Miksi olen niin erilainen?

Helpplease

Tää on tosi ärsyttävää ://
Oon 14v tyttö kasiluokalta.
Kaikki muut tän ikäiset pukeutuu supertiukkoihin ja paljastaviin vaatteisiin, meikkaa ja kiroilee hirveästi, on kiinnostunut vaan kännykästä, pojista, juoruista ja shoppailusta.
Mä taas käytän peittäviä vaatteita, käytän ulkovaatteita, en meikkaa, kiroile tai shoppaile. En oo kiinnostunut juoruamaan tai keskustelemaan pojista jatkuvasti.
Mä oon kiinnostunut lukemisesta, eläimistä, leipomisesta, elokuvista, piirtämisestä ja kirjoittamisesta. Eli siis sellaisista jutuista mistä kukaan mun luokkalainen ei oo ollut kiinnostunut vuosikausiin....
Mikä mua vaivaa kun oon niin erilainen? Ei johdu kuitenkaan siitä etten olisi muuten kehittynyt, olen kyllä mutta käyttäydyn erilailla ja olen kiinnostunut ihan eri asioista. Help!

11

339

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • crazy-mad-insane

      Ihmisiä on erilaisia, ja se, että uskallat olla oma itsesi on todella hyvä. Älä hylkää omia kiinnostuksen kohteita, sillä varjolla, että muut eivät pidä/tee samoja asioista. Anna muiden olla, mitä he ovat, heillä on erilaiset arvot kuin sinulla. Tai vaihtoehtoisesti he eivät uskalla olla erilaisia, kun massan mukana on niin "helppoa" mennä. Ite, kun olin 14-vuotias, mistä on jo hyvän aikaa, niin nuo sinun kuvailemasi ja tekemäsi asiat olivat silloin normaaleja juttuja. Eli maailma on muuttunut todella paljon, ja en sano, että se on muuttunut ainakaan paremmaksi. Varsinkaan nuorille.

    • Hei,
      kuulostaa siltä, että elät hyvää 14- vuotiaan tytön elämää. Lukeminen, eläimet, leipominen, elokuvat....wau. Sinä teet niitä asioita, jotka sinua kiinnostavat. Nuorilla ja myös aikuisilla on isot paineet mennä massan mukana. Ryhmän paine on iso. Kirjoittamasi perusteella, ei sinua mikään vaivaa, vaikutat harvinaisen hienolta tytöltä. Löydät varmasti ajan mittaan ystäviä nuorista, joilla on samanlaisia mielenkiinnon kohteita kuin sinulla.
      Ystävällisesti
      Helsingin netti saapas, Helsinki

    • Tuo erilaisuus on jokaisella oma juttu. Tietysti sitä tuntuu että muilla tapahtuu enemmän kuin itsellä ja se harmittaa. Ainakin minua harmitti kun katselin kotona telkkaria ja koulukaverit hilluivat kaupungilla. En tosin ymmärtänyt miten niiden mukaan olisin mennyt kun kukaan ei mukaansa pyytänyt.

    • hyväsuunta

      Kuulostaa siltä, että olet positiivisesti 'erinlainen'. Älä ota mallia noista toisista. Niiden elämä pyörii vaan kännykän, bileiden ja itsensä laittamiseen aikuisen näköiseksi..noissa porukoissa sitten se tyhmyys tiivistyy..

    • OnNe

      Kullostaa siltä, että useimmat sun koulukavereista ovat pinnallisia bimboja.

    • oppinen

      Huomaat myöhemmin, että olet ollut aivan oikeassa KAIKESSA!

    • kuulostathyvältä

      Taidat olla ainut järkevä teidän luokalla :) Tuut huomaamaan, että sinulla on parhaat mahdollisuudet esimerkiksi halutessasi saada tasokas mies ja muutenkin pärjätä paremmin elämässä. Noi muut on angstisia stereotyyppisiä tekopahateinejä. Antaa niitten olla idiootteja ja rappioitua fyysisesti ja henkisesti ryhmätyhmyyden pakko-otteessa. Muista, että jopa 14-vuotiaanakin on sallittua elää järkevästi ja itseään arvostaen. Kuten sinä imeisesti oletkin jo onnistunut oivaltamaan.

    • adsads

      Ei kai kukaan kunnon mies mitään tyhmiä lutkia haluakaan, vaan juuri sellaisen älykkään, hyvätapaisen ja reippaan naisen, joka on elänyt sinun kaltaisesi nuoruuden. Jos Suomen naisilla on tulevaisuudessa mitään toivoa, niin se kaikki toivo on sinun kaltaisissasi.

    • ComputerCPU

      Tavallaan, ymmärrän sinua, mutta kuitenkaan en. Olen 13v poika, joka on aika yksinäinen. Minä kuitenkin pidän olla yksin, tai sitten se johtuu siitä, että kukaan ei ole hiukkaakaan samanlainen.

      Varoitus: tämä on oma mielipiteeni, en tiedä mistä puhun täysin

      Ymmärrän, että et ymmärrä (enkä minäkään ymmärrä) kiroilua, shoppailua ja pojista puhumista. Varsinkaan kiroilua ja shoppailua. Mitä hienoa on käyttää huonoja sanoja ja tuhlata rahaa?

      Ymmärrän tätä vaatetus asiaa vähäsen. Ulkovaatteet laitossa menisi aikaa, ja näyttävät epätrendikkäille. Paljastavat vaatteet = pojat tykkää?

      Myöskään, en ymmärrä kaikkia harrastuksiasi, sillä harrastukseni ovat täysin päinvastaiset (olen tietokoneella koodaamassa, kuvaan videoita ja kuvia ja pelaan videopelejä kilpaa).

    • hienojuttuHelsinki

      Oho, hienoa. Minä arvostan. Noita "joukkosieluja" on paljon ja eivät osaa elää omaa elämäänsä.
      Ottavat oppia muista ja oma elämä jää pois.
      Saattavat olla jopa kateellisia sinulle, mutta olet just sellainen, kun ihmisen pitäisi ollakin.
      Hienoa!!!

    • Anonyymi

      Ihana kuulla sinusta! Jatka samaan malliin <3

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1472
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1189
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      462
      957
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      922
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      663
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      97
      654
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      622
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      602
    Aihe