Miten lapsiperheet viettävät joulua Suomessa.
Asun itse Ruotsissa ja olen mummo kahdelle pienelle lapselle.
Jouluisin olen aina tyttäreni luona, miehensä on ruotsalainen.
Syödään ja hyvät ruoat on, lahjoja jaetaan ja seurustellaan.
Yks asia kuitenkin kiusaa; - nimittäin että on katsottava Aku Ankka filmiä joka ainut joulu kello 15.00-
Niin tekevät nähtävästi kaikissa kodeissa, se on jonkinlainen "perinne" kuulemma.
Vävyni on katsonut sitä aina ja nyt on pakko lastenkin katsoa.
Onko Suomessa näin?
Että joka jouluaatto on katsottava televisiosta Aku Ankka-filmi?
Mitä muuta teette jouluaattona?
Miten joulua vietetään Suomessa
9
1258
Vastaukset
- 65745r8
Suomessa itsetyytyväiset ydinperheet istuvat olohuoneessa "kiitos 1944" -paidat päällä tehden natsitervehdyksiä. Yhdessä hymistään ja haukutaan naapuria, sukulaisia, naapurikylää, ulkomaalaisia, Helssingin herroja ja euuta.
- mummoruotsistakysyyy
Aha, mutta entä miten ihan tavalliset lapsiperheet?
Kai Suomessa on vielä sellaisiakin?
Olen itse 50-luvulta.
Silloin jouluaatto-aamulla koristeltiin kuusi, joskus neljän-viiden aikaan iltapäivällä syötiin. yhdessä jouluruokaa, kinkkua, puuroa ym.
Kuunneltiin radiosta lauantain toivotut, oli joululauluja.
Sitten tuli joulupukki.
Jouluaamuna kirkkoon.- 65745r8
Suunnilleen tuollaista se oikeasti on.
Kalle Anka on perinne myös Ahvenanmaalla ja minusta ihana perinne. Muutenkin Ruotsissa enemmän jouluinen tunnema televisiossa kuin Suomessa. Kuka muuten on tämn vuoden julvärd? En ole missään nähnyt, eikö nimi olisi jo pitänyt julkaista? Tosin minusta Arne Weiss on se oikea julvärd :)
- mummoruotsistakysyy
Olet siis ruotsinihailija.
Voit ihan hyvin katsella Kalle Ankkaa siellä ja pitää sitä ihanana, samoin Bamssea Arne Weissiä ja muita ihailemiasi ruotsalaisia ja kuninkaallisia. Ruotsin TV:ssä löytyy sinulle kosolti ohjelmaa.
No, jos kysyt minulta Ruotsin television jouluohjelmaa, niin se on enemmänkin amerikkalaisia dekkareita, viisastelupalstoja ja murhia lisää ja urheilua lisää. (täysin karmeaa ohjelmaa).
Tiedustelin kuitenkin lähinnä Suomen tavallisilta suomalaisilta lapsiperheiltä (en suomenruotsalaisilta).
Joten kertokaa te.! En ole Ruotsin ihailija. Bamssea ei ainakaan ennen ole aattona tullut ja Arne Weiss on jo vuosia ollut eläkkeellä (sen taatusti tiedät, jos Ruotsissa asut). En ihaile ruotsalaisia, sen paremmin tavallisia kuin kuninkaallisiakaan.
Minusta Ruotsin televiosta tulee ainakin aattona jouluun sopivaa ohjelmaa, ei urheilua tai murhia.
En ole suomenruotsalainen..- mummoruotsistakysyy
Jos ei sotkettaisi tähän Ruotsin televisiota, pliis.
Tiedustelenkin muilta lapsiperheiltä, jotka eivät nökötä koko joulua television ääressä:
Miten vietätte joulua?Alkuperäisessä kysymyksessäsi nimenomaan kysyit että pitääkö Suomessa katsoa Kalle Anka, nyt ei televisiosta saa sanoa mitään.
Ei kai missään koko joulua telkkarin ääressä nökötetä, Kalle Ankakaan ei kovin paljon aikaa vie ja taitaa nykyisin olla enemmän nostalgiaa aikuisille kuin lapsia kiinnostavaa.
- mummoruotsistakysyy
Kysyin että katsovatko lapset SUOMESSA. - Kumma kun kukaan ei oo vastannut.
Oletan että Suomessa ei tule sitä ohjelmaa, hyvä suomalaisille lapsille.
En kysellyt Arne Weissistä mitään ja en ruvennut ylistämään Ruotsin televisiota.
Jospa rauhoittuisit nyt ja antaisit lapsiperheitten vastata että mitä Suomessa lapsiperheet tekevät.
Itseäni mummona kiinnostaa, koska yritän viedä omalta osaltani suomalaisia jouluperinteitä eteenpäin. Olen esim puhunut koko ajan suomea heille ja lapsenlapseni puhuvat myös suomea.
Vaikuttaa kuitenkin että kovin on "kortilla" vastaukset täällä.
Ei voi mitään.
Löysin kuitenkin ajankohtaisen kirjan suomalaisesta lastenjoulusta ja sieltä kivoja vinkkejä.
Lisäksi ne omat 50-luvun joululeikit.
Hyvää ja rauhallista Joulua kaikille!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675650Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344244Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.961856- 631425
- 2611127
- 471112
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126969Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45802Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31743Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39695