SOSIAALI- JA TERVEYSALAN OPINNOISTA HAAVEILEVILLE

alantomija

Sinä, joka haaveilet sosiaali- ja terveysalan opinnoista, lue seuraavat ohjeet ja myös ymmärrä ne. Samat ohjeet pätevät myös peruskoulun opoille ja muille ammatinvalintatyötä tekeville.

Hoksaa, että asiakkaasi ovat useimmiten - tavalla taikka toisella - sairaita. Yritä kuvitella sellainen tilanne, että (vähänkin) sairas hoitaa sairaampaa. Tällainen hoitosuhde ei toimi. Jos olet sairas, olet vaaraksi itsellesi, potilaalle/asiakkaalle, työyhteisölle ja koko yhteiskunnalle. Jos olet sairas, sinä et sovellu sote-alalle. Huomaa, mitä SAIRAS käsitteenä tarkoittaa. SORA-lainsäädäntö antaa tähän liian löysät raamit. Ei edes kannata opiskella sote-alalle, jos olet sairas. SORA-lainsäädäntöä on sen vuoksi tulkittava kuin piru Raamattua.

Henkilö ei pysty opiskelemaan eikä työskentelemään sote-alalla, jos hänellä on:

1. PSYYKKINEN SAIRAUS (= kansan kielellä; korvien välissä on vähänkin heittoa). Sairautta ei tarvitse todeta lääkärin tekemällä tutkimuksella, vaan tähän riittää jo sellainen havainto, että sinä olet jollakin tavalla outo.
Empiiristen tutkimushavaintojen kautta todettuja esimerkkejä (vain muutamia sellaisia) outoudesta:
- vetäydyt helposti omiin oloihisi, etkä viihdy ryhmässä
- luulet olevasi ns. kaikkitietävä (ihmisen sairauksista ja toimintakyvystä tiedetään vain murto-osa; ensiapukurssi ei anna sinulle tosiasiassa pätevyyttä edes ensiavun antamiseen)
- adhd:n piirteitä (vähäisessäkin määrin)
- olet ollut peruskoulussa erityisen tuen tarpeessa ja/tai sinulla on ollut oppimisvaikeuksia
- uskonnolliset, eettiset, vakaumukselliset, kulttuuriset ajatukset (jos ne vähänkin rajoittavat toimintaasi sote-alalla); jos sinä et ymmärrä em. rajoitusten vaikutuksia tai et ole valmis luopumaan omista aatteistasi ammatin vuoksi, et ole soveltuva sote-alalle.

Huomaa, että SORA-lainsäädännön ohjeissa on todettu vain psykoosi tai vaikea toimintakykyä laskeva masennus. Em. sairaudet estävät toimintakyvyn missä tahansa työssä. Jos sinulla on psykoosi tai vähäinekin masennus, olet kuntoutuksen tarpeessa. Lähihoitajakoulu tai vastaava EI OLE hoitolaitos tai kuntoutuspaikka. Jos sinulla on ollut psykoosi tai masennus (vähäinenkin) tai masennut helposti (= mieliala vaihtelee vähänkin ja jäät mieluummin kotiin makaamaan) jätä sote-alan haaveilut.
Alalle hakeutuu todella paljon (entisiä) mielenterveyspotilaita (sekä hoidossa olleita, hoitosuhteessa olevia, sekä ns. pehmoja, joiden korvien väli ei kestä), alkoholisteja ja narkkareita. UNOHTAKAA HAAVEILUT ja hoitakaa ongelmat ensin pois alta, eläkää vähintään 10 vuotta ns. kuivilla/terveeenä ja vasta sitten suunnitelkaa mahdollista urapolkua sote-alalle. Itsesi ja yhteiskunnan kannalta on kuitenkin parempi, jos et em. tapauksissa hakeudu sote-alalle.

2. FYYSISET SAIRAUDET, kuten tuki- ja liikuntaelimistön sairaudet tai vammat sekä krooniset
ihottumat, jotka rajoittavat toimintakykyä siinä määrin, että estävät käytännön tehtävissä tai
työssäoppimisessa toimimisen.

Empiiristen tutkimushavaintojen kautta todettuja esimerkkejä (vain muutamia sellaisia): Sinä ET SELVIYDY opinnoista etkä hoitoalan työstä, jos sinulla on vähänkin ylipainoa (= mahamakkara paistaa reilusti vyötärön yli, paksut reidet hankaavat vastakkain, niin, että ns. sintsa syö housut haarojen välistä, portaiden nouseminen hengästyttää tavallista enemmän, kunto- ja hyötyliikunta ei ylipäätänsä kuulu harrastuksiisi. Et selviydy opinnoista etkä alan töistä, jos sinulla on mikä tahansa allergia.

3. VERITEITSE TARTTUVA SAIRAUS. Unoha haaveilut sote-alasta.

4. PÄIHTEIDEN ONGELMAKÄTTÖ, PÄIHDE- TAI MUU RIIPPUVUUS

Jo se, että tunnet viehtymystä tupakkaan tai alkoholiin rajoittaa toimintaasi sote-alalla. Unohda sinä tapauksessa sote-alalle haahuilu. Jos hoitsu ja hänen hengityksensä haisee tupakalle, sellainen kuvottaa sairaita. Vanhan viinan haju ei sekään ole eduksi. Päihteiden ongelmakäyttöä sote-alalla on jo se, että hoitsun viikonloppuun tai vapaa-aikaan kuuluu usein alkoholi tai päihteet.
Sote-alan tehtäviin hakeutuu ja alan tehtävissä toimii paljon otsikossa mainittuun kategoriaan kuuluvia. Joidenkin tutkimusten mukaan jopa 40 %:lla alalla työskentelevistä on otsikossa mainittuun kategoriaan kuuluvia ongelmia. Esim. hoitajat varastavat potilaiden lääkkeitä ja kavaltavat hoidettavien varoja (kavallustapauksia on tuhansia). Kaikkien em. tapausten taustalla on hoitajan ongelmakäyttö tai riippuvuus.

YHTEENVETO: Älä hakeudu opiskelemaan sote-alalle

3

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oponax

      Olipa tyhjentävä esitys. Tuon luetteuani en hakeudu enkä suosittele.

    • synkkätulevaisuus

      Tuo hoitsujen riippuvuusongelma vie alan toimijoiden uskottavuuden ja luottamuksen. Joitakin vuosia sitten eräs hoitsu kavalsi sukulaiseltani 80 t€. Kun asiaa käsiteltiin käräjillä, hoitsu itki krokotiilin kyyneleitä ja vannoi katumustaan. Tuomari (akka sekin) heltyi ja jätti tuomisematta. Nyt se hoitsu rellestää kentällä, sillä on edelleen lähihoitajan oikeudet (tarkistin terhikistä vai mikä se järjestelmä onkin...). Hirveää, että tuollaiset riippuvuuksista ja muista psyykkisistä sairauksista kärsivät hirviöt hoitava myös meitä tulevaisuudessa. En halua joutua palvelukotiin tai kotihoidon hoidettavaksi!!!
      Eräälle tuttavalleni sote-alan opettaja oli kertonut, että suurimmalla osalla opiskelijoista on erilaisia opiskeluun ja alalla toimimiseen liittyviä ongelmia. Opettajat eivät voi puuttua asiaan, vaan heidän on vain yritettävä opettaa ja ohjata opiskelijaa rimaa hipoen ja tosiasiassa opintoja mukauttamalla , En tiedä, onko sellainen laillista.

    • Sannimutenlaasonen

      Hirveää, jos lukutaidoton ja riippuvuuksista kärsivä hoitsu "hoitaa" minua sitten, kun olen dementikkona hoitolaitoksessa!

      SANNI KARAM-LAASONEN; Tee äkkiä asialle jotakin, äläkä vain räpsytä niitä tekoripsillä varustettuja joulusuklaan ruskeita silmiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      148
      5377
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      109
      5194
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      53
      4325
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3811
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      63
      3732
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3640
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      201
      2476
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1279
    Aihe