Onks nää ihan normaalit borrelioosi arvot?

HuolestunutMies89

Borrelia, IgG vasta-aine <5.0

Borrelia, IgM vasta-aine 2.9

Vai onko näissä jotain hämminkiä? Lausunnossa lukee näin:

Ei B. burgdorferi vasta-aineita. Akuutin infektion alkuvaiheessa vasta-aineet eivät aina ole ehtineet nousta, joten suositellaan kontrollinäytettä noin 3-4 viikon kuluttua.

Eli kaikki pitäis varmaan olla kunnossa? Ihmettelin vain yhtä merkintää tuon toisen arvon kohdalla. En siis ole mennyt tutkimuksiin lääkärin lähetteellä vaan itse varannut ajan labrakokeisiin yksityisen kautta enkä tiedä täysin kaikista arvoista.

3

525

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuolestunutMies89

      Vastinpareina tuolle ylemmälle arvolle on 10 ja alemmalle 18 joten itse ainakin ymmärrän asian niin että kunnossa ovat? Myös tuo lausunto ei B. burgdorferi vasta-aineita puoltaa asiaa.

      • HuolestunutMies89

        Käsitin asian kuitenkin niin että tuo ylempi arvo pitäisi olla mielellään alle 4 jotta voi olla täysin varma ettei ole mitään ja itsellä se on alle 5.


    • "HuolestunutMies89
      18.12.2018 14:09

      Borrelia, IgG vasta-aine <5.0

      Borrelia, IgM vasta-aine 2.9

      Vai onko näissä jotain hämminkiä? Lausunnossa lukee näin:

      Ei B. burgdorferi vasta-aineita. Akuutin infektion alkuvaiheessa vasta-aineet eivät aina ole ehtineet nousta, joten suositellaan kontrollinäytettä noin 3-4 viikon kuluttua."

      - Ei nuo testit kerro kuin vasta-aineista, joita elimistö pystyy tuottamaan sille, mitä testataan. Vasta-aineita spirokeetan pyöreille muodoille ei käytössä oleva Elisa-testi edes testaa, selviää muun muassa Leena Meriläisen tutkimuksista.

      Terve ihminen pystyy tuottamaan enemmän vasta-aineita kuin sairas, joka tarkoittaa pahimmassa tapauksessa sitä, että mitä vähemmän vasta-aineita, sitä sairaampi voi olla.

      Vasta-ainetesteillä ei edes testata sitä, mitä pitäisi, eli onko elimistössä spirokeettaa vai ei, ollessaan mestari piiloutumaan immuunipuolustukselta, joka sekin todetaan Meriläisen tutkimuksissa, joihin kannattaa tutustua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      168
      1112
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      747
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      201
      595
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe