Eikö takoilla ja leivinuuneilla ole aivan sama rakenne? Mikä on niiden ero?
Ja kun puhutaan suurista leivinuuneista, niin miten suuria ne ovat olleet ja miten niiden suuri massa on rakennettu. Eihän leveyttä ja korkeutta voi olla kuin rajallisesti. Miten jättimäinen massa on saatu aikaiseksi?
Onko idän ja lännen leivinuuneissa eroa. Lännessähän leipäkulttuuri oli sellainen, että yhdessä hötäkässä leivottiin koko vuoden leivät, jotka sitten kuivattiin. Idässä taas leivottiin joka viikko.
Olivatko idän leivinuunit pienempiä?
Mikä on takan ja leivinuunin ero?
9
2288
Vastaukset
- eikun.kerran10vuodessa
Leivinuunissa voi paistaa leipää, takassa ei.
Itä-Suomessa uunia lämmitettiin päivittäin, Länsi-Suomessa vain kerran viikossa.- tiukkatyyne
Leivin uunin arina, on se juttu, siinä on arinatiilien alla kuoppa, jossa on soraa, lasimurskaa, ym, varaamassa lämpöä, niin että arinassa lämpö säilyy. Toki se nyt on myös muurattu hieman toisin, niin että sinne mahtuu esim se seitsemän leipää. Takan voit kärrätä kaatopaikalle, leivnuuni on työväline, joka myös lämmittää huomattavasti paremmi, kuin takka.
- kaikkeasitä
Uusavuttomuuden huippu!
Yripäpä paistaa takassa leipää :D - tosimiehenne
Maalattia on se juttu. Ei mitään hirsilattioita, vaan muhevalla mullalla oleva lattia. Siihen nuotio keskelle, mihin hirven sorkka vartaalle pyörimään.
- onnellinenSipokki
Takoilla on jo keskenään erilainen rakenne, saati sitten jos vertaa uuneihin. Osittain on myös kyse semantiikasta.
Pystyuuni (pönttöuuni, kakluuni) on nimensä perusteella uuni, mutta paha noissa on leipää paistaa, vaikka uuneja ovatkin.
Leivinuuni nimensä mukaisesti on tarkoitettu ruuanlaittoon. Alkuperäiset olivat huonoja lämmittämiseen, koska niistä lämpö karkasi suoraan hormiin ja ulos. Ei siis ollut mitään kiertoa, poskikanavia jne.
Vanhojen ( niihin mihinkä itse olen törmännyt) rakenne oli kiveä, savea, hiekkaa, kiviä ja tiiliä. Ts. mätkittiin mitä tahansa mitä pystyi käyttämää ilman, että uuni paloi, tai romahti kasaan. Ei noissa oikeasti ollut mitään tietämystä. Lämmittämiseen huonoja, mutta puskivat hormin kautta savut ulos (vs. savupirtti) ja ruuanlaitto onnistui.
En tiedä onko idän ja lännen uuneissa eroja. Tavalliset tallaajat nyt olivat tietämättömiä ja uunien malli kopioitiin jostakin. Ruuanlaitto toki on ollut erilaista ja idässä se on ollut "uunikeskeistä", kun lännessä sitten on jo osattu käyttää liettä.
Nykyaikaisissa tulisijoissa palamisen kannalta on oleellista paloprosessi ja lämmön talteenotto johonkin (vesi, tiili jne.)
Paloprosessista ei aikoinaan tiedetty yhtään mitään. Kunhan kokeiltiin jotain. Oleellista takoissa on toisiopesä ja toisioilma. Näillä saadaan palokaasut poltettua loppuun ilman, että polttokelpoista kaasua pusketaan suoraan taivaalle. Toisiopesän tulee olla todella kuuma, että häkä alkaa palamaan, ja se palaakin kuumalla liekillä.
Lämmön talteenotossa on pitkään ymmärretty, että pitkät poskikanavat, tai vaihtoehtoisesti lämmön siirtäminen nopeasti esim. veteen parantaa tulijan hyötysuhdetta, koska hormiin kulkeutuvien palokaasujen lämpötila laskee. Tämä on kuitenkin eri asia kuin paloprosessin "hyötysuhde". Palamisen täydellisyydessä on kyse siitä paljonko polttoaineesta palaa täydellisesti muuttuen lämmöksi ja jälkimmäisessä siitä kuinka iso osa kyseisestä lämmöstä muuttuu lämmitysenergiaksi.
Kysymykseesi siitä kuinka isoja isoimmat uunit olivat, niin halutessasi pikavisiitti Turunlinnaan kertoo, että isoja. Uunit/hormit olivat osa kiinteää rakennetta kuinka seinät pysyivät pystyssä. Eli kyllä tuo yläkoko oli melkein vailla rajaa. - Anonyymi
Siis alunalkaen takalla tarkoitettiin avoinasta tulentekoon tarkoitettua hormin levikettä, jonka ideana lähinnä lämmitys. Sittemmin 1600-1700-luvuilla takka yhdistettiin leivinuuniin ja hellaan. Siihen pystyi laittamaan vaikka padan liekin päälle tai kiehauttamaan kahvit.
Toisin sanottu muunlaista takkaa ei ole olemassakaan, kuin avotakka. Umpinainen luukullinen "moderni takka" on määritelmällisesti uuni. Takkojen toinen nimitys on piisi.- Anonyymi
Takka sana pitäisi kieltää. Samoin ilmastointi talotekniikassa.
- Anonyymi
Eikun 3 vuoden leivät kerralla, muistat pahasti väärin !
- Anonyymi
Leivin uunin pesä on valtavan paljon suurempi kuin takassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1915252SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784299Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.753030SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2372455Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1212234Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur801605Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441327Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49945- 62866
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24855