Hotmail ja roskaposti

tätitäti

Minne ihmeessä hävisi vasemmasta laidasta "roskaposti" -kansio?
Sitten hävisi myös vaihtoehto. "estä lähettäjältä"

Kiitos vastauksestasi

6

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xmas

      Jos sulla on Win10 ja Hotmail App niin roskaposti muita palveluja (esim. postia voi zoomata)...löytyy yläkulmassa oikealla (kolme pistettä)... voit avata listan.

    • gcjcgkc

      Lisää se kansio uudelleen.

    • Mulla on ainoastaan GMail-osoite tämän suomi24-osoitteen lisäksi. GMaililla hoidan kaiken virallisen asioinnin, ja suomi24 osote on lähinnä treffit ja keskusteluosiota varten. GMailia pidän tällä hetkellä parhaana vaihtoehtona pitää lopun elämän kestävää sähköpostitiliä. Ainakin Brute-Force-tekniikalla kukaan ei saa salasanaa selvitetyksi.

      Roskapostilta välttyy, kun ei syötä omaa sähköpostiosoitetta kaikkiin spämmisivuihin. Itse käytän vähäkään epälyttävissä paikoissa, tai jos jonkun ohjelman lataus vaatii sähöpostiosoitteen, tai muuten vain ei huvita mitään tietoa antaa itsestä, jolla voi yhdistää toimijan itseeni, käytän kertakäyttöistä katoavaa sähköpostiosotetta. Googlesta löytyy kun pistät hakutermiksi vaikka "Dispoasble email".

      Muistan joskus 1997-1998 Hotmailin turvallisuus oli mitä oli. Silloin ei tarvinnut tietää, kuin hotmail-sähköposti osoite käytännössä -periaate , ni pääsi lukemaan sähköposteja. muistaakseni. Netistä löytyi pilvin pimein artikkeleita, miten pääsee tarkistamaan kaverin taustoja sähköpostien osalta silloin.

      Varmaan Microsoft on kehittänyt hotmailista melko turvallisen nykypäivän standardit huomioiden, se kun on yksi maailman suurimmista teknologia-yrityksistä. Ainakin sen avulla on luotu ihmisen historian toistaiseksi suurin omaisuus, vaikka Amazonin perustaja nousi pariksi tunniksi Bill Gatesin ohi, mutta Bill is the man, mitä varallisuuteen tulee.

      • knsdmabnasnmbf

        Tätä päivää en tiedä, kun kukaan meillä ei käytä hotmailia.
        Aikoinaan kakaroilla oli hotmailit ja kerran sain puhelinsoiton eräästä tietokoneliikkeestä.
        Sieltä kysyttiin, oliko meille tilattu tietokoneita. Ilmeni, että pojan nimellä yli 10000 €:n tilaus. Kuitenkaan poika ei tiennyt asiasta mitään ja tilaus peruttiin.

        Tilauksen oli tehnyt naapurin "rölli" meidän osoitteella ja pojan nimellä. Hän ei kuitenkaan ollut tajunnut, että tilauksessa oli lähettäjänä hänen oma nimensä ja siksi hän paljastui.
        Tilaus oli tehty hotmailin kautta ja kauppias tykkäsi, että hotmailin kautta tulleita tilauksia ei tulisi huomioida, koska se silloin, ennen vuotta 2000 oli huijarien temmellyskenttä ja heille oli ennenkin tullut vastaavia tapauksia hotmailin kautta.

        Muuten, hotmailikaan ei ole Microsoftin oma luomus, vaan ostettu.


    • hommahoidossa

      Vastaa lähettäjälle: refuse

      Siihen loppuvat turhakkeet.

    • vakoiluvakoiluvakoiuk

      Yhdysvaltain roskaa koko homma. Täälläkin google.com tunkee paskaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8965
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5634
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      130
      5073
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      22
      3920
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      70
      2722
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe