Miksi meillä on niin vaikeaa - propaganda on voimissaan!

Juupa joo, ei pidä unohtaa sitä, mitä https://goo.gl/6tH4zK moralisoidaan, kun juuri sitä kautta löytyi tääkin https://goo.gl/vFXRXE juttu.

- Söyringiltä, josta kirjoittanut jo aiemmin aiheenaan https://goo.gl/gg4hNE tää:

"Valtioiden valeet..."

Suorasuuhun on oppinut luottamaan.

Miksi meillä onkaan niin vaikeaa, olisiko syynä tää:

"Sisäistäkää tämä: Kaikki valtiolliset tahot käyvät infosotaa, ei vain Venäjä. Kaikki valtiolliset tahot käyvät infosotaa myös omia kansalaisiaan vastaan. Virallinen Totuus on politiikan tekoa, ei koko Totuus.

Sisäistäkää myös tämä: Edustuksellinen demokratia on hierarkia. Niin kauan kuin hierarkian edunsaajaryhmät saavat päättää, keneltä otetaan ja kenelle annetaan, mikään ei muutu – paitsi pahemmaksi."

Lainaus täältä: https://goo.gl/vFXRXE

Näkynyt infosotana täälläkin, otsikoituna vaikkapa näin:

"Ympäristöyliherkkyys ja itsesuggestio, oikea asia"
https://goo.gl/ad44Hm

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi24:stäkin on tullut ihan orwellilainen kirjoituspaikka, jossa botit on valjastettu vainoamaan mielipiteitä.

      • "Suomi24:stäkin on tullut ihan orwellilainen kirjoituspaikka, jossa botit on valjastettu vainoamaan mielipiteitä."

        - En halua enkä voi kokonaan lytätä Suomi24:ää kestäessään sentään kritiikkiä, joka voi kehittää palvelua. Jos huomasitte, Hesarissa oli hyvä kirjoitus https://goo.gl/xKxwut tekoälystä otsikoituna painavasti:

        "Demokratia on uhattuna, jos tekoäly­järjestelmistä ei tehdä nykyistä eettisempiä ja läpinäkyvämpiä"

        Lainaus Raija Koiviston haastattelusta:

        "TEKOÄLYÄ ei ole ilman dataa. Se on lähtökohta. Tekoäly on rakentunut joko valmiiden sääntöjen pohjalle tai sitten se oppii datasta, jota sille annetaan.

        Sääntöpohjaisista järjestelmistä pystytään seuraamaan, millä tavalla ne tekevät päätöksiä, koska kyseinen mekanismi on rakennettu niihin sisään.

        Sama mekanismi on rakennettu toki sisään myös uusimpiin oppiviin järjestelmiin, mutta ne ovat todella monimutkaisia. Kun tällaiset tekoälyjärjestelmät oppivat saamastaan datasta ja kehittävät sen perusteella itse itseään, niin jossakin kohtaa ei ole selvää enää kenellekään, millä perusteella ne tekevät ratkaisuja – ei edes kyseisten järjestelmien kehittäjille itselleen.

        TÄSTÄ SEURAA yksi oleellinen ongelma. Kehittyneet tekoälyjärjestelmät eivät ole läpinäkyviä. Kun ajatellaan tekoälyjärjestelmiä viranomaiskäytössä, niin tässä on tosi suuri ristiriita. Viranomaisten päätösten ehdoton vaatimus on se, että päätökset ovat läpinäkyviä."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      98
      7663
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4683
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      66
      3405
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2768
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2457
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe