Kangasalan Urku: miksi jatkuvasti niin paljon asuntoja myytävänä

Tulokas

Olen katsellut Kangasalan vanhan urkutehtaan asuntoja jo pidemmän aikaa etuovi.comista ja parinkymmenen asunnon yhtiössä on jatkuvasti paljon asuntoja myytävänä. Tällä hetkellä 6kpl. Pohjat on kieltämättä aika haastavia sisustaa ja hinnat korkeita, mutta rakennus ja sijainti ovat upeat. Talo on remontoitu täysin 2013, joten kukaan ei ole voinut siinä vielä kauaa asua, korkeintaan siis sen viisi vuotta.

Kysyisinkin nyt paikallisilta, että onko joku yleinen syy, miksi asukkaat muuttavat juuri tästä kyseisestä yhtiöstä pois niin nopeasti ja runsain määrin? Sen tiedän, että alueelle valmistuu jatkuvasti paljon uusia kerrostaloja ja että urkutehtaan remontoinut firma on konkurssissa, mutta onko esimerkiksi alueelle muuttanut perheitä jotka eivät viihdykään alueella tai eikö Kangasalla ole työpaikkoja? Kiinnostaa kovasti, koska itsekin muutan muualta ja pitäisi hankkia työ Kangasalta tai Tampereelta.

12

4905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EX_Kangasala

      Kannataa kiertää Kangasala mahdollisimman kaukaa, ei ole ihmisystävällinen alue.

    • suttajasekundaao

      Se olikin oikein varsinainen"remonttien remontti".

      • Tulokas

        Remontti oli tosiaan varmasti iso. Rakennus oli kuulemani mukaan aikaisemmin taiteilijoiden käytössä ja pääsi erittäin huonoon kuntoon. Sitten se remontoitiin hotelliksi ja nyt viimeisenä asuinkäyttöön. Hotellikäytöstä muistona on edelleen sprinklerijärjestelmä ja melko erikoiset huonejaot.


    • Tulokas

      Rakennuksen osoite on Kangasalantie 1108 B, 36200 Kangasala, jos joku haluaa katsoa kohdetta kartalta tai etuovi.comista. Upea miljöö, mutta jostain syystä siellä ei pitkään viihdytä.

      • OnRuma

        Kangasalan Urku on kamala rötiskö, pitäisi kiireesti purkaa pois.


      • Tulokas
        OnRuma kirjoitti:

        Kangasalan Urku on kamala rötiskö, pitäisi kiireesti purkaa pois.

        Oli varmasti lähes purkukunnossa aikanaan urkutehtaan mentyä konkurssiin, mutta rakennus on 2010-luvulla täysin remontoitu ja jälleen upeassa kunnossa. Kannattaa katsoa kuvia etuovi.com tai Google Mapsista (siellä vielä Hotelli Urkuna).


      • VidoinkinRöttelöLähtee

        Kangasalan Urku puretaan maaliskuun aikana.


      • Myynnissä on kolme asuntoa
        joissa on normaalia kiertoa asunto-osakeyhtiössä. Kaksi asunto myynnissä sijoittajan halusta saada likvidiä sijoituksistaan. Hyvä yhtiö. MLa


      • Tulokas

        Kuusi asuntoa näkyy olevan tälläkin hetkellä myytävänä ja tuo kierto onkin yksi huolenaiheeni kun näyttää että Kangasalla ei asuntokauppa oikein käy tällä hetkellä mutta silti on monella tarve myydä. Samat asunnot on myynnissä kuukaudesta toiseen, välillä poistuu ja tulee uudestaan myyntiin.

        Olen itse kotoisin pääkaupunkiseudulta, jossa tuon tyyliset asunnot menevät muutamalla näytöllä, joten huolestuttaa se, jos ei Kangasalla viihtyisikään, niin asunnon myyminen on ilmeisesti hidasta, vaikka hinta olisi kohdallaan.


      • EX-Kangasala

        Kuka älykääpiö muuttaa Kangasalle? älä unta nää!


    • Anonyymi

      Hei!
      Olen aikoinaan tutustunut työn puitteissa Hotelli Urun alkuun ja sen toimintaan aikavälillä 2003-2011. Palosaaren pariskunnalla oli hommahanskassa ja ennen kaikkea Pekalla oli historiaan perustuva visio.
      Rakensivat ränsistyneen rakennuksen uuteen loistoon ja siellä on monet ihmiset juhlia juhlineet. Sain Pekan esittelemänä tutustua 2013 rakennuksen pulunpaskan täyttämään ullakkoon josta tuli loistava juhlatila, jossa oli myös monenlaisia konsertteja.
      Pekka on täynnä visioita ja loistavia käytännön toteutuksia. Sen johdosta Kangasalan uimahallin vieressä upea monitoimitalo jossa myöskin hotelli.
      Kangasala on loistava paikka.
      Minulla konsulttina/kehittäjänä useamman vuoden kokemus.
      Hannu

      • Anonyymi

        Kuka tää pekka oikeen on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      286
      8463
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      69
      5111
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      287
      4488
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      63
      3099
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2556
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      1942
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1823
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1812
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1713
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1680
    Aihe