen kyllä vaihettu jo kaikki jos noin paljon muka kestänyt, mittariakin tietysti ruuvattu ylöspäin että saatu vero pienemmäksi maahantuodessa. 
- anna.puikon.palaaruuvattu kirjoitti:Siihen mersun roppossen kyllä vaihettu jo kaikki jos noin paljon muka kestänyt, mittariakin tietysti ruuvattu ylöspäin että saatu vero pienemmäksi maahantuodessa. Totuus se on sinullekin karvasta kalkkia. Mitä jos hitsailisit taas Tojoasi näin itsenäisyyspäivän kunniaksi. 
 
- tämäonfaktaEi nykyiset mersu fanittajat tiedä tai käsitä mersun entistä laatua,olihan se mersu hirmuinen auto,mutta siitä on jo 30 vuotta ja yli. 
 Ei nämä nyky mersut ole mitään,siihen paskalaivaan tai a mallin kippoo saa kätensä upottaa jos fanattisuutta on,nykyään on käyttöautot ihan eriplaneetalta.
 Kia ja hundai ym tojotat jne ovat valo vuosia edellä noita vika pesä mersuja.
- Ja se ruostuukin kelvottomaksi jos ei kierrätykseen vie !! 
- LiianisoNiin ja nämä uudet mallit mauttoman näköisiä ainakin keulamaski! 
- EiEnääMissä tuolla puhuttiin jarrulevyistä? 
 Totuus on se, että E-sarjan mersu on näköjään vikapesä. Muut saksalaiset on paljon parempia. Ei uskoisi hinnan perusteella, mutta tilasto ei valehtele.
 Itsellä oli C-sarjalainen, meni kaasuläppäkoteloa, kardaaniakeslia jne jne. Ei olisi pitänyt muutaman vuoden vanhassa mersussa.- olimullakinrytöEi ois uskonut että Mersusta kirjoitetaan noin rumaa tekstiä, varmaankin totta, muutenhan ois viestit poistettu. 
- vaionrenunOnko tosiaan mersuissa renun moottorit? Kyllä on aikoihin eletty! Ponssessakin sentään mersun kone! 
 
- Karvalakki.hikoaaTojo-Teroilla alkaa olla kova huoli, ettei tuleva Camry menekään kaupaksi kuten ei mennyt viimeksikään. Yritetään löytää kilpailijoista jotakin negatiivista vaikka väkisin. - KarvareuhcaKyllä Camryt revitään käsistä, kuten on Avensiksetkin tähän asti. 
 Avensiksilla ajetaan paljon, kuten Mersuillakin, silti hylkäysprosentti katsastuksessa vaivaiset 1,3.
- lopeta.satuiluKarvareuhca kirjoitti:Kyllä Camryt revitään käsistä, kuten on Avensiksetkin tähän asti. 
 Avensiksilla ajetaan paljon, kuten Mersuillakin, silti hylkäysprosentti katsastuksessa vaivaiset 1,3."Avensiksilla ajetaan paljon, kuten Mersuillakin" 
 Totuus on kuitenkin ihan toinen. 2014 mallin E-Mersuilla on ajettu enemmän kuin 2009 mallin Avensiksilla.
 
- olet.aina.noloHönö hei, milloin katsastaja on alkanut arvostelemaan autoja? 
- enajatojollakiteytettynä siis mersulla ajetaan enemmän ja siksi vikoja myös enemmän. herää kysymys kannattaako mersusta maksaa sitten enemmän. - annetaan.hanaaKannattaako Mersulla paljon jarrutella liikenteessä, jos jarrut kuluvat ja tulee hylky. Loskat ja kurat reilusti hiipailevien riisipussien tuulilasiin. 
- Joudut itse päättämään kannattaako maksaa Mersusta enemmän vai ei. Minun Mersuni on tilavampi kiin Lexus GS, kuluttaa kuin itselataava Prius hybridi, hiljainen kuin Tesla ja maksoi Avensiksen verran, mikä ilmeisesti oli minulle kohtuullista, kun kerran tuolkaisen ostin. 
 Samoilla ajomäärillä verrattuna Toyotat näyttävät keräävän kovin paljon hylsyjä katsastuksessa, mutta se ei ollut valintperusteeni, koska mikun autoni yleensä kelpaavat katsastuksessa merkistä ja ajomäärästä riippumatta.
 
- Vähemmän vikoja niissä E-sarjalaisissa siiti on kuin saman verran ajetuissa Toyotissa. Ei liioittelua, vaan lähde on tosiaan suomalainen katsastustilasto. 
 Avensis on siitä poikkeuksellinen Toyota, että niillä jopa ajetaankin, eikä vain seisoteta pihakoristeena. Avensis-kuskit ovatkin huolellisemmasta päästä Toyotakuskeja, koska Avensis pääsee varsin lähelle saman verran ajettua E-sarjalaista, vaikka hieman huonommaksi jääkin.
- EiNipponiaTuskin tämäkään on Toyota miehen murhe miten Mersu kestää ja miten ei. Ajakaa vaan niillä riisikipoillanne ja pitäkää turpanne kiinni. Toiset vaan tykkää ajaa mukavammin kuin tehottomalla Avensiksella ja jostain perkeleen Yariksesta puhumattakaan. - minävaankysynEntäs se A malli ja rellun kone,sekä c sarjasissa myös rellun koneita,niin mitenkä on näiden kanssa? kestääkö ? ja onko hinta suhteutettu ranskalaiseen tapaan. 
 
- GrenderAloittaja on trolli, laitapa linkkiä väitteidesi perusteeksi E-sarjalaisen vioista??? 
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727657
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845694
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403835
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät233146
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962795
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422780
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132131
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu872091
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161856