Ihmettelen että tällä palstalla puhutaan PETTÄMISESTÄ. Ettekö te viisikymppiset voisi jo unohtaa mokomaa sanaa ja puhua "sopimisesta" tai "suhdemuodosta" ja tehdä "suunnitelmia" kuinka voitte elää onnellista elämää pitkässä parisuhteessa, jos teillä vielä sellainen on!
Tuntuu kuin olisitte nuoria ja mustiksia, naiiveja ja tekopyhiä....Sori.... :-D
Tuntuu kuin olisitte nuoria ja mustiksia, naiiveja ja tekopyhiä....Sori.... :-D
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jokainen 5-kymppinen katsoo maailmaa omin silmin. Yksi sanoo että vieraan sänkyyn meno on pettämistä, toisen mielestä asian voi sopia ja niin että kaikki ovat tyytyväiset. Tekopyhä on sellainen ihminen, joka tekee vaikka kieltää, ja myös se jonka mieli tekee vaikka suu sen kiistää. Jos seisoo moraalittomuutta paheksuvan mielipiteen takana vilpittömästi, ei ole tekopyhä. Erilaisia suhdemuotoja esiintyy nyt ja niitä on esiintynyt ennen. Kaikki eivät niitä hyväksy, eivät ole hyväksyneet ennen. Tuskin kaikki variaatiot ja sopimiset saavat hyväksyntää tulevaisuudessa edes. Tällä palstalla kirjoittaa moni pettämisen tuomiten, koska ajattelee sillä tavalla. Moni meistä oli radikaali, on vieläkin, mutta ei hyväksy noita 'suunnitelmia', koska uskoo että ne eivät tuo mukana onnellista perhe-elämää. Eivät kaikki perheettomät edes ole valmiit 'suhdemuotoihin', joissa loukkaavat jotakuta ja jäävät itse vaille täyttä suhdetta. Se on naivia joistakin, toisista ei. Kukaan ei meistä voi sanoa, että oma moraali on ylitse muiden, koska kukaan ei ole tahraton. Moraali täytyy löytää itsen ulkopuolelta, eikä se voi olla äänekkään vähemmistön mielipide.
vielä sitä, että eikö moraali pitäisi löytyä jokaisen ihmisen sisäpuolelta, eikä ulkopuolelta?
Mielestäni jokainen ihminen on ainutkertainen ja elämä on jokaiselle yksi. Kuinka moraali voi tulla ulkopuolelta? Vai oletteko ulkopuolisten paineiden, tms. rajoitteiden vankina?
Miksi ette irtaudu niistä ja anna vapautta puolisolle tehdä oma päätös tai valinta elämänsä suhteen?
Tietenkään en tiedä omaa mielipidettäsi, mutta yleistän tämän kysymyksen.
Moraalikäsityksiä on kaikilla sisimmässä, on niin kutsuttu omatunto. Moraali ei voi olla yksilön oman sisimmän ääni kuitenkaan, jonkun mielestä viha voi oikeuttaa tappamaan ja silloin täytyy moraali lukea lakina ulkopuolelta. Moraali on yleisesti pakko tulla yksilön ulkopuolelta, sen omantunnon äänen rinnalle, korvaajaksi tai myötä lausujaksi.
Ihminen, joka ei ole ulkopuolisten paineiden tms rajoitteiden 'vanki', on vastasyntynyt. Kukaan täysi-ikäinen, joka ei elä erämaassa erakkona, ei voi sanoa olevansa muista riippumaton.
Puolisoiden moraalikäsitysten täytyy olla yhtenevät. Jos molemmat hyväksyvät vieraissa olemisen, kumpikin voi mielestään olla tyytyväinen, ovatko ne vieraiden kumppanit? Jos molemmat puolisot hyväksyvät toisen/molempien ulkopuoliset suhteet, kyse ei ole enää suhteesta, johon useimmat ovat alussa sitoutuneet. Ne, joille asia on yhdentekevä, ovat niin pieni vähemmistö, että he elävät kovasti ympäristön paineen alla.
Minun mielipide on huorin tekemisen suhteen jyrkästi kielteinen. Mutta, olen katolinen ja vapaaehtoisesti sitä. En väitä, ettei minulle olisi tullut avioliiton aikana kiusaus, mutta väitän, että en olisi voinut koskaan pettää naista, jota olen luvannut yrittää rakastaa. Tämän sanon kirkkain silmin, koska en leskenä ole ollut osallinen että pettää yhdenkään naisen mies. Minulle parisuhde, huonosti toimiva myös, on kahden ihmisen taistelukenttä ja se tulee säilyttää pyhänä! Niin naivi olen.
Eiko oikean erottaminen vaarasta ja oikean mukaan toimiminen ole olennaista ihmiselle?
Mista sitten erottaa oikean? Saannoista, jotka vuosisatojen ihmiskunnan kehityksen mukana ovat hioutuneet:ts. sukupolvesta toiseen on huomattu tietty kaytostapa hyvaksi ja rakentavaksi ja tuottavaksi, toinen huonoksi. Suosia moraalitonta kaytosta talla vuosikymmenella(Elammehan nykyajassa!) on aivan holynpolya. Ihmiset 50 vuotta eteenpain tasta paivasta elavat myos nykyaikaa, tehden samat virheet joita tehdaan tanapaivana saaden osakseen samat murheet ja sydansurut.
Tietysti voi aina puolustautua ja ajatella etta olenhan elanyt.
Mutta mita pahaa on toimia oikein, saada siita mielihyvaa ja kehittaa henkista tasoaan ja ajatella etta Olenhan Elanyt!
Tietty käytöstapa? Moraaliton käytös?
Eikö nämä käsitykset ole yksilön itse oivallettava oikeiksi tai vääriksi oppimisen ja elämisen kautta. Opettaminen on ok, mutta julistaminen tai pakottaminen on toinen juttu.
Julistamisella, byrokratialla ja pakottamisella ei koskaan ole ollut hyviä seuraamuksia. Ihminen ahdistuu usein liian tiukassa paineessa, ja sen luulisi viisikymppisten tajuavan.
Itse tiedän OMAT moraalin/omantunnon kautta tulevat rajani, mutta missään nimessä en paatoksella tai uhkauksilla, kiristämisellä tai temppuilulla voi sitoa puolisoa yhtään mihinkään.
Vaikka avioliitossa olenkin, niin luottamus on tärkeää. En voi, enkä halua vahtia toisen tekemisiä ja tarvetta siihen ei ole koskaan minulla ollut. Kyttääminen tai tavaroiden penkominen on ollut aina mielestäni outoa. Jos suhde ei ole kunnossa, niin se näkyy ihan muullakin tavalla.
Ahaa, tuossa tullankin lahtokuoppaan. Jokaisen oma moraalitaso vaatii kayttaa meille annettua valintamahdollisuutta; valita oikean ja vaaran valilla.
On itsesta kiinni kuinka korkealle haluaa asettaa oman moraalirimansa (tyopaikka-, ystavyyssuhde-, henkinen- jne.moraali-asioissa)
On totta etta pakottaminen eika saarnaaminen useinkaan auta, ihmiset ise asettavat oman "rimakorkeutensa". Mita alempana se on sita todennakoisimmin saa karsia sydansuruista ja huolista. Jotkut eivat sita koskaan alya, valitettavasti.
Viisaimmat ovat oppineet toisten virheista. Keskiviisaat oppivat omistaan. On vain joskus saali katsoa kun nakee samoja iankaiken tehtyja virheita tehtavan uudelleen ja uudelleen.
Mitäpä sitä keinotekoisesti muuttamaan varsinkin kun sana on melko kuvaava.
Ehdottamasi synonyymitovat jotain uusiokieltä vai ovatko peräti jotain omatekoista kapulaslangia...
"Petos" kuulostaa suorastaan julmalta, jos sitä käytetään parisuhteessa. Niin pitkälle en toivoisi koskaan yhdenkään suhteen joutuvan.
"Pettäminen" kuulostaa myös raskaalta...itse muuttaisin koko sanan vaikka "yrittämisen väsymiseksi" joka kuulostaisi jo enemmän inhimilliseltä!
Eihän kukaan voi LUVATA olla yhtään mitään, jos ei siihen ole yli-yli-inhimillisiä voimia! :-D
Miksi pitäisi kaunistella asioita. Jos on suhteessa ja tahallaan käy vieraissa,se on pettämistä.Ei se kaunistelemisesta miksikään muutu.
Sopia tietenkin voi eriasteisista vapauksista,jos se sopii molemmille.Mutta usein vaimoparat eivät tiedäkään missä heidän miehensä kulloinkin yrittävät panna parastaan!
Aviollinen uskottomuus on aviorikos.
Sitä ei muuta mikään miksikään.
Mielestäni avioliiton kaltaiseen suhteesen sitoutunut ón velvollinen noudattamaan lupaustaan, jossa hän lupaa rakastaa, kunnioittaa ja olla uskolinen kunnes kuolema erottaa.
En tuomitse ketään - eihän ihmisellä ole siihen oikeuttakaan, mutta olen surullinen monienn tuttavieni liiton hajoamisen takia ja kysymyksessä on ollut juuri tuo ajallemme ominainen pettäminen.
Ymmärrän sanojen merkityksen. Sitä en voi ymmärtää kuinka moni ihminen tuomitaan näiden lupausten ja sitoumusten perusteella. Kun lupaukset ja sitoutumiset eivät onnistu. Yleensä tuomitsijat ovat ulkopuolisia, kuten moni tietää.
Avioliittokaava tai lupaus sitoutumiseen, uskonto ja laki tietenkin määrittelevät paljon. Omatunto on yksilöllinen.
Erakko ei ole välttämättä erakko, sillä hänellä on ympärillään jotakin ja mielessään jotakin.
Sanojen merkityksiä pitäisikin miettiä tarkemmin, kun pohditaan merkityksiä ja käsityksiä.
minua ex petti vuosikausia ja aina oli joku syy sille kun se paljastu-se syy olin minä?Ex sano,jos olisin toisenlainen hänen ei tarvitsis pettää.Lopulta huomasin kun en voi muuttua koko ajan hänen pillinsä mukaan-erosin ja vielä nytkin syyttää kun jätin hänet.Kuka sanoo että vain naiset on vaikeita?Mutta nyt hän sai mitä tilasi eli,rakastajattaren jonka kanssa petti vuosikausia ja heillä menee hyvin kuulemma!
Jos on niin miksi elää siinä suhteessa?
Oon samaa mieltä. Mun mielestä "vieraissa" kuullostaa jotenkin inhimillisemmältä ja kodikkaammalta.. Jaa mustis? En oo nähny! Tai kyllä mä yhden tiän..=)