Millaisilla systeemejä olisi tarjolla Saxon takapään madaltamiseksi? Tai oikeimmin madalluksen jälkeen jäykistämiseksi, kun on se pirun vääntösauvajousitus. Jos vaan vaihtaa boorin paikkaa niin perä ei muuta jäykkyyttään vaan säilyy samanlaisena kuin ennenkin ja todennäköisesti pohjaanlyönnin vaara lisääntyy. Joten onko kukaan löytänyt mitään systeemiä ongelman poistamiseksi.
Saxon madallus
Santeri
9977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aika hintavia nuo paksut vääntösauvat - lähinnä kai kilpa-autoihin. Muistelen maksaneeni taka-akselin laitosta seitsemisen tonnia vanhan valuutan aikoina. Ruotsista voisi kysellä Hansenin pajasta tai Englannista GMC Motorsportista. Joku viritteli aikoinaan 106 pösöön jonkinmoiset kumistopparit, mutta laakerithan siinä ovat vaarassa jos jatkuvasti jousitus pohjaa. Autossa oli kyllä jo aika jämäkät osat, koska oli luokitteluspesiaali. surf.to/106rallye. Joskus on suositeltu apujousilla varustettuja iskareita - miten sitten ajo-ominaisuuksien käy? Säädettävät iskarithan sinne taakse olisi kai ehdoton valinta.
Juuri niitä minä haluaisin. Mutta mistä?????
Taitaa olla [email protected] maahantuoja niillä. Jos väittävät ettei Saxoon sellaisia saa, väitä vastaan:-)
Itekin olen ko. asiaa tutkiskellut, tosin autoni on Xsara Br, joten puhun Xsaran näkökulmasta. Itse päätin hankkia jostain (luultavasti Veho) VTS:n vääntösauvat ja kallistuksenvaimennintangot. VTS:ssä tangot ovat 19,3mm paksut, kun muissa malleissa ne ovat 18,7mm tavaraa. Tankojen pitäisi käydä "heittämällä", en ole kyllä asiaa vielä varmistanut. Se selviäisi ainakin kysymällä, että onko VTS:ssä ja autossani tukivarret samalla varaosanumerolla. Tangot eivät käsittääkseni edes maksaneet ihan älyttömästi.
En tiedä mikä Saxo sulla on (ei varmaan VTS), mutta Saxo VTS:ssä (ei tuotu Suomeen), Pug 106 GTI:ssä tai Rallyessa takasauvat ovat varmasti tukevampaa kamaa. Saattaa olla että edellämainituissa koko taka-akseli on erilainen, esim kallistuksenvaimennin saattaapi puuttua kokonaan pienempitehoisista malleista.
Kyllä Saxo VTS:ää tuotiin aikoinaan kourallinen Suomeenkin ihan maahantuojan kautta, mutta oli niin paljon kalliimpi kuin 106GTI niin homma kuivui kasaan.
Kiitoksia tuon Xsara VTS:n vääntösauvan tiedoista. Vielä kun joku tietäisi käykö 306GTI:n vääntösauvat (ja muut jousituksen/iskunvaimennuksen osat) Xsara VTS 2.0:aan niin olisin hymy huulessa ja pitkään. Varsinkin jos vastaus olisi myönteinen ;)
Ai meinaat että 306 gti:n sauvat olisivat tukevammat kuin VTS:n? Luulisin että ovat aikalailla samaa tavaraa, tosin tämä nyt on vaan mutu. Tietäisköhän Pösön varaosatiskiltä kukaan sanoa 306:n sauvojen paksuutta?
En meinaa vaan suorastaan toivon, että ne olisivat samanlaiset. Ajan takaa sitä, että kun 306GTI:hin on tarjolla vakiota paksumpia "virisauvoja" niin jos nuo sopisivat molempiin niin...
Joo, ei kai tuosta ole muuta keinoa varmistua kuin kysellä varaosanumeroita molemmista.
Voipi olla että pösö ja sitruuna käyttävät eri varaosanumerointia. Paras tapa olisi saada käsiinsä sekä GTI:n että VTS:n sauvat, jotta voisi sitten silmämääräisesti keskenään verrata. Näin pitkälle autojen varaosamyyjät eivät varmaan ole valmiita menemään.
Tiedääkö kukaan saako Suomesta mistään virisauvoja?
Eipä tuota tietoa taida ihan liiaksi olla tarjolla. Haaparannan (sport2000) js Kolan (ralli ryhmä-N) tiimeillä voisi ollakin tietoa saatavuudesta yleisemminkin vaikka heillä tod.näk. onkin kisakäytössä vääntösauvat mallia rautakanki.
http://www.kouvolansanomat.fi/arkisto/vanhat/2000/12/01/urheilu/juttu1/sivu.html
http://www.sarlinraceteam.fi/muut/xsara/xsara.html
306GTI:hin näyttäisi löytyvän saarivaltakunnasta 21, 22, 23 ja 25.5mm sauvoja (N-ryhmä?).
http://www.peugeotsportuk.com/pugcat306.html