Androidien kasvojentunnistus on pelkkä vitsi

iPhone.rocks

12

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertaakaaneiauennut

      Vaan eipä sitä saa silti helpolla avattua. Nimimerkillä testattu on monet kerrat..

    • mr.data

      Kasvojentunnistus toimintona on huono vitsi missä tahansa puhelimessa.

      • jatkuvassa.käytössä

        Androidin rupuluureista en tiedä, mutta ainakin tässä XS Maxissa toimii kasvontunnistus tosi hyvin, kuin ajatus. Käyttö on jouhevaa. Pitää tietysti tässä hintaluokassa toimiakin.


      • Jade_
        jatkuvassa.käytössä kirjoitti:

        Androidin rupuluureista en tiedä, mutta ainakin tässä XS Maxissa toimii kasvontunnistus tosi hyvin, kuin ajatus. Käyttö on jouhevaa. Pitää tietysti tässä hintaluokassa toimiakin.

        Applen rupuluureista en tiedä, mutta omaa(android) puhelintani ei saa kasvojentunnistuksella kukaan muu auki kuin vain minä.


      • Tuosssssssanoinnnnnnnn
        Jade_ kirjoitti:

        Applen rupuluureista en tiedä, mutta omaa(android) puhelintani ei saa kasvojentunnistuksella kukaan muu auki kuin vain minä.

        Minkäslainen laite mahtaa olla kyseessä?


    • järkikäteen

      iPhone puhelimena huono edelleen. Nyky älypuhelimista hankalin käyttää. 200€ saa paremman.

    • yhtätyhjänkanssa

      Kukaan ei näe sinun tietäsi.
      Jokaisella on oltava paikka, johon saapua perille täysin yksin, täysin omana
      itsenään.

    • TTttrrrz

      Kyllä ihmiset sitten ovat tietoturvan ja yksityisyytensä suhteen totaalisen naiveja kun antavat ko. eri firmoille kasvonsa ja sormenjälkensäkin edes tajuamatta, minne ja millaiseen käyttöön ne idnetiteetivarkausineen voivat päätyä.

      • Tietoturvakunnossa

        Ei vaan viisaita. Me ei turhista hätkähdetä paitsi silloin kun tiedot tulee kaikkien saataville nettiin mutta niin ei ole vielä tapahtunut:) Siispä paskan hailee mitä ne tiedoilla tekee..


      • Tuossanoin
        Tietoturvakunnossa kirjoitti:

        Ei vaan viisaita. Me ei turhista hätkähdetä paitsi silloin kun tiedot tulee kaikkien saataville nettiin mutta niin ei ole vielä tapahtunut:) Siispä paskan hailee mitä ne tiedoilla tekee..

        Minäkin olen totaallisen naivi, kun en peitä naamaani hupulla aina kun lähden ulos, sillä valvontakamerathan voivat rekisteröidä naamani automaattisesti. Olen myös typerä, kun esittelen naamaani lukuisissa profiilikuvissa, kuten LinkedInissä, jonka kautta satuin saamaan töitä.

        Laadukkaat sormenjälkilukiat eivät muuten edes tiedä miltä sormenjälki näyttää. Sormenjäljestäi tallennetaan pelkästään matemaattinen malli, jonka avulla sormi voidaan tunnistaa, mutta jonka perusteella ei kuitenkaan voida palauttaa yksikäsitteistä kuvaa sormenjäljestä.

        Valitettavasti kaikki valmistajat eivät kuitenkaan toimi oikein, Applen, Nokian ja Samsungin kaltaisten luotettavien merkkien kohdalla voit luottaa siihen, että sormenjälkeäsi käsitellään turvalliseti. Kiinasta tilatun halpapuhelimen tapauksessa asiat ovat kuitenkin huonommin, joissakin tapauksissa sormenjälki on tallennettu jopa salaamattomana jpeg-kuvana.


    • 3454634

      Kun testattiin kuvilla niin silloinhan lähinnä halpis-androideja sai huijattua. Esim Samsung S9 ei saa kuvalla auki.

      3D tulostetulla päällä ehkä, mutta monellako on mukanaan minun päästä tulostettu 3D kuva? Nyt äly hoi, testaillaan tilanteita joita ei koskaan tule tapahtumaan.

      Mutta onnittelut iphonen omistajille, saitte jotain vastinetta sille tuplahinnalle, S9 600e ja XS 1200e. Muuta vastinetta ette taida saada kuin tällaisen 3D tulostetun pää tilanten :D Kaikilla toki mukanaan kavereistaan 3D tulostetut päät joten kannatti maksaa tuplahinnan ja 600e lisää :D

      • Tuosssssssssanoinnnnnnn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3131
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      81
      2394
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1868
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      194
      1557
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1465
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1388
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1381
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe