Eilen huomasin erikoisen ilmiön; kun uudehkon jääkaappi-pakastimen kompressori alkoi käydä, niin hetken kuluttua kuului pamaus eteisen sulaketaulusta ja tämän jälkeen voimakasta surinaa. Samalla keittiön valot alkoivat ”välkkymään” himmentyen välillä. Kompressorin lopetettua käynnin surina vaimeni, mutta on nyt muutaman kerran voimistunut uudelleen jääkaapin alkaessa käydä.
Mikä voisi olla syynä tähän ja olisiko tarvetta sähkömiehelle
Mikä voisi olla syynä tähän ja olisiko tarvetta sähkömiehelle
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ota jääkaapii/pakastin irti seinästä eli virtapiuha irti ja kutsu sekä huolto kuin myös sähkömies paikalle - sähkön kanssa ei vain saa leikkiä ja ymmärrät tämän.
Se, että jääkaappi edes aiheutti moisen jämän kertoo vain huonoista sähkötöistä aikoinaan ja voit vaatia taloyhtiötä korvaamaan vahinkosi.
Niin sähköt kuin vedet kuuluvat taloyhtiön vastuulle.
TÄ....mitääää....
OK-talossa taloyhtiö....huoltomies...
Kerro lisää...
Ihan normali sähköhäiriö.
Jääkaapin pistotulppa oli väärinpäin pistorasiassa.
rele taitaapi olla entinen... kannattaa vaihtaa tilalle äänetön malli vaikka voi olla hieman tyyriimpiä
sähkömiehen hommia ovat, elä itse rupe vaihtamaan...
Ei jääkaapeissa ole ollut mitään releitä enää 20 vuoteen.
Kukaan ole jääkaapista puhunut, jos et sattunut tietämään että sähkökaapistakin löytyy kontaktorireleitä
Nyt puhuttiin nimenomaan jääkaapeista.
tässä nyt kuitenkin tarkoitettiin sähkökaapista löytyviä releitä eli kontaktoreja jotka voivat iän myötä vikaantua ja ruveta toimimaan epätavallisesti.
Ongelman kuvaus ainakin viittaa johonkin tämänkaltaiseen vikaan. Rikkinäiset kontaktorit voivat alkaa pitää voimakasta ääntä ja vaikuttaa virtapiirissä olevien laitteiden toimintaan
Onhan niissä releitä.....vanhemmissa..yli 20 v
Voi olla nollavika, eli nollajohdin löysällä. Sähkömies paikalle.