Esikoislestadiolaiset sarnaajat saarnoissaan saarnaavat viinan tai siis alkoholin nauttimisenyksiselitteisestisynniksi . Onko tuolla sanonnalla, että viina sopisi vain viisaille, jotain tekemistä asian kanssa.
Siis eivätkö he voi kuvitellakkaan, että esikoislestadiolaisen, ainoiden taivaaseen matkalla olevien, joukossa olisi viisaita?
Raamatussa (jossain apostoolin kirjeessäkö) lienee kielto juopua viinistä, josta paha meno tulee. Voitaisiinko nyt myös ajatella, että on viiniä, josta tulee hyvä meno. Tai sitten, että nauttisi viiniä ilman, että tulee senkummempaa menoa kuin Lidlin Kefiisistä, joka on ihan hyvää vaikka Hampurissa onkin tehty. Hyvä olo vaan. Viinin kohdallahan on helposti kyse siitä, kuinka paljon sitä juo.
Syntiä taitaa olla viinin nauttiminen aina? Vaikka ei tulisi lasillisesta mitään menoa, vaan vain hyvä olo kuten kefiiiristä.
Viinako viisasten juoma?
22
<50
Vastaukset
- AbsolutismiaSuosittelen
Jaa-a tuota asiaa pidän hyvänä. Yli 68 vuoden aikana en ole ollut kertaakaan humalassa. Enkä päivääkään katunut sitä, etten ole ollut humalassa. :)))
"Absolutinen .."
-
Niin LLL:n oli nuorenpana hillitty punssin käyttäjä.
mutta kun hän huomasi että joku paheni siitä, hän
päätti lopettaa sen käytön, siitä kai tuo kielto sai
alkunsa, eli halusi olla parempi kuin toiset.
-
- raitis
Laestadiuksen aikana alkoi Lapissa toimimaan raittiusliike, jossa ensimäisenä teki raittiuslupauksen muistaakseni Pekka Piltto. Hän oli jonkun lähteen mukaan myös yksi, joka luki Laestadiuksen kirjoittamia saarnoja, koska maallikot eivät saaneet saarnata.
Kun Laestadius raitistui, hän ei tarjonnut alkoholia toisillekaan. Siihen aikaan oli tapana, kun ihmiset toivat papille palkkaa, niin pappi tarjosi ryypyn, mutta Laestadius lopetti sen, jonka seurauksena hänen tulonsa pienenivät.
Laestadius opetti, että yksi ryyppy kadottaa murheen, joka on Jumalan mielen jälkeen ja juopumus on lankeemus.
Taivaan valtakunta ei ole viisaita varten. Jeesus opetti, että ellette käänny ja tule niinkuin lapset, ette pääse sisälle taivasten valtakuntaan. Hän myös kiittää isäänsä, että hän on salanut uskonasiat viisailta ja toimellisilta ja ilmoittanut ne pienille ja yksinkertaisille. " Hän myös kiittää isäänsä, että hän on salanut uskonasiat viisailta ja toimellisilta ja ilmoittanut ne pienille ja yksinkertaisille. "
Jeesuksen isä oli ilmeisesti kuollut, vai pitikö hän Aabrahamia isänään, tai Daavidia, kun Daavidin pojaksi sanottiin.
Daavidin tunnetuin poika oli kuitenkin kuningas Salomo.
Rypäleen mehua ( Viini ) olen kuullut sanottavan jeesuksen vereksi, näin hän muutti veden viiniksi. Roomalaisilla oli tapana laimentaa lyijy-putkista saastunut ja pahanmakuiseksi muuttunut vesi viinillä, joten vesi muuttui viiniksi. Ja ihmiset olivat pikkuhiprakassa kaiken aikaa. Heikkenivät myös ja Rooman maailmanvalta oli helppo kukistaa.- RukoileParannuksenArmoa
fari.g 18.12.2018 11:07
Sulla on niin kuluneet tekohampaat, ettei noilla Kristuksen ruumista syödä, eikä Jeesuksen verta juoda, eikä sinun "uskollasi" (= tyhjän höpisijä) pääse ruumiisi kuoltua kuin helvettiin.Hyvä että on kuluneet , ei tarvitse ruumiita syödä, eikä ihmisverta juoda, ne ovatkin kannibaalien ja vampyyrien hommia.
- TereHelvettiinMenijöille
fari.g kirjoitti:
Hyvä että on kuluneet , ei tarvitse ruumiita syödä, eikä ihmisverta juoda, ne ovatkin kannibaalien ja vampyyrien hommia.
No ei ole huolta taivaaseen pääsystäkään, kun ikuinen tuska helvetin liekeissä noin miellyttävältä näyttää. Kyllä kauhusta kangistuisit kun sen paikan näkisit vilaukseltakaan, jonne olet nyt matkalla. Piru on hyvä sumuttaja, sinäkin olet aivan umpisokea ja häntä näkemättä ylistelet herraasi perkelettä.
Joh. 6:52 Silloin juutalaiset riitelivät keskenään sanoen: "Kuinka tämä voi antaa lihansa meille syötäväksi?"
Joh. 6:53 Niin Jeesus sanoi heille:
***) "Totisesti, totisesti minä sanon teille: ellette syö Ihmisen Pojan lihaa ja juo hänen vertansa, ei teillä ole elämää itsessänne.
Joh. 6:54 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, sillä on iankaikkinen elämä, ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.
Joh. 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, se pysyy minussa, ja minä hänessä. TereHelvettiinMenijöille kirjoitti:
No ei ole huolta taivaaseen pääsystäkään, kun ikuinen tuska helvetin liekeissä noin miellyttävältä näyttää. Kyllä kauhusta kangistuisit kun sen paikan näkisit vilaukseltakaan, jonne olet nyt matkalla. Piru on hyvä sumuttaja, sinäkin olet aivan umpisokea ja häntä näkemättä ylistelet herraasi perkelettä.
Joh. 6:52 Silloin juutalaiset riitelivät keskenään sanoen: "Kuinka tämä voi antaa lihansa meille syötäväksi?"
Joh. 6:53 Niin Jeesus sanoi heille:
***) "Totisesti, totisesti minä sanon teille: ellette syö Ihmisen Pojan lihaa ja juo hänen vertansa, ei teillä ole elämää itsessänne.
Joh. 6:54 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, sillä on iankaikkinen elämä, ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä.
Joh. 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, se pysyy minussa, ja minä hänessä.Tottakai juutalaiset ihmettelevät, minäkin ihmettelen ja useimmat opetuslapsista jättivät koko miehen, kun säikähtivät.
Ihmissyöntiä harrastivat muutamat alkuasukasheimot Afrikassa, heihin iski hirvittävä tärinä ja lihasten rappeutuma sairaus. Helvettihän se oli, eikä lääkettä ollut.
" Herätän hänet viimeisenä päivänä " ..............melko kauan joudutte odottamaan herätystä ja mitä se hyödyttää enää, jos on viimeinen päivä ?
- EtteiTotuusUnohdu
Kuten jokainen nyt näkee viesteistä, ne ovat harvat jotka saavat Jumalalta armon uskoa evankeliumin ja pelastuvat.
- teuta011
fari.g kirjoitti:
Jos ei usko helvettiin, ei tarvitse pelastusta.
Äläpä muuta viserrä.
- - Mietipäsitä
Monien usko on JÄRJESSÄ...
- tien_kulkija
Kyllä kaikki varmaan tulisivat rukoushuoneelle tekemään parannuksen, jos väin näkivivät mihin helvesissä joutuvat. Millainen paikka se siis on. Myös viimeisinä aikoiha eriseuraan erehtyneet, palatkaa isän kotiin, jossa vain ainoastaan te voitte välttää helvetin tuskat. Ja ymmärtäkää myös, että sen sijaan teillä on saavutettavissa silloin ikuinen Taivan ilo, jota ei sanoin voi kuvailla.
On olemassa vain yksi elävä seurakunta. Jouluna seurat Jellivaarassa. Kuunnelkaa kuuntelupalvelusta, jos ette voi itse paikalle päästä. - KuulollaOllaan
Kyllä he kuuntelevatkin Eivät he muuten tietäisi arvostella
- HuonostiKävi
Rukoushuone ei ole taivaan portti, eikä mikään kirkkokaan, vaan Herramme ja Vapahtajamme Jeesus Kristus. - Älkää levittäkö täällä vaarallisia eksyttäviä harhaoppeja.
Kun yli 60 vuotta liikkeeseen on kuulunut, ei siinä ole mitään salaisuuksia. Vuonna 2015 liike syöksyi ruotsalaisjohdon perässä ja komennossa lopullisesti eroon mnaailmanlaajuisesta kristikunnasta, Kristuksen kirkosta. Nykyisin liike uskoo vain "tähän kristillisyyteen", elää omassa eristäytyneessä kuplassaan.- EläväkristilliYyson
Äläpä höpise oma viisaus on sinutkin eksyttänyt
- HuonostiKävi
EläväkristilliYyson kirjoitti:
Äläpä höpise oma viisaus on sinutkin eksyttänyt
Kristuksen rakkaus yhdessä Jumalan sanan kanssa on johdattanut minut kotiin jo vuonna 1950.
Olisi parempi kun te hengellisesti sokeat (naperot) tuttipullo kristityt nöyrtyisitte, suostuisitte tyhjentymään kaikista laisuuksistanne, ottamaan Jumalan armon Kristukselta vastaan, syntienne sovitukseksi. Lahja on tarjolla joka päivä JUmalan sanassa ja sakramenteissa, miksi ei kelpaa. Miksi annatte ihmisoppien rasittaa matkaanne kohti iankaikkisutta.
- kjsdgjdsgjdjg
Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti Olen alkoholisti........ AUTTAKAA
- Aputuleeylhäältä
Rukoile Herraa Jeesusta Kristusta avuksesi,Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä.Sinulle Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä julistan synnit anteeksi.
- UskoSynnitanteeksi
Usko äläkä epäile!
- LähdeApuaHakemaan
Jeesus voi pelastaa alkoholistikin. Hallelujaa!!
Riippuvuussuhde päihdyttäviin aineisiin (kun ne siis ovat elämää hallitsevia kahleita), vie helposti poispäin Kristuksesta. Täällä asia ei valitettavasti parane, ota yhteyttä heihin, joilla on kokemusta päihderiippuvuuksista paranemisessa. - Yksin sinä et kahleistasi pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 903474
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442857Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742366- 612318
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512261Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162246Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212133Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202077- 1141966
- 621964