Kesyrottauros vai- naaras?

Rottienihailija

Hei. Otan jossain vaiheessa ensivuotta kesyrottia, mut en oo vielä satavarma otanko uroksia vai naaraita..? Oon tällähetkellä paljon enemmän naarasrottien puolella, mutta syyt miks voisin toisaalta ottaa uroksia:
- Luin, että naaraat ei kiinny ihmiseen niin paljon kun urokset :( onko totta?
- Urokset on helpompia käsitellä? Onko totta?
Ite haluaisin rottien kanssa paljon tehä kaikkea, niin en tiiä jaksaisinko urosten merkkailua kun pitäs kokoajan olla siivoomassa.
Syitä miks haluun naaraita:
- Naaraille lienee helpompi opettaa temppuja? Se olis kivaa, mutta onko naaraat siihen tosiaanki helpompia vai vaikeempia jos on liian energisiä?
- Ei merkkaile niin paljon?
- Ei tarvii pestä yhtä usein?
mutta, harmittaa sitten jos naaraat ei oikeesti välitä niin paljoo ihmisistä... Haluaisin energisiä, pienehköjä rottia, eli ehkä täten enemmän naaraita, mutta haluaisin niitten olevan myös seurallisia, haluun että ne tykkäis viettää mun kanssa aikaa :(

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rottalotta

      Mulla on ollut 2 naarasta vuosia sitten ja tällä hetkellä on 2 urosta.

      Sukupuolierot ei noin niinkuin yleisesti katsottuna ole mitenkään päätähuimaavia. Tottakai aina pitäisi ottaa huomioon että rotta on yksilö ja luonteita on laidasta laitaan.

      Urokset mielletään yleensä aikuis-iällä rauhallisemmiksi kuin naaraat, eli aikuinen uros saattaa tykätä löllöttää ihmisen lähellä kun taas naaras haluaa olla aktiivisempi. Omat urokseni ovat vielä todella nuoria ja energisiä, tykkäävät vipeltää menemään eivätkä pysy paikallaan silitettävinä. Ovat kuitenkin rottamaisen seurallisia, eli tulevat haistelemaan ja vipeltämään käsivarsia pitkin olkapäille.
      Naarasrottani tulivat minulle aikoinaan jo täysikasvuisina, ja olivat käsikesyjä ja seurallisia. Tykkäsivät vipeltää menemään mutta viihtyivät erittäin hyvin myös käsivarsillani ja olkapäillä.
      Erot urosten ja naaraiden välillä oman kokemukseni mukaan eivät siis ole mikään yö ja päivä.

      Temppuvideoissa mitä olen itse katsonut on käytetty mielestäni enemmän naaraita, mutta olen nähnyt temppuilevia uroksiakin. Luulen siis että temppurotaksi naaras saattaisi olla sopivampi, en ole satavarma.

      Paljon on kiinni sinusta itsestäsi ja siitä miten paljon sosiaalistat rottiasi ja luot välillenne hyvän suhteen että rotat tykkäävät olla seurassasi. Paljon käsittelyä niin saat rotasta hyvän kaverin oli se sitten uros taikka naaras.

      Ja tuosta urosten merkkailusta; itse en ainakaan ole huomannut mitään suurta merkkailua. Pissatipat on kuitenkin todellisuudessa niin pieniä, ettei niitä aina huomaa. Naaraatkin kai myös tiputtelee hieman pissaa eikä se ole huomattavaa. Kannattaa opettaa rotat käyttämään vessaboxeja, niin vapaana ollessaan sinun ei tarvitse olla kokoajan siivoushommissa, samoin häkin kanssa siivoaminen on täten helpompaa.

      Ps. Kannattaa ostaa rotat oikealta kasvattajalta, jolloin ne yleensä ovat tottuneet ihmisen käsittelyyn jo pienestä asti. Hyvä puoli on myös se, että kaikkien kysymysten, ilojen ja huolien kanssa voit kääntyä kasvattajan puoleen joka osaa neuvoa sinua ja olla siellä takavasemmalla läpi rottien eliniän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe