Vain iPhonessa on luotettava kasvojentunnistus. Androidin "tunnistaja" tunnistaa suurinpiirtein kaikki millä on silmät, nenä ja suu. Kaikkein huonoin puhelin on OnePlus 6. Siispä taas yksi syy lisää pysytellä parhaassa ja toimivimmassa iPhonessa.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/ce4c0665-f360-48d2-9797-777584c4a013
Androidien kasvojentunnistus on pelkkä vitsi
12
509
Vastaukset
- kertaakaaneiauennut
Vaan eipä sitä saa silti helpolla avattua. Nimimerkillä testattu on monet kerrat..
- mr.data
Kasvojentunnistus toimintona on huono vitsi missä tahansa puhelimessa.
- jatkuvassa.käytössä
Androidin rupuluureista en tiedä, mutta ainakin tässä XS Maxissa toimii kasvontunnistus tosi hyvin, kuin ajatus. Käyttö on jouhevaa. Pitää tietysti tässä hintaluokassa toimiakin.
- Jade_
jatkuvassa.käytössä kirjoitti:
Androidin rupuluureista en tiedä, mutta ainakin tässä XS Maxissa toimii kasvontunnistus tosi hyvin, kuin ajatus. Käyttö on jouhevaa. Pitää tietysti tässä hintaluokassa toimiakin.
Applen rupuluureista en tiedä, mutta omaa(android) puhelintani ei saa kasvojentunnistuksella kukaan muu auki kuin vain minä.
- Tuosssssssanoinnnnnnnn
Jade_ kirjoitti:
Applen rupuluureista en tiedä, mutta omaa(android) puhelintani ei saa kasvojentunnistuksella kukaan muu auki kuin vain minä.
Minkäslainen laite mahtaa olla kyseessä?
- järkikäteen
iPhone puhelimena huono edelleen. Nyky älypuhelimista hankalin käyttää. 200€ saa paremman.
- yhtätyhjänkanssa
Kukaan ei näe sinun tietäsi.
Jokaisella on oltava paikka, johon saapua perille täysin yksin, täysin omana
itsenään. - TTttrrrz
Kyllä ihmiset sitten ovat tietoturvan ja yksityisyytensä suhteen totaalisen naiveja kun antavat ko. eri firmoille kasvonsa ja sormenjälkensäkin edes tajuamatta, minne ja millaiseen käyttöön ne idnetiteetivarkausineen voivat päätyä.
- Tietoturvakunnossa
Ei vaan viisaita. Me ei turhista hätkähdetä paitsi silloin kun tiedot tulee kaikkien saataville nettiin mutta niin ei ole vielä tapahtunut:) Siispä paskan hailee mitä ne tiedoilla tekee..
- Tuossanoin
Tietoturvakunnossa kirjoitti:
Ei vaan viisaita. Me ei turhista hätkähdetä paitsi silloin kun tiedot tulee kaikkien saataville nettiin mutta niin ei ole vielä tapahtunut:) Siispä paskan hailee mitä ne tiedoilla tekee..
Minäkin olen totaallisen naivi, kun en peitä naamaani hupulla aina kun lähden ulos, sillä valvontakamerathan voivat rekisteröidä naamani automaattisesti. Olen myös typerä, kun esittelen naamaani lukuisissa profiilikuvissa, kuten LinkedInissä, jonka kautta satuin saamaan töitä.
Laadukkaat sormenjälkilukiat eivät muuten edes tiedä miltä sormenjälki näyttää. Sormenjäljestäi tallennetaan pelkästään matemaattinen malli, jonka avulla sormi voidaan tunnistaa, mutta jonka perusteella ei kuitenkaan voida palauttaa yksikäsitteistä kuvaa sormenjäljestä.
Valitettavasti kaikki valmistajat eivät kuitenkaan toimi oikein, Applen, Nokian ja Samsungin kaltaisten luotettavien merkkien kohdalla voit luottaa siihen, että sormenjälkeäsi käsitellään turvalliseti. Kiinasta tilatun halpapuhelimen tapauksessa asiat ovat kuitenkin huonommin, joissakin tapauksissa sormenjälki on tallennettu jopa salaamattomana jpeg-kuvana.
- 3454634
Kun testattiin kuvilla niin silloinhan lähinnä halpis-androideja sai huijattua. Esim Samsung S9 ei saa kuvalla auki.
3D tulostetulla päällä ehkä, mutta monellako on mukanaan minun päästä tulostettu 3D kuva? Nyt äly hoi, testaillaan tilanteita joita ei koskaan tule tapahtumaan.
Mutta onnittelut iphonen omistajille, saitte jotain vastinetta sille tuplahinnalle, S9 600e ja XS 1200e. Muuta vastinetta ette taida saada kuin tällaisen 3D tulostetun pää tilanten :D Kaikilla toki mukanaan kavereistaan 3D tulostetut päät joten kannatti maksaa tuplahinnan ja 600e lisää :D- Tuosssssssssanoinnnnnnn
Mites toi metodi mahtaa purra Samppaan? Entä erilaisissa valaistusolosuhteissa? Olettaen siis, että iiristunnistus ei ole käytössä.
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/kokeilimme-voiko-oneplus-6-n-kasvojentunnistusta-huijata-paperitulosteella-tassa-on-tulos-6727895
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2272955
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1202111Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171701Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141655Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921520Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471257- 471196
- 1061032
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58974- 91947