Reisikipu paheniäkisti

reisiarka

Taustaa. Nainen, keski-iässä, palvelualan liikkuva työ. Vapailla liikun vaihtelevassa maastossa luonnossa- vähintään 2 päivänä viikossa, kerrallaan 5-8 h omaan tahtiin, välillä pieniä taukoja pitäen.
Ongelma on se että on tullut kävelyn sattumista reiteen, etuosan läpi käy kävellessä viiltävä kipu.
Pieni viattoman tuntuinen liukastuminen pahensi äkillisesti vaivan niin, että juuri pystyin kotiin menemään kivulta, raahaten jalkaa niin ettei reisi liiku kuten tavalleen kävellessä.
Aloitin kylmähoidolla ja voltaren-geelillä. Aamusta reisi yhä normaalia askellusta yrittäessä kipuinen, jatkoin kylmällä, ja lämpimällä hoidolla vuorotellen.
Reidessä ei päällepäin ole vammaan viittaavaa. Painellessa löytyy kipualueita. Oikealta sivulta "pyykkilauta", pintakipeäkin, kumman tuntuinen. Ja reiden puolivälin alapuolelta löytyi hyvin kipeä alue.
Kysymys kuuluu: onko tämä lihasjuttu? Toinen kysymys: voiko alkaa entiseen malliin miten pian työskennellä/ liikkua normaalielämän tyyliin.
Minkälaista hoidon pitäisi olla että paranee kunnolleen nopeasti? Kiitollisena jokaisesta helpottavasta ja nopeuttavasta vinkistä- Jos teipataan, auttaako?

4

3345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tri.Rossi

      Hei.

      Turhaa spekulointia välttääksesi suosittelen lääkärille menoa.

      Eikä tuo liukastuminenkaan kai ollut ihan viaton.

    • reisiarka

      Siinä mielessä viaton, että oli traktorilingottu, tie jota olin kävellen tulossa kotiin. Oikea jalka liukui spakaatityyliin alta, mutta kipu tuntuu vain reiden päällä.
      Asuinseudullani pääsee lääkäriin joko lähimpään isoon kaupunkiin kauemmas, tai ehkä kun tuuri käy, omaan tk-
      Eikä jalalla ole huvittanut kivun takia kävellä.
      Voiko ns jäykkä viileässä olosta hermostunut lihas, krampata niin pahoin, että saa kovan kivun äkkiä? Liikunnan puutteen en usko itse olevan syynä- nyt olen sitten lepuuttanut.(töitä, maastossa liikkumista niin jalan kuin muillakin tavoin, mutten varsinaisesti urheile)
      -En tänään ole yrittänyt kävellä tavallisesti. Aion pian testata hetken, onko kipu liikkuessa yhtä kovaa kuin eileniltapv.
      - Ellei ole yhtään rauhoittunut, huomenna pyrin tk.
      -Jos teippauksella autettavissa, niin ohjeita- koetan ettiä nyt netistä.

    • veeäm43

      Veikkaan etureiden revähtymää.
      Omani revähti kun venyttelin ilman riittävää alkulämmittelyä. Uusi liike, pitkässä saksiasennossa äärimmilleen ja valmista tuli. Ei ole passannut kuormittaa liikaa.
      Ei haittaa muuten kuin, että se joskus rajoittaa maastavetoa.

      Tk-yleislekureille on turha mennä tuki- ja liikuntaelimistön vamman kanssa jos kyse ei ole selkeästä murtumasta. Edes hajonnut kierukka ei aina ole riittävä syy kuvaukseen.

    • Reisikipu

      Mene ihmeessä lääkäriin. Otse kaaduin viime vuonna liukkaalla jäällä ja satutin reiden ja lonkan. Tuli kauhee kipu oli vaikee kävellä pari päivää. En mennyt silloin lääkäriin vaikka se tapahtui työmatkalla..Pari kuukautta sen jälkeen kivut tulivat takaisin ja kävelyvaikeys. Alkoi nivus ja reisikivulla. Oli yökipuakin ja mikääb asento ei tuntunut hyvältä. Varjoaineella tehdyssä magneettikuvassa todettiin myöhemmin lonkan nivelrikko joka oli ilmeisesti ärhäköitynyt liukastumisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe