ja luottamus sinulle tärkeää jos olet/ saat suhteen. Väittävät ettei sellaisia naisiakaan enää tahdo olla. Vai onko yleistystä?
Onko uskollisuus
16
465
Vastaukset
- OlenLuotettavaItse
Se on erittäin tärkeää. Jos suhteesta tulee vakava vaadin miestä allekirjoittamaan sopimuksen jossa jokaisesta sydämen särkemisestä joudutaan maksamaan sopimusehtojen mukaisesti. Vaadin saada nähdä myös miehen tekemän älykkyystestin tulokset joka tietysti korreloi tulevaa käytöstä.
- Edellinen
Oikeati en ikinä tekisi noin, sen takia mulla on varaa vitsailla. Mutta toi kuvastaa sitä vakavuutta jolla otan sen, että joku saa käsitellä mun sydäntä. Oon mieluummin onnellinen yksin kuin jonkun tallottavana ja epäkunnioitettavana.
- Näin
Kyllä kumpikin on. Minulle ainakin. Kun on käynyt kummallakin puolella toteamassa miten p*ska juttu uskottomuus on ja miten peruuttamattomasti se rikkoo luottamuksen, niin ymmärtää ja osaa arvostaa uskollisuutta aivan eri tavalla. ”Kerran pettäjä aina pettäjä” on ihan kamala ajattelutapa. Se ei pidä lainkaan paikkaansa normaalilla omatunnolla varustetuilla ihmisillä.
- Muuanmiestuumailee
Yhdyn tähän 100 %:sti. Noin juuri minäkin ajattelen.
- Hölösuu
Mä en niin huolehdi uskottomuudesta, tosin se pitää hoitaa asiallisesti eli suojautuen ja avoimesti eli kertoa asiasta avoimesti kumppanille.
- ihanvastaanettä
Todella tärkeää, sitä ilman ei ole mitään.
- Seonsuhteenperustus
On tärkeää mulle ainakin.
- notietysti
on. Mitä järkeä olla suhteessa, jos haluaa kokoajan lentää kukasta kukkaan. Sithän voi olla sinkku.
- aklsdfi
Ihmiseen joko luottaa tai siiten ei. 100%/0%
Siis.
Absoluuttista totuutta em.- harmaansävyyn
Absoluuttista totuutta ei ole muualla kuin ihmisten toiveissa, kuten sinun. Valmistaudu pettymään suhteissasi.
On se tärkeää. Mutta jos toinen pettää sen, niin todella vaikeaa saada sitä luottamusta takaisin..
- Viides
Onko se pettämistä jos tapailee jotain ja tämä tapailee samaan aikaan toista? Ja jos kertoo sen avoimesti, että tapailee muitakin? Suhteessa tietysti olisi uskottomuutta, mutta joku väitti että ei oo pettämistä jos kertoo avoimesti tekniset. Mielenkiintoinen ajatusmaailma.
- eisekuulumuille
Suhteita on monenlaisia. Kyllä pari voi sopia avoimesta suhteesta jos molemmat sen hyväksyvät.
Viides kirjoitti:
Onko se pettämistä jos tapailee jotain ja tämä tapailee samaan aikaan toista? Ja jos kertoo sen avoimesti, että tapailee muitakin? Suhteessa tietysti olisi uskottomuutta, mutta joku väitti että ei oo pettämistä jos kertoo avoimesti tekniset. Mielenkiintoinen ajatusmaailma.
Eihän se ole pettämistä jos on selvä sopimus ja kaikki osapuolet kartalla missä mennään...
Pettämistä on se että rikkoo luottamuksen. Jos sovittu ettei muita tähän suhteeseen mahdu.
- nainenvastaa
Niinhän ne voisi yleistää myös, ettei miestenkään maailmankuvat ja oma toiminta asian suhteen aina häikäise.
Mutta kyllä, uskollisuus ja luottamus ovat niin tärkeitä, etten voi jatkaa ihmisten kanssa, joille ne eivät ole tärkeitä. Kaverisuhteetkin tavanneet viiletä tai kuolla, milloin raukkamaisuutta esiintynyt. Perusjuttujahan noi, molempien pitää olla kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1167133Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945271Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463240Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t382307Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681168Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111133