Hotmail ja roskaposti

tätitäti

Minne ihmeessä hävisi vasemmasta laidasta "roskaposti" -kansio?
Sitten hävisi myös vaihtoehto. "estä lähettäjältä"

Kiitos vastauksestasi

6

370

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xmas

      Jos sulla on Win10 ja Hotmail App niin roskaposti muita palveluja (esim. postia voi zoomata)...löytyy yläkulmassa oikealla (kolme pistettä)... voit avata listan.

    • gcjcgkc

      Lisää se kansio uudelleen.

    • Mulla on ainoastaan GMail-osoite tämän suomi24-osoitteen lisäksi. GMaililla hoidan kaiken virallisen asioinnin, ja suomi24 osote on lähinnä treffit ja keskusteluosiota varten. GMailia pidän tällä hetkellä parhaana vaihtoehtona pitää lopun elämän kestävää sähköpostitiliä. Ainakin Brute-Force-tekniikalla kukaan ei saa salasanaa selvitetyksi.

      Roskapostilta välttyy, kun ei syötä omaa sähköpostiosoitetta kaikkiin spämmisivuihin. Itse käytän vähäkään epälyttävissä paikoissa, tai jos jonkun ohjelman lataus vaatii sähöpostiosoitteen, tai muuten vain ei huvita mitään tietoa antaa itsestä, jolla voi yhdistää toimijan itseeni, käytän kertakäyttöistä katoavaa sähköpostiosotetta. Googlesta löytyy kun pistät hakutermiksi vaikka "Dispoasble email".

      Muistan joskus 1997-1998 Hotmailin turvallisuus oli mitä oli. Silloin ei tarvinnut tietää, kuin hotmail-sähköposti osoite käytännössä -periaate , ni pääsi lukemaan sähköposteja. muistaakseni. Netistä löytyi pilvin pimein artikkeleita, miten pääsee tarkistamaan kaverin taustoja sähköpostien osalta silloin.

      Varmaan Microsoft on kehittänyt hotmailista melko turvallisen nykypäivän standardit huomioiden, se kun on yksi maailman suurimmista teknologia-yrityksistä. Ainakin sen avulla on luotu ihmisen historian toistaiseksi suurin omaisuus, vaikka Amazonin perustaja nousi pariksi tunniksi Bill Gatesin ohi, mutta Bill is the man, mitä varallisuuteen tulee.

      • knsdmabnasnmbf

        Tätä päivää en tiedä, kun kukaan meillä ei käytä hotmailia.
        Aikoinaan kakaroilla oli hotmailit ja kerran sain puhelinsoiton eräästä tietokoneliikkeestä.
        Sieltä kysyttiin, oliko meille tilattu tietokoneita. Ilmeni, että pojan nimellä yli 10000 €:n tilaus. Kuitenkaan poika ei tiennyt asiasta mitään ja tilaus peruttiin.

        Tilauksen oli tehnyt naapurin "rölli" meidän osoitteella ja pojan nimellä. Hän ei kuitenkaan ollut tajunnut, että tilauksessa oli lähettäjänä hänen oma nimensä ja siksi hän paljastui.
        Tilaus oli tehty hotmailin kautta ja kauppias tykkäsi, että hotmailin kautta tulleita tilauksia ei tulisi huomioida, koska se silloin, ennen vuotta 2000 oli huijarien temmellyskenttä ja heille oli ennenkin tullut vastaavia tapauksia hotmailin kautta.

        Muuten, hotmailikaan ei ole Microsoftin oma luomus, vaan ostettu.


    • hommahoidossa

      Vastaa lähettäjälle: refuse

      Siihen loppuvat turhakkeet.

    • vakoiluvakoiluvakoiuk

      Yhdysvaltain roskaa koko homma. Täälläkin google.com tunkee paskaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1100
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      42
      788
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      772
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      726
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      717
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      675
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      78
      663
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      51
      632
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      576
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      115
      558
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      540
    12. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      519
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    14. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      84
      476
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      474
    16. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      10
      457
    17. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      436
    18. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      431
    19. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      107
      423
    20. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      412
    Aihe