Alle puoli vuotta syöny vasta tyroksiinia vajaatoimintaan ja yhtäkkiä huomasin että ei koske selkään! Moneen viikkoon ei oo koskenu. Ja on ollu sentään todella monivuotinen ongelma. Mahtavaa jos sekin parani tällä hoidolla.
selkäkipu hävis!
5
287
Vastaukset
- Hashimoto
Aika mielenkiintoinen havainto, jos todella näin! Vajaatoiminta voi aiheuttaa hyponatremiaa, joten olisko joku tähän liittyvä kramppi tjsp? Vaiko plaseboa?
Itse en tällaista muista huomanneeni silloin kauan sitten, mutta sen sijaan on kylläkin ranka- ja natriumpongelmaa.- monivaikuttava_T3
ThyroidUK:n listassa on kolmesataa kaikenlaista oiretta.
Listaa lukematta totean vaan että T3-puutos kudoksissa tekee monenmoista.
Aivot paljolti muuntavat T3:nsa solunsisäisesti mutta muualla se saadaan maksan T4:stä muuntamana. Kilppari muodostaa suoraan luokkaa 25µg/vrk, mikä ei ollenkaan riitä. - Hashimoto
monivaikuttava_T3 kirjoitti:
ThyroidUK:n listassa on kolmesataa kaikenlaista oiretta.
Listaa lukematta totean vaan että T3-puutos kudoksissa tekee monenmoista.
Aivot paljolti muuntavat T3:nsa solunsisäisesti mutta muualla se saadaan maksan T4:stä muuntamana. Kilppari muodostaa suoraan luokkaa 25µg/vrk, mikä ei ollenkaan riitä.Joo, mutta noissa erilaisissa listoissa on monesti niin valtava määrä oireita, että en oikein usko niiden liittyvän samaan tautiin. Kyllähän hormonit vaikuttaa erittäin laajasti ja joka solussa, mutta 300 oiretta pelkästään kilpirauhaseen liittyen. En muuten ole itsekään juuri tuota listaa lukenut, mutta monia muita kyllä.
- miksei_mahdollista
Eikös vajaatoiminta aiheuta kaikenlaista hermosärkyä myös, mikäs se rannekanavaoireyhtymäkin on? Selkäkipu johtuu usein jostain hermosta.
- taitaaollatotta
Tämä taitaa olla totta! Ei koske ristiselkään yhtään ja voi taas nukkuakin yöllä!
Sellaista "vaivaa" jäi vielä vajaatoiminnasta, että hiukset, kynnet ja kulmakarvat voi huonosti. Onko teillä menny pitkäänkin ennen kuin ne tuli kuntoon, vai tuliko ne kuntoon koskaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1784163"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?882717Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1292205Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722169- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.211931Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121557