Kannattaako muuttaa Raisioon?

Kannattaako

Asun nykyään Pohjois-Pohjanmaalla, ja eläkkeelle jäännin jälkeen mieleen tuli muuttaa etelämmäksi. Onko Raisio missään mielessä hyvä vaihtoehto? Naantali on toinen vaihtoehto, Turku lienee liian kallis.

16

1549

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikkilöytyy

      Tänne Raisioon vaan. Iso osa porukasta muuttanut tänne sieltä pohjosesta, savosta ja helsingistä päin.

      Täältä ei puutu kun poliisilaitos ja sekin on puolentunnin bussimatkan päässä turussa

      • Anonyymi

        Niin kun Raision poliisiasema on nyt vastaanottokeskus, nyt täällä ongelmia tuottavat ne tsingish kahnin joukkojen jälkeläiset itä-aasiasta, kaakkois-aasiasta ja keski-aasiasta (vastaanottokeskuksen ei muita ole näkynytkään) ja joka ilta hälytys ajoneuvot pillit soiden menevät ohi


    • Ei-kannata

      Raisiossa ei ole kirjaimellisesti yhtään miksi sinne kannattaisi muuttaa ja Naantali taas peräkorvessa josta pitää aina lähte palveluiden perässä muualle.

      • Myönnettävä-On

        Näin naantalilaisena on pakko myöntää, että Turulla ja Raisiolla on eräs asia paremmin kuin Naantalilla. Niillä kummallakin kun on paremmat naapurikaupungit, kuin on Naantalilla...


    • Debis

      kaikki kuviteltavissa olevat kaupat ja palvelut ovat raision keskustasta 5 -15 min ajomatkan päässä max, lentokenttää ja matkustajasataamaa myöden. ja raisiossa ei miissään ole pulaa parkkipaikoista tai mitään ruuhkia

      Känppien hinnat myös noususuunnassa

    • Kannattaako

      Poliisilaitosta en kaipaa (Kaikkilöytyy), ja ehkä Turulla ja Raisiolla on parempi naapurikaupunki kuin (Myönnettävä-On) Naantalilla.

      Olisiko Raisiossa (tai Naantalissa) yli kuusikymppisiä naisia, joita kiinnostaa mahdollinen seurustelu? En etsi (valtaa loistoa, en valtaa kurjuutta) elättäjää enkä elätettävää, joko tämä oli loppuun kulunut fraasi?

    • Valinnan-vapaus

      Jos Raisiota ja Naantalia vertaa niin ehdottomasti Raisio on parempi paikka asua. Palvelut ovat lähempänä kun Naantalista käsin. Jos muutat Raisioon niin älä ainakaan Petäsmäkeen Kirjokallion kadulle, Kerttulaan Pojanpolulle, Tikanmaalle Kapponkadulle tai Vaisaareen Karrinkadulle.

      Jos päätät Naantaliin kaikesta huolimatta muuttaa niin älä ainakaan keskustaan Myllynkiventielle, Tammistoon Orkonkadulle ja Haikarinkadulle sekä Karvettiin Karvetinkadulle ja Sienipolulle.

      • Kannattaako

        No, nyt kyllä kuullostaa vähän siltä, että jos muutat Raisioon, älä ainakaan Raisioon muuta. Jos päätät kaikesta huolimatta Naantaliin muuttaa, niin älä ainakaan Naantaliin muuta.

        Naantalia tunnen hyvin vähän, kuitenkin vähän paremmin kuin Raisiota.

        Taidan siirtää henkilöpaperini Turkuun (Ruonansuu).


    • Puosuvaari

      Ihan hyvä suunnitelmahan sinulla on. Jos asut pohjanmaan rannikolla Oulu-Raahe-Kalajoki linjalla ja omistat isomman moottoriveneen niin homma hoituu kivastikin. Lastaat tarpeelliset tavarat kajuuttaan ja keulapiikkiin ja loput perässä hinattavaan jollaan tukevan öljypressun alle. Sitten otat suuntimat etelää kohden. Noudat rantalinjaa ja pidät maanpuolen tiukasti paapuurin puolella. Muista tankata löpöä riittävästi. Sitä kuluu aika lailla. Matka on pitkä. Monta merimailia. Hyvä maamerkki on Meyerin telakan valtaisat pukkinosturit. Ne kun saat näkösälle niin oletkin jo melkein perillä. Löysäät kaasua pienemmälle ja käännät veneesi kokan Hahdenniemen venesatamaan. Aina joku vapaa laituripaikka löytyy. Ystävälliset raisiolaiset auttavat sinua veneköyden kiinnittämisessä ja lastin purkamisessa laiturille. Sinua kätellään ja paukutellaan olkapäille. Olet tullut uuteen kotiisi Raisioon. Olet tehnyt järkevän pätöksen.

    • Kansatieteilijä

      P-Pohjanmaalta kannattaa muuttaa mihin tahansa. Kaikki muut asuinseudut ovat parempia.

      • Kannattaako

        Kannattaa ehkä muuttaa mihin tahansa paitsi Turkuun tai Tampereelle.


    • Uudisasukas

      Paras paikka asua Raisiossa on mahdollisimman lähellä Bar-Prukkia.

    • MuutaOutoonKumpuun

      Terveisiä kaupunginhallituksen kokouksesta.


      Outokummun kaupunki ostaa pakolaisohjausta 20 000 eurolla ja 50% työpanoksella yhdelle perheelle, joka saapunut Outokumpuun 2016.

      Kaupunginhallituksen esityslistassa alla puhuttiin kahdesta perheestä, mutta keskustelun lomassa tuli ilmi, että toinen perhe muuttanut pois. Tein esityksen ettei 20 000 määrärahoja ja sopimusta ohjauksesta hyväksytä. Se kaatui kannattamattomana.

      Mielestäni kahden vuoden jälkeen yksilöohjausta yhdelle perheelle ei enää tarvita. Apua on tarjolla niitä väyliä pitkin, mitä myös muut outokumpulaiset käyttävät. Outokummun talousarvio 2019 on 2,1 milj. euroa alijäämäinen.

      • kuparia

        Outokummun kaupungin ongelmat tuskin johtuvat maahanmuutosta. Edes mainitsemasi maahanmuuttajatkaan eivät Outokumpuun jää asumaan. Melkein kaikki tulijat ovat jo hilpasseet pois. Vain yksi perhe sinnittelee. Pienten sisämaan kuntien ongelmana on valtaisa loputon väestökato ja työttömyys. Urbanisoituminen jyllää ja vie parhaat kyvykkäät ihmiset. Ikärakenne täysin päälaellansa. Korkea veroäyri rasitteena. Melkoisen haasteellinen yhtälö tarjota sellaiselta pohjalta tolkulliset palvelut kuntalaisille. Sellaiset ovat karut realiteetit. Hyvä kuitenkin että koetat houkutella ihmisiä muuttamaan Outokumpuun. Se on melkein tärkein tehtäväsi valtuutettuna.


    • Anonyymi

      Minne muutit? Jos olisin tämän aikanaan nähnyt, niin olisin sanonut ÄLÄ MUUTA RAISIOON. Ongelmanuoria täynnä , häiriköivät ja hakkaavat ihmisiä . Kohta on sota, koska jonkun kuppi menee taatusti nurin noiden pelleperseiden takia. Ollaan niin koviksia olevinaan.

      • Anonyymi

        Tuota, kerrotko missä kaupungissa ei ole ongelmanuoria? Kiertelen työni puolesta eri puolella Suomea ja luesken paikallisia sanomalehtia ja nettiuutisia. Samoja ongelmia ihan joka puolella, Raisio ei todellakaan ole poikkeus. Niin, ja myös auraus hoidetaan yhtä hyvin kuin Raisiossa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      16
      1275
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1060
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      170
      1042
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      775
    5. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      751
    6. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    7. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      51
      716
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      659
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      617
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      532
      612
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      83
      575
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      563
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      526
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    18. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      515
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      501
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe