Noista tilaan jomman kumman, mutta kumman? 2 1 henkeä pitäisi mahtua. Vaelluspaikkana lähunnä UKK.
Onkohan tullut muutoksia 2019 vuodelle ja mitä? Joku kauppa kauppasi 2019 mallia. Onko pelkkä ruskea väri?
Hilleberg Nallo 4 vai Nammatj 3?
13
2503
Vastaukset
- Eikumpikaan
Kaitum 3
- aswwewww
Ottaisin teltan Nammatj 3, jos ei ole talvella tarjoitus retjeillä
- Väkisintelttaan
Joo luultavasti ton Nammatjin otan vaikka on vähän pienempi, on parempi tuuletus kuin Nallossa.
Kaitum on hieno mutta metrin pisempi, haastavampi löytää telttapaikka. - rosvojoukko
Saas nähdä miten Hillelle käy kun on rikkonut lakia ja kieltänyt jälleenmyyjiltä tarjoukset. Voi tulla isot sakot.
- HilleRulettaa
Riippuu olosuhteista, Nallo kesäretkille, Nammatj rankempiin oloihin.
Itse ottaisin (otin) Nallo 3 GT:n. Iso eteinen on aina hyödyllinen.
Aikonaan (80-luvun alusta) mentiin Nammatj kakkosella. Helevatin hyvä teltta. Sen jälkeen on ollut Keron 4 GT, Akto ja tuo Nallo 3GT. Niitäkin ennen Caravan Keb 3, Hillebergin suunnitelema. Valitettavasti hyvätkään teltat eivät kestä noin 20 vuotta kauempaa, kankaat hapristuvat ja liukkaus (vedenhylkivyys) häviää UV:n vaikutukseta. - Hyviikuitenkin
Mulla meni Akto kymmenessä vuodessa pilalle, tai vedenkestävyys meni. Jotenkin tuntuu että teltat vanhenee myös kaapissa? Kai tota silikoonikyllästettä nakertaa sitten happikin?
- Jalkakatossa
Nallo ja Nammatj sopii vähän lyhyemmille retkeilijöille. Pitemmällä retkeilijällä on jalat tukevasti viistossa takaseinässä kiinni ja makuupussi kastuu. Ilmapatjaa ei voi käytttää ollenkaan. Mutta lyhkäsemmille noi on hyviä.
- vuosimallitietoa
Ei liity otsikkoon, mutta tietääkö joku tarkoittaako Hillebergin teltassa olevan sarjanumeron kaksi viimeisintä numeroa valmistusvuotta?
Numero löytyy tekijän nimen alta.- vuosimallitietoa
Vetäskääpä nyt joku teltta tuulettumaan ja kattokaa numero.
- Vuosimallitietoa
Aika vaikeeta on. Sellainen on selvinnyt että darg green väri tuli 2016 ja samalla vaihtui Nammajiin ja Keroniin muihin black labeleihin sisäteltan pohjakangas ja painoa tuli lisää. Vanhemmissa pohjakankaissa oli huono kulutuskesto joka käytetyissä kannattaa tarkastaa jos ostaa, niitä on aika paljon paikkailtu.
- Vuosimallitietoa
Sellaisenkin huomasin että red label teltoissa ulkoteltan vesipilari oli vuonna 2006 niinkin alhainen kuin 2000 mm kun nyt se on 5000 mm. Aika huimaa kehitystä tapahtunut silikoonikyllästeissä. Pelkkä kangas kun ei ymmärtääkseni pidä verrä yhtään, vedenpitävyys tehdään kyllästeillä.
- Yksinpuhelija
Nammatj 3 gt vm. 2008 painoi 2,8 kg. 2019 malli painaa 4,1 kg. 1,3 kiloo tullut lisää. Pikkuisen on kankaita vahvistettu.
- Nammu
Nammatj 3gt. Nammatjissa ja Keronissa on ihan paras ovisysteemi, varsinkin se hyttysverkkohommeli. Itellä Keron uusin malli niillä isoilla vetimillä. Aivan magee. Nammatjinkin ostan joskus ihan huvikseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897