Vaimoni sairastui ja minä sain naisseuraa

Vaimo sai vakavan kohtauksen, Polyradikuliitti kohtaus. Kaikki muut velttona, vain pää kunnossa. Hän joutui sairaalaan ja jo muutaman päivän kuluessa sain "naisseuraa" ja parin viikon kuluessa pari kutsua kaffille. Joukossa yksinäisiä ja sellaisia kun mies on dementian takia hoitolaitoksessa, tms. Koskaan en ole kuin yhden em. kanssa puhunut yhtään sanaa.

Mietin vaan hoivasivatko vain minua, vai etsivätkö miesseuraa.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuossa aiheessa on vaikea tietää. Saattaahan olla, että olit niin lohtua vailla. että näkivät tarpeen tukea vaikeassa tilanteessa.
Naisille sellainen on luontevampaa, kuin hyökätä saalistusmielessä kimppuun, " kuin sika limpuun".
Aika näyttää,,,,

Äänestä

Kyllä. Naiset saavat pölykohtauksia jos on huonosti siivottu huusholli. Aivastuttaa se miestäkin.

Mitä tulee tuohon tontille pyrkimiseen, kyllä siinä naisilla on kelmit mielessä, hyvinkin taka-ajatuksia, toki osanottoa nimeksi asti.

Aiotko kertoa vaimollesi?

Äänestä

"""""Mikä hermojuuritulehdus on?
Polyradikuliitti on selkäytimestä ulos tulevien hermojuurien immuunivälitteinen tulehdus, jonka syytä ei varmuudella tunneta. Altistavana tekijänä voivat olla esimerkiksi virusten aiheuttamat ylähengitystieinfektiot ja tietyt ripulitaudit. On epäilty myös oman elimistön puolustusjärjestelmään kajoavia hoitoja, kuten rokotuksia, mutta tutkimustieto tästä on epävarmaa. Usein taustalta ei kuitenkaan löydy selkeää edeltävää syytä. Tila on hyvin harvinainen, ja Suomessa todetaan keskimäärin 50–100 uutta tapausta vuodessa.

Oireet
Oireet alkavat tavallisesti alaraajoista melko äkillisesti, päivien tai parin viikon aikana. Usein ensioireena ilmaantuu alaraajojen alaosista ylöspäin hiipiviä tuntohäiriöitä, kuten pistelyä ja puutumista. Tätä seuraa lisääntyvä lihasheikkous. Oireet ovat symmetriset, ja lihasheikkous on merkittävin oire. Mikäli tila pahenee, lihasheikkous ja tuntohäiriöt voivat levitä yläraajoihin. Taudinkuva on kuitenkin hyvin vaihteleva, ja oireet vaihtelevat lievistä pistelytuntemuksista ja lihasvoimien laskusta vaikeaan neliraajahalvaukseen asti. Pahimmissa tapauksissa myös hengityslihakset heikentyvät, jolloin voi kehittyä hengitysvajaus. Lisäksi voi ilmaantua virtsarakon toimintahäiriöitä ja sydämen rytmihäiriöitä. Lievät lihaskivut ovat tavallisia. Aivohermo-oireena voi olla kasvohermohalvaus, harvemmin ilmenee muidenkin aivohermojen oireita. Tajunnan taso ei kuitenkaan muutu eikä muisti- tai ajatustoiminnan häiriöitä esiinny.

Tutkimuslöydökset
Lääkäri toteaa paitsi etenevän lihasheikkouden myös vaimentuneet jänneheijasteet ja tuntohäiriöitä. Kliinistä tutkimusta täydennetään aivo-selkäydinnestenäytteellä ja lihassähkö- eli ENMG -tutkimuksella. Aivo-selkäydinnestenäytteessä nähdään voimakkaasti kohonnut valkuaisaine- eli proteiinipitoisuus. ENMG -tutkimuksessa voidaan todeta taudille tyypilliset sähköiset muutokset, mutta nämä kehittyvät tavallisesti vasta parin kolmen viikon kuluttua oireiden alusta. Joskus voidaan selkäytimen magneettikuvauksessa nähdä hermojuurten korostunutta tehostumista, mutta löydös on epävarma. Verikokeista ei ole hyötyä, koska taudille tyypillisiä verikoemuutoksia ei ole. Myöskään aivojen alueella ei kuvantamistutkimuksissa nähdä poikkeavuuksia.

Taudinkulku
Taudin alku on melko nopea ja oireet pahenevat huippuunsa useimmiten parin viikon aikana. Tästäkin on toki poikkeuksia, joskus oireet saavuttavat huipun jo tunneissa. Nopean alun jälkeen seuraa tasannevaihe, joka kestää normaalisti pari viikkoa. Sen jälkeinen toipuminen kestää viikoista useisiin kuukausiin taudin vaikeusasteen mukaan. Yli neljä viidestä toipuu täysin, mutta siihen voi mennä jopa vuosi aikaa. Lopuille potilaille voi jäädä pysyviä hermoston oireita. Hengityslihaksiin asti etenevä tautimuoto voi olla tappava, mutta nykyhoidoilla tautiin menehtyminen on erittäin harvinaista. Hermojuuritulehdus ei normaalisti uusiudu.

Hoito ja kuntoutus
Taudin nopeasti etenevän alkuvaiheen hoito kuuluu sairaalaan, jonne potilaan pitäisi päästä päivystyksellisesti. Oireiden vaikeusasteen mukaan potilas voidaan hoitaa normaalilla vuodeosastolla tai tehovalvontayksikössä. Tärkeintä on taudin etenemisen tarkka seuranta. Sairaalassa tämä toteutetaan paitsi lihasheikkousoireita seuraamalla myös testaamalla hengitystoimintaa säännöllisesti. Mikäli oireet etenevät hengityslihaksiin asti, voidaan joutua turvaamaan hengitys koneellisesti.

Aktiivisina hoitomuotoina käytetään sekä plasmanvaihtohoitoa että suonensisäistä vasta-aine- eli immunoglobuliinihoitoa, joskus käytetään molempia peräkkäin. Hoidot pyritään aloittamaan heti, kun lihasheikkous selvästi etenee ja hengityksen toiminta saattaa olla uhattuna. Lisäksi tarvitaan erilaisia oireenmukaisia tukihoitoja, jotka mietitään jokaisen potilaan kohdalla yksilöllisesti.

Jatkohoidossa tärkeintä on kuntoutus. Kuntoutukseen päästään, kun taudin eteneminen on pysähtynyt. Tuolloin aloitetaan säännöllinen ja aktiivinen fysioterapia. Mahdollisesti tarvitaan lisäksi toimintaterapiaa. Kuntoutusta pitäisi jatkaa ainakin kuukausia sille saadun vasteen ja taudin vaikeusasteen mukaan. Näin pystytään takaamaan paras mahdollinen lopputulos.

Taudin itsehoito ja ehkäisy
Taudin puhkeamiseen ei voi itse vaikuttaa, joten sitä ei voi myöskään ehkäistä. Taudin kuntoutusvaiheessa tärkeää on potilaan oma aktiivinen ote, jota ilman kuntoutustulokset jäävät aina heikommiksi. Hyvin järjestetyllä, aktiivisella kuntoutuksella voidaan saavuttaa useimmissa tapauksissa uudelleen normaali toiminta- ja liikuntakyky.

Käytettyjä lähteitä
Kärppä M. Akuutti polyradikuliitti - ''tikkuilusta'' tehohoitoon. Duodecim 2009;125(15):1615-21 1

Färkkilä M. Polyradikuliitti. Lääkärin tietokannat / Lääkärin käsikirja [online; vaatii käyttäjätunnuksen]. Kustannus Oy Duodecim. Päivitetty 13.4.2013."""""

Äänestä

Ehkä he olivat vain uteliaita ja halusivat tietää,
mikä sairaus vaimoasi oikein vaivaa.

1Äänestä
  • Kyltymättömiä naisia
    kyltymätön uteliaisuus siis
    (eihän nyt seksististä, ainakaan avoimesti)
    tai verkot veteen muuten vaan valmiiksi
    jos...jos...jos...sittenkin
    Ei voi tietää aina, mitä kunkin naisen päässä liikkuu?

    Äänestä

  • Varautunut-varvasväli kirjoitti:

    Kyltymättömiä naisia
    kyltymätön uteliaisuus siis
    (eihän nyt seksististä, ainakaan avoimesti)
    tai verkot veteen muuten vaan valmiiksi
    jos...jos...jos...sittenkin
    Ei voi tietää aina, mitä kunkin naisen päässä liikkuu?

    On ihmisiä, jotka ajattelee vaikka polkupyörällä ajon seksistisesti, tai auton renkaan vaihdon..ilm.kuulut siihen kategoriaan.

    Äänestä

Älä lankea yli nelikymppiseen.

1Äänestä

Naiset on uteliaita kuin affenet.

Äänestä

Molemmat sai jotain, tasapeli 6-2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PieniJaRuma kirjoitti:

Vaimo sai vakavan kohtauksen, Polyradikuliitti kohtaus. Kaikki muut velttona, vain pää kunnossa. Hän joutui sairaalaan ja jo muutaman päivän kuluessa sain "naisseuraa" ja parin viikon kuluessa pari kutsua kaffille. Joukossa yksinäisiä ja sellaisia kun mies on dementian takia hoitolaitoksessa, tms. Koskaan en ole kuin yhden em. kanssa puhunut yhtään sanaa.

Mietin vaan hoivasivatko vain minua, vai etsivätkö miesseuraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu