Kannattaa kastoa TV7 ohjelma

tupakoinnista, jonka lanseeraa lääkäri, kristitty Pekka Reinikainen juuri nyt, eli kv alaen 10;15 muistaakseni, jossa kerrotaan myös se, kuinka turmiollista on passiivinen tupakointi, jossa jopa 0,4% nikotiinisavusta, saa aikaan lähimmäisessä n 250 kertaisen keuhkoahatutuma tauti vaaran.
Maailman laajuisesti terveyshoidosta menee yli 10% hiedän sairauden hoitoon, jonka me maksamme. Onneksi heidän elinkiä vähnetyy keskimäärin 10 vuodella, silloin helpottaa moniakin.

11

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota noin, kun tupakoinnin vaarat ovat jo kymmeniä vuosia olleet kaikkien tiedossa. Siis ainakin kaikkien normaalien ihmisten.

      Tarvitsevatko aitouskovaiset tosiaan yhden omistaan julistamaan tupakoinnin vaaroista ennen kuin menee perille heillekin?

    • vl-seuroissa

      Veljeni perhe asuu pienellä paikkakunnalla, jossa on paljon vl-perheitä. Veljeni yritti taistella sitä vastaan, ettei hänen lapsensa olisi alkaneet polttamaan, niin hänelle oli sanottu seuroissa, ettei tupakka ole mikään ongelma. Veljeni antoi sen jäkeen lastensa polttaa.

      • savulla_taivaspaikka

        "Veljeni yritti taistella sitä vastaan, ettei hänen lapsensa olisi alkaneet polttamaan"

        Taitaa veljesi olla lestahihhuli, kun polttamattomuutta vastaan taisteli.


      • Näin se on, lestadiolaisia johtaa Kerho? Nyt on lapset hengenvaarssa. Mihinkähän perustuu se, että seurakunta käskee polttamaan, saastuttamaan itsensä sekä lähimmäisensä. Kenen seurakunta sellainen on, ei ainkaan Jeesuksen.


    • Nääootpoloinen

      Kesitas se jaksaa höyrytä tietyistä asioista, kuin kunnon fariseus konsanaan. Suruksesi kerron, että esim paikallisen ryn porukassa harva tupakoi. Miten sinä jaksatkin olla noin katkera päivästä toiseen. Rauhoitu hyvä äijä, ettei pumppus petä.

      • Farsiseuksia koko Kerho. Minä yritän auttaa teitä terveeseen elämään, ilman tupakkaa. Sekään ei passaa. Katso ohjema, näet kuinka paljon minun maksamasta verosta, kulminoituu teidän hengissä pitämiseen.


      • hallelujaaaaaaaa
        Kesitas kirjoitti:

        Farsiseuksia koko Kerho. Minä yritän auttaa teitä terveeseen elämään, ilman tupakkaa. Sekään ei passaa. Katso ohjema, näet kuinka paljon minun maksamasta verosta, kulminoituu teidän hengissä pitämiseen.

        Persaukinen uittouhdistysmies hiukan isottelee. Tv7 on vajaakirkollisten harhauttajamedia.


      • vaununkorjaajalle
        Kesitas kirjoitti:

        Farsiseuksia koko Kerho. Minä yritän auttaa teitä terveeseen elämään, ilman tupakkaa. Sekään ei passaa. Katso ohjema, näet kuinka paljon minun maksamasta verosta, kulminoituu teidän hengissä pitämiseen.

        Oletko sekaisin vai muuten vajaamielinen ajatuksinesi?
        Maailma ei kaipaa sinunkaltaisiasi .


    • VL-rules

      On pimeää porukkaa, viisutta ei ole, mutta on tupakkaa.

      • pöpikuitenkinoot

        Oletko sysimusta uittoyhdistyksestä?


    • itsemurhanteko

      Jos tupakalla saa aikaan sairauden joka johtaa kuolemaan on itsemurha,Mitä eroa on akuutilla ja kroonisella itsemurhalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4341
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4079
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      162
      2789
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2537
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 136
      2162
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2097
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1993
    9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      52
      1911
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1742
    Aihe