Ostin asunnon jossa oli valmiina Lumo parvekelasit. Saranat oli rikki ja vedet tuli parvekkeelle aina kun satoi. Asiaa tutkimalla selvisi että lasit oli asennettu väärin ja oli valtavia asennusvirheitä mm vesipellin kaato suoraan parvekkeen sisään. Lumon asentajia kävi paikalla ja lopulta Lumo sanoi että ovat heidän lasinsa mutta joku on ne pimeästi asentanut, siis joku heidän asentajistaan koska laseja ei saa kuin heiltä mutta laseista ei ole mitään merkintää eikä kuittia. Kuittia kyseltiin olisiko niissä takuu voimassa ja selvisi ettei laseja ole olemassakaan vaikka on lumon leimat ja merkinnät. Lumo sanoi että korjaa rahaa vastaan. Entinen asukas sanoi että ei ole käyttänyt laseja ja olivat ennen häntä asennettu. Lumo sanoi että heillä on kaikista asennetuista laseista merkinnät mutta nämä lasit ovat vain jostain tulleet ja hekin ihmettelevät miten se on mahdollista mutta näitä sattuu ja ketä kiinnostaisi muutaman tonnin lasit ja kaupat, verottajaako. Tällainen vastaus tuli.
Parvekelasit petos Lumo varokaa
3
662
Vastaukset
- 333444
Yrityksessä aikoinaan työskennelleenä pystyn sanomaan, että tilauksista tosiaan jää tiedot jos on normaali tilauksena tehty.
Ainoa ns. pimeä asennusvaihtoehto lienee että asentaja on käynyt jollekin tutulle asentamassa, mutta kyllä siitäkin tilauksesta on varmasti se tilaaja saanut jonkun kuitin. Tuolla tavoin välttämättä järjestelmämerkintää ei ole. Tai sitten joku dorka on ostanut netistä (ihmiset myy vanhoja purettuja laseja huuto/tori) lasit ja askarrellut ne paikalleen omalle parvekkeelle.
Asennusvirheitä voi aina tapahtua, mutta kyllä Lumonin toiminta on hyvin luotettavaa.
Kuulostaa siltä että sulla on vanhat paskat lasit jotka kannattaa vaihtaa. Lumon myy myös huoltopalveluita mutta ei kaikkein vanhimpiin laseihin - Anonyymi
Minulla on parvekkella Lumon lasit ja niihin asennettuna myös kaihtimet, hyvin on pelannut
- Anonyymi
Takuu korjaus 5 v ei tahdo saada korjaa .Kuulemaa ei ole päivysjiä 2015v asenettu 5v takuu korjaus ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241