arvoisat pelaajat, eikö teitä ole rokotettu häviötä tuottavilla peleillä jo tarpeeksi? Eli olettaisi olevan immuniteettivaste jo sen verran korkealla että pystyy vastustamaan rokkosairautta nimeltä pelaaminen ja peliriippuvuus.
Immuniteettivaje = peliriippuvuus
rokkotauti-pelaaminen
4175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Häviöistä saatu rokotus pelaamista vastaan ei ehkä silloin auta, jos on koukuttunut vetämään itseään taloudellisesti turpaan.
Esim. on tottunut siihen, että pitää kärsiä ja kituuttaa jollain parilla kympillä melkein koko loppukuukausi, kuukauden alun maanisen pelijakson jälkeen.
Toisaalta siinä loppukuukauden tilanteessa on vapaa pelaamisesta, kun ei ole enää rahaa pelata.
Tuohon liittyy myös kaikki tai ei mitään ajattelu, kunnon voitto tai ei mitään.
Meidän peliongelmaisten yhteinen ongelma on rahan häviäminen. Tai ainakin se on suurin ongelma. Välillä on myös pakonomainen tarve vain pelata. Se on melkein sejasama mitä rahapelejä pelaa, kunhan siinä on mahdollisuus voittaa rahaa.
Varmoja vetoja ei olekaan, pelaajan eduksi. Talo voittaa aina. Pelaajien rahoista lasvegaskin on rakenettu.
Tiedän, että on olemassa oikeita lääkkeitä hillitsemään sairautta nimeltä peliongelma. Mutta minulla ei ole niistä kokemusta.
Heti menisin ottamaan immuniteettivaste piikin, jos vain tietäisin mistä sellasen saisi.
immuunivastepiikkinä toimii nimenomaan häviäminen. Kun tarpeeksi häviää niin oppii vastustamaan pelejä.