Onhan ihan yleisesti tiedetty, että Suomen puolustusvoimat työpaikkana ei vedä puoleensa niitä "penaalin terävämpiä kyniä". Ääntä kyllä kapiukoista lähtee niin, että kitarisat paistaa ja viinakin hyvin maistuu, mutta miten on todellisen osaamisen laita?
Syyteharkinta päälle ja lopputili sekä lomarahat kouraan niille kantahenkilökuntaan kuuluville, jotka varusmiehiä sairaalakuntoon pahoinpitelivät. Kun järki loppuu, niin otetaan harjoituksissakin näköjään nyrkit avuksi.
Puolustusvoimat töppäsi Jämsän Hallissa
9
<50
Vastaukset
- Köntin-Ressu-Possu
Me vanhat ylipainoiset kurkkusalaateissa kulkevat kaljupäät, harmaahapset ja könkkäpolvet välilevyn pullistumissamme emme nähneet puolustusvoimain Hallin sotaharjoituksessa mitään epänormaalia.
- ei-rintamalle
Uusimman tutkimuksen mukaan maanpuolustustahto on jo romahtanut nuoremman ikäpolven keskuudessa. Eikä sitä saada nousemaan ainakaan tuolla Hallin tyylillä...
- häpeäksiarmeijaalle
Mitä siellä oikein tapahtui,ei sitä toitoteta turhan takia monta viikkoa jos ei olis vakava juttu.Ei turhaan tule syytteitä.Hyvä että jutuvat syytteeseen.Ei armeijaan kulu mennä toisten pahoinpideltäviksi,sotatila on erikseen.Jotkt yliinnokkaat kessut menneet vähänyli,luultavasti kännissä tai huumeissa.Työ könkkäolvet ete varmaan päässy edes tuolilta ylös,ei teistä ainakaan apua ollut näille pahoinpidellyille alokkaille.
- Game_is_over
Puolustusvoimat on edelläkävijä huumeitten käytössä Suomessa. Jo Talvisodassa korsun seinällä roikkui se kuuluisa yskänlääkepullo, mihin oli sotkettu sekaan "taisteluintoa nostavia aineosia", että saadaan Suomelle "sankarpoikii" urotöineen kerrottavaksi tuleville sukupolville. Lääkärithän näitä "coktaileja" rintamalla sekoittelivat sotilaille kohottamaan taisteluintoa.
Jatkosodassa saatiin lisää huumeita Saksasta taisteleville suomalaisjoukoille pillereinä nimeltä Pervitin. Aika monet uskomattomat suomalaisten suoritukset on tehty Jatkosodassa huumeitten voimalla. Hävittäjälentäjät ja panssarimiehet nyt yhtenä pahimmista "huumepöllyssä" taistelleista nyt mainittakoon.
Puolustusvoimissa on otettava tänäkin päivänä äkkiarvaamatta tehdyt huumetestit käyttöön kantahenkilökunnalle. Mikäli löytyy merkkejä huumeitten käytöstä, niin lopputili saman tien kyseisille luusereille puolustusvoimien palkkalistoilta. Kyllä sieltä TE-toimiston listoilta löytyy tilalle uusia saman tasoisia hepparoita huutamaan kurkku suorana uusille alokkaille.
Eihän Suomen puolustusvoimat pärjää enää tänä päivänä sodissa enää edes huumeitten voimalla. Sotapelejä pelaavat nörtit, jotka mättää naamaansa pelaamisen ohessa Cokista ja purilaisia energiajuomilla terästettynä, on pelkkää arvotonta pullamössöä rintamalla tosi toimimiin joutuessaan.- PV_huumediilerinä
Totta! Sotien jälkeen oli Suomessa suuri joukko pahassa huumekoukussa olevia entisiä sodasta palanneita sotilaita, jotka olivat saaneet elämässään ensi kosketuksen huumeisiin Suomen puolustusvoimien heille antamista huumeista.
- lasten.yskänlääke
Huumeiden käyttöhän oli Suomessa aivan yleistä ennen sotia- ja jälkeen.
Yskänlääkkeissäkin oli heroiinia.
Huumausaineiden käyttäjät oli siihen aikaan koulutettua ns. parempaa väkeä, piti olla tuttu lääkäri tai apteekkari, niin kaikkea löytyi reseptillä tai ilmankin.
Tavalliset duunarit ja irtolaiset ja rikolliset pistivät pään sekaisin viinalla.
Sodassa haavoittuneille annettiin morfiinia, siitä oli tehty tutkimuskin, että moniko tuli riippuvaiseksi, määrä oli aika pieni verrattuna morfiinia saaneisiin.
töppäsivät, toivottavasti tapaus ja tilanne selvitetään ja tutkitaan asianmukaisesti.
innostus nyt keittänyt jollain hieman yli..- Ressu-Possun-kinkkua
Suomen Armeija on täynnä pelkkiä puupäitä. Ei ne osaa mitään muuta, kuin laittaa rättivarastolta väkeä pihalle, että muutama turhanpäiväinen everstiluutnantti saa säilyttää suojatyöpaikkansa.
- Huomisen-Helvetti
Ei tuollaisella armeijan tohulla kyllä me henkeä rakenneta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403