Taustaa. Nainen, keski-iässä, palvelualan liikkuva työ. Vapailla liikun vaihtelevassa maastossa luonnossa- vähintään 2 päivänä viikossa, kerrallaan 5-8 h omaan tahtiin, välillä pieniä taukoja pitäen.
Ongelma on se että on tullut kävelyn sattumista reiteen, etuosan läpi käy kävellessä viiltävä kipu.
Pieni viattoman tuntuinen liukastuminen pahensi äkillisesti vaivan niin, että juuri pystyin kotiin menemään kivulta, raahaten jalkaa niin ettei reisi liiku kuten tavalleen kävellessä.
Aloitin kylmähoidolla ja voltaren-geelillä. Aamusta reisi yhä normaalia askellusta yrittäessä kipuinen, jatkoin kylmällä, ja lämpimällä hoidolla vuorotellen.
Reidessä ei päällepäin ole vammaan viittaavaa. Painellessa löytyy kipualueita. Oikealta sivulta "pyykkilauta", pintakipeäkin, kumman tuntuinen. Ja reiden puolivälin alapuolelta löytyi hyvin kipeä alue.
Kysymys kuuluu: onko tämä lihasjuttu? Toinen kysymys: voiko alkaa entiseen malliin miten pian työskennellä/ liikkua normaalielämän tyyliin.
Minkälaista hoidon pitäisi olla että paranee kunnolleen nopeasti? Kiitollisena jokaisesta helpottavasta ja nopeuttavasta vinkistä- Jos teipataan, auttaako?
Reisikipu paheniäkisti
4
3164
Vastaukset
- Tri.Rossi
Hei.
Turhaa spekulointia välttääksesi suosittelen lääkärille menoa.
Eikä tuo liukastuminenkaan kai ollut ihan viaton. - reisiarka
Siinä mielessä viaton, että oli traktorilingottu, tie jota olin kävellen tulossa kotiin. Oikea jalka liukui spakaatityyliin alta, mutta kipu tuntuu vain reiden päällä.
Asuinseudullani pääsee lääkäriin joko lähimpään isoon kaupunkiin kauemmas, tai ehkä kun tuuri käy, omaan tk-
Eikä jalalla ole huvittanut kivun takia kävellä.
Voiko ns jäykkä viileässä olosta hermostunut lihas, krampata niin pahoin, että saa kovan kivun äkkiä? Liikunnan puutteen en usko itse olevan syynä- nyt olen sitten lepuuttanut.(töitä, maastossa liikkumista niin jalan kuin muillakin tavoin, mutten varsinaisesti urheile)
-En tänään ole yrittänyt kävellä tavallisesti. Aion pian testata hetken, onko kipu liikkuessa yhtä kovaa kuin eileniltapv.
- Ellei ole yhtään rauhoittunut, huomenna pyrin tk.
-Jos teippauksella autettavissa, niin ohjeita- koetan ettiä nyt netistä. - veeäm43
Veikkaan etureiden revähtymää.
Omani revähti kun venyttelin ilman riittävää alkulämmittelyä. Uusi liike, pitkässä saksiasennossa äärimmilleen ja valmista tuli. Ei ole passannut kuormittaa liikaa.
Ei haittaa muuten kuin, että se joskus rajoittaa maastavetoa.
Tk-yleislekureille on turha mennä tuki- ja liikuntaelimistön vamman kanssa jos kyse ei ole selkeästä murtumasta. Edes hajonnut kierukka ei aina ole riittävä syy kuvaukseen. - Reisikipu
Mene ihmeessä lääkäriin. Otse kaaduin viime vuonna liukkaalla jäällä ja satutin reiden ja lonkan. Tuli kauhee kipu oli vaikee kävellä pari päivää. En mennyt silloin lääkäriin vaikka se tapahtui työmatkalla..Pari kuukautta sen jälkeen kivut tulivat takaisin ja kävelyvaikeys. Alkoi nivus ja reisikivulla. Oli yökipuakin ja mikääb asento ei tuntunut hyvältä. Varjoaineella tehdyssä magneettikuvassa todettiin myöhemmin lonkan nivelrikko joka oli ilmeisesti ärhäköitynyt liukastumisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263478
- 801708
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa821188Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1561142- 45971
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52957Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe179906- 61902
- 42856
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795