Mikä on takan ja leivinuunin ero?

adfs45

Eikö takoilla ja leivinuuneilla ole aivan sama rakenne? Mikä on niiden ero?

Ja kun puhutaan suurista leivinuuneista, niin miten suuria ne ovat olleet ja miten niiden suuri massa on rakennettu. Eihän leveyttä ja korkeutta voi olla kuin rajallisesti. Miten jättimäinen massa on saatu aikaiseksi?

Onko idän ja lännen leivinuuneissa eroa. Lännessähän leipäkulttuuri oli sellainen, että yhdessä hötäkässä leivottiin koko vuoden leivät, jotka sitten kuivattiin. Idässä taas leivottiin joka viikko.

Olivatko idän leivinuunit pienempiä?

9

2368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikun.kerran10vuodessa

      Leivinuunissa voi paistaa leipää, takassa ei.
      Itä-Suomessa uunia lämmitettiin päivittäin, Länsi-Suomessa vain kerran viikossa.

      • tiukkatyyne

        Leivin uunin arina, on se juttu, siinä on arinatiilien alla kuoppa, jossa on soraa, lasimurskaa, ym, varaamassa lämpöä, niin että arinassa lämpö säilyy. Toki se nyt on myös muurattu hieman toisin, niin että sinne mahtuu esim se seitsemän leipää. Takan voit kärrätä kaatopaikalle, leivnuuni on työväline, joka myös lämmittää huomattavasti paremmi, kuin takka.


    • kaikkeasitä

      Uusavuttomuuden huippu!
      Yripäpä paistaa takassa leipää :D

    • tosimiehenne

      Maalattia on se juttu. Ei mitään hirsilattioita, vaan muhevalla mullalla oleva lattia. Siihen nuotio keskelle, mihin hirven sorkka vartaalle pyörimään.

    • onnellinenSipokki

      Takoilla on jo keskenään erilainen rakenne, saati sitten jos vertaa uuneihin. Osittain on myös kyse semantiikasta.

      Pystyuuni (pönttöuuni, kakluuni) on nimensä perusteella uuni, mutta paha noissa on leipää paistaa, vaikka uuneja ovatkin.

      Leivinuuni nimensä mukaisesti on tarkoitettu ruuanlaittoon. Alkuperäiset olivat huonoja lämmittämiseen, koska niistä lämpö karkasi suoraan hormiin ja ulos. Ei siis ollut mitään kiertoa, poskikanavia jne.

      Vanhojen ( niihin mihinkä itse olen törmännyt) rakenne oli kiveä, savea, hiekkaa, kiviä ja tiiliä. Ts. mätkittiin mitä tahansa mitä pystyi käyttämää ilman, että uuni paloi, tai romahti kasaan. Ei noissa oikeasti ollut mitään tietämystä. Lämmittämiseen huonoja, mutta puskivat hormin kautta savut ulos (vs. savupirtti) ja ruuanlaitto onnistui.

      En tiedä onko idän ja lännen uuneissa eroja. Tavalliset tallaajat nyt olivat tietämättömiä ja uunien malli kopioitiin jostakin. Ruuanlaitto toki on ollut erilaista ja idässä se on ollut "uunikeskeistä", kun lännessä sitten on jo osattu käyttää liettä.

      Nykyaikaisissa tulisijoissa palamisen kannalta on oleellista paloprosessi ja lämmön talteenotto johonkin (vesi, tiili jne.)

      Paloprosessista ei aikoinaan tiedetty yhtään mitään. Kunhan kokeiltiin jotain. Oleellista takoissa on toisiopesä ja toisioilma. Näillä saadaan palokaasut poltettua loppuun ilman, että polttokelpoista kaasua pusketaan suoraan taivaalle. Toisiopesän tulee olla todella kuuma, että häkä alkaa palamaan, ja se palaakin kuumalla liekillä.

      Lämmön talteenotossa on pitkään ymmärretty, että pitkät poskikanavat, tai vaihtoehtoisesti lämmön siirtäminen nopeasti esim. veteen parantaa tulijan hyötysuhdetta, koska hormiin kulkeutuvien palokaasujen lämpötila laskee. Tämä on kuitenkin eri asia kuin paloprosessin "hyötysuhde". Palamisen täydellisyydessä on kyse siitä paljonko polttoaineesta palaa täydellisesti muuttuen lämmöksi ja jälkimmäisessä siitä kuinka iso osa kyseisestä lämmöstä muuttuu lämmitysenergiaksi.

      Kysymykseesi siitä kuinka isoja isoimmat uunit olivat, niin halutessasi pikavisiitti Turunlinnaan kertoo, että isoja. Uunit/hormit olivat osa kiinteää rakennetta kuinka seinät pysyivät pystyssä. Eli kyllä tuo yläkoko oli melkein vailla rajaa.

    • Anonyymi

      Siis alunalkaen takalla tarkoitettiin avoinasta tulentekoon tarkoitettua hormin levikettä, jonka ideana lähinnä lämmitys. Sittemmin 1600-1700-luvuilla takka yhdistettiin leivinuuniin ja hellaan. Siihen pystyi laittamaan vaikka padan liekin päälle tai kiehauttamaan kahvit.

      Toisin sanottu muunlaista takkaa ei ole olemassakaan, kuin avotakka. Umpinainen luukullinen "moderni takka" on määritelmällisesti uuni. Takkojen toinen nimitys on piisi.

      • Anonyymi

        Takka sana pitäisi kieltää. Samoin ilmastointi talotekniikassa.


    • Anonyymi

      Eikun 3 vuoden leivät kerralla, muistat pahasti väärin !

    • Anonyymi

      Leivin uunin pesä on valtavan paljon suurempi kuin takassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3545
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2800
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2716
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2398
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2182
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1762
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1678
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1666
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1381
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe