Energiahoitajalle pyyntö

Voisitko ystävällisesti katsoa mitä yritystoiminnassani tapahtunee. Pian on päätösten aika muuttaako vai ei. Olen merkeistä ihan ulalla niitä on puoleen ja toiseen. Kuinka mahtanee käydä? Millaisia ajatuksia sinulle tullee? Kiitos kaikissa tapauksissa.
2131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei Sarmander!

Kun mennään taaksepäin aikaan, jolloin yritystoiminta oli vielä tuntematon käsite, ihmiset tekivät töitä, jotta yhteisö voisi hyvin. Sitten työpanosta alettiin arvottaa rahassa ja rahasta tuli loppujen lopuksi koko homman päätavoite ja unohdettiin yhteisön hyvinvointi. Yhdysvallat on ääriesimerkki rahan maailmasta, koska sen asuttivat muualta muuttaneet, jolloin luonnollinen yhteisön edun ajattelu unohtui - ihmisten omat yhteisöt kun jäivät vanhoihin kotimaihin. Tilalle tuli perheen hyvinvoinnin tavoittelu ja viime aikoina pelkästään yksilön edun tavoittelu, jota me eurooppalaisetkin olemme menestyksellä omaksuneet - ja menettäneet inhimillistä elämää tukevia arvoja.

Hyvinvointiyhteiskunnassa yritys palvelee omistajan ja työntekijöiden ohella myös yhteisöä. Pahoinvointiyhteiskunnassa yritys palvelee eriarvoisuuden syntyä. Kysymys sinulle kuuluukin: mitkä sinun arvosi ovat? Oletko onnellinen? Ovatko läheisesi onnellisia? Jos kykenet miettimään yritysasiaa sydämesi kannalta ennemminkin kuin rahan kannalta, löydät oikean suunnan ja ratkaisun.

Sydämen viisautta toivotellen,
energiahoitaja

Äänestä

Jostain syystä vastaus ei linkkaantunutkaan kysymykseen, vaikka pääsivulla näkyykin, että siihen on vastattu, joten tässä kopio alkuperäisestä:

Hei Sarmander!

Tässäpä ajattelutaustaa: kun mennään taaksepäin aikaan, jolloin yritystoiminta oli vielä tuntematon käsite, ihmiset tekivät töitä, jotta pienyhteisö voisi hyvin. Sitten työpanosta alettiin arvottaa rahassa ja rahasta tuli loppujen lopuksi koko homman päätavoite ja unohdettiin yhteisön hyvinvointi. Yhdysvallat on ääriesimerkki rahan maailmasta, koska sen asuttivat muualta muuttaneet, jolloin luonnollinen yhteisön edun ajattelu unohtui - ihmisten omat yhteisöt jäivät vanhoihin kotimaihin. Tilalle tuli perheen hyvinvoinnin tavoittelu ja viime aikoina pelkästään yksilön edun tavoittelu, jota me eurooppalaisetkin olemme menestyksellä omaksuneet - ja menettäneet inhimillistä elämää tukevia arvoja.

Hyvinvointiyhteiskunnassa yritys palvelee omistajan ja työntekijöiden ohella myös yhteisöä. Pahoinvointiyhteiskunnassa yritys palvelee eriarvoisuuden syntyä. Kysymys sinulle kuuluukin: mitkä sinun arvosi ovat? Oletko onnellinen? Ovatko läheisesi onnellisia? Jos kykenet miettimään yritysasiaa sydämesi ja lähiyhteisösi kannalta ennemminkin kuin pelkän rahan kannalta, löydät oikean suunnan ja ratkaisun.

Sydämen viisautta toivotellen,
energiahoitaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sarmander kirjoitti:

Voisitko ystävällisesti katsoa mitä yritystoiminnassani tapahtunee. Pian on päätösten aika muuttaako vai ei. Olen merkeistä ihan ulalla niitä on puoleen ja toiseen. Kuinka mahtanee käydä? Millaisia ajatuksia sinulle tullee? Kiitos kaikissa tapauksissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu