Voisko joku kertoa minulle tietämättömälle että kannattaako niitä finnejä nyt sitten puristaa vai olla puristamatta? Itse ainakin olen aina puristanut mutta niihin jää aina sellanen ikävä jälki joka ei ainakaan lähde pitkiin aikoihin pois..meinaan nyt kokeilla että en purista ja katson miten se onnistuu niin. Mutta ei se ainakaan niin hauskaa ole kulkea valkoisia finni näppylöitä naamassa. Mutta olisin tosi kiitollinen jos joku joka tietää asiasta enemmän vois kertoa minulle miten niitten finnien kanssa kannattais toimia.
Kertokaa joku...
jätkä 18
111499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kaikki pois vaan . On kokemusta
kannattaa todellakin jättää ne rauhaan eikä puristella. saattaahan se olla ikävää muutaman päivän ajajn kävellä inha näppylä naamassa mutta mielummin ainakin itse kannan inhaa jokusen päivän kuin punottavaa arpea monta kuukautta. vai?
Nii kyllähän sitä ihnaa on mukavampi kantaa kun sellasta pitkään punoittavaa jälkeä, mutta vaikeeta kun jotku käskee puristaa ja toiset taas sanoo että kannattaa jättää rauhaan. Itse olen tähän asti aina puristellut mutta ne finnien jäljet näkyy ikävän pitkään naamassa...
Kyllä omaa naamaa saa puristella, kunhan muistaa pari asiaa; puhdistettu iho ja sormien (puhtaiden)suojana paperia sekä esim. neoamisept desifiointiin.
Valkopäiset finnit: tee näin
desinfioi esim. nuppineula, ja tee ihan pieni reikä pullottavaan mätäpaiseeseen ja purista varovasti mönjä ulos ja puhdista alue neoamiseptilla ennen ja jälkeen.
Mustapäät; ihon pitää olla lämmin esim. suihkun tai saunan jälkeen, samat toimet puhdista iho paperia sormien suojaksi ja purista mustapää ulos ja desinfioi alue heti.
Kantsii muuten hoitaa ihoa silloin kun ei tartte samana päivänä lähtee mihinkään, punottaa aika mukavasti..
Kiitos ohjeista pitää kokeilla noita, olen minä itse aina puristellutkin mutta en ehkä ole kiinnittänyt tarpeeksi huomiota tohon puhtauteen. Mutta jotku edelleenkin sanoo että kannattaa jättää rauhaan eikä puristella mutta jos tekee noin niinkuin kerroit niin se puristus voi olla parempi tapa. Minä olen vaan ajatellut sitä jos niitä ei puristelis ja antais olla niin meniskö se punainen arpi sitten nopeemmin pois..hmm en tiedä, mutta kai tämä tästä
Tuo ihon puhkaisu terävällä neulalla on tärkeää, koska muuten ihohuokonen paineen alla repeää ja märkä pääsee leviämään ympäröiviin ihohuokosiin. Tuloksena hirviömäisiä monipäisiä finnimöhkäleitä.. =)
Eräs pahasta aknesta kärsinyt tyttö ei Koskaan puristanut yhtäkään finniä teinivuosina, vaan antoi peräti puoliksi ulostulleen finnimömmön välillä roikkua menossa mukana arpien pelossa. No, minä taas olen puristellut kaikki näppyni vaihtelevaa hygieniaa noudattaen. Tuntemallani tytöllä on nyt aikuisena syvää arpimuodostusta, minulla pientä punoitusta. Eli kyse on ennemminkin aknen syvyydestä ja arvenmuodostustaipumuksesta kuin puristelemattomuudesta.
Selvä, kiitos kun kerroit ton. Minä taidan kans päätyä toho puristeluun =). Pitää vaan muistaa toi puhkaisu ja puhtaus..
Clearasil esim. myy semmosta värivoidetta, jolla on hoitava vaikutus. Se siis kuivattaa ihoa ja samalla peittää punaset läiskät naamassa. Kannattaa laittaa melko ohut kerros, niin se jää huomaamattomaksi. Sitä ennen naama pitää pestä ja tosiaankin valkoset voi varovasti puristaa pois, mikäli niitä ei tartte puristaa väkivalloin ulos.
ei missään nimessä kannata laittaa clerasilia!!se kuivattaa ihon pintaa niin pahasti,että tali jää ihon alle ja senhän sit tietää miten siinä käy....ja sanon tämän todellakin kokemuksen syvällä rintaäänellä.kaikista tärkeintä on kun ei ikinä päästä ihon pintaa kuivumaan,niin että tali pääsee aina vapaasti ulos!
Mikä sitten pitää vastaavasti bakteerit ulkona, kun päällä ei ole suojaa? Kyllähän se clear. ne epäpuhteudet/ talin siellä sisällä pitää, mutta tosiaankaan ulos ei ole suojaa. naama pitää pestä monta kertaa päivässä... vai?
käytin itse clerasilia kauan.iho pysyi jatkuvasti huonona.kunnes tein siitä kerta heitolla lopun,ja vaihdoin sen kunnon kosteusvoiteeseen.ja koska en halua kulkea "paljain"kasvoin käytän värivoidetta ja puuteria.varmistin kosmetologilta ettei ne aiheuta näppyjä jos vaan muistaa putsata kasvot huolellisesti.jo pelkkä kunnon kosteusvoide suojaa kasvoja ulk.lialta.en olisi ikinä uskonut kun huomasin ettei mustapäitä ja finnejä enää tule.(paitsi kuukautisten aikaan).en ikinä enää suostuisi laittamaan sitä clerasil-moskaa naamaani.harmi etten tajunnut asiaa aikaisemmin..