Aika kieltää dronet totaalisesti kuluttajilta

Ei_terrorismille

Nyt on siellä Gatwickin ympäristössä osoitettu että nämä vehkeet on syytä panna totaalikieltoon. Mahdottomia valvoa ja aiheuttavat todella merkittävää taloudellista ja yhteiskunnallista haittaa. Valmistaminen ja jakelu tehtävä luvanvaraiseksi ja kaikki omistajat pantava rekisteriin. Vaikuttaa selkeästi pahemmalta uhalta kuin ampuma-aseet.

19

245

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OScarHotelDDR

      Hyvä kannanotto. Viisas olet! Varmaan vihreä kansanedustajaehdokas.

      Dronet totaalikieltoon...hmmm...
      Valmistaminen ja jakelu luvanvaraiseksi...
      Ja kaikki omistajat rekisteriin!!

      Miksi valmistaa ja myydä ja rekisteröidä, jos nuo hirvittävää kateutta aiheuttavat laitteet ovat totaalisesti kiellettyjä.

      Cessna 150-lentokoneet pitäisi myös laittaa totaalikieltoon, kun Mathias Rust lensi sillä Moskovan Punaiselle Torille ilman laskeutumislupaa.

      • Kiihtelysvaaralle

        Turha pottuilla asiallisesta aloituksesta.
        Onhan tuo Gatwickin joulu ollut liian suurta häirintää.
        Kyllä aivot on hyvä valjastaa häiriötekijöiden estämiseen ja kaaoksen välttämiseen.


      • Bussikuski_A3xx

      • EkstiäTuaNoi

    • ei-onnistu

      Ei muuten ollut todisteita että olisi ollenkaan siellä ollut droneja lueppa Englannin uutisia. Ei yhtään todistetta eli kuvaa saatu dronesta. Ja ei droneille ole tulossa kiristuksiä mitä nyt on katsoin norjastakin jossa ei enään koulutuspakkoa kuten oli viime vuonna ellei lennä ammatiksi ja yli 7kg vehkeellä.Rajat isommat eli 150m ihmisistä ja yleisistä teistä ja maksimi korkeus siitä mistä drone lähtee ilmaan 120€ ja näköyhteys oltava silmillä.Sama on täälläkin nyt.Ja muuten millä valvottaisiin kun ulkomailta saisi tuoda vapaasti toisesta EU maasta sitä ei voisi kieltää EU direktiivien vuoksi. Eikä poliiseilla ole varaa laitteisiin jolla ne saisi alas. Drone häviää kun pieru saharaan kun se huomaa jonkun kyttääjän ja nopeimmat on jo 60km tunnissa lentäviä.

    • KielletäänPois

      Puukkojen myynti pitäisi kieltää totaalisesti Suomessa. Eikun kaikkien maailman maiden pitäisi kieltää puukkojen myynti.
      Alkoholin myynti pitäisi myös kieltää ainakin Suomen kaupungeissa.
      Raiskaajien maahantuonti pitäisi kieltää totaalisesti Suomessa.
      Mopoautot ja asuntovaunut pitäisi totaalisesti kieltää käyttämästä yleisiä teitä.

    • NäkyjäNähneet

      Joopa joo!
      Loch Nessin hirviönkin on moni nähnyt ja UFOja näkee ihmiset aina kun asiasta puhutaan.
      Lääkäri Rauno Luukkanen kertoi televisiossa aikoinaan kuinka hän näki Pudasjärvellä tien laidassa avaruusaluksen. Vihreät miehet pakottivat hänet avaruusaluksen kyytiin ja käyttivät Siriuksen takana, toivat takaisin Iijoen rannalle ja Luukkanen jatkoi sen jälkeen autolla matkaansa Syötteelle.
      Taksiautoilija Atte Särkelä näki Syötteen ympäristössä Ufoja jatkuvasti.
      Ei ihmisten näköhavainnot ole riittäviä todisteita, pitää olla muutakin näyttöä. Onhan jo itse poliisitkin alkaneet epäillä, että olikohan niitä droneja aikuistenoikeasti ollenkaan!

      Miten Gatwickin lentokentällä näinkin vähän ihmisiä on "nähnyt" näitä valopalloja?
      Gatwick on Lontoon toiseksi suurin lentokenttä ja Iso-Britannian toiseksi vilkkain lentokenttä Heathrow'n jälkeen. Gatwick sijaitsee 46 kilometriä Lontoosta etelään ja palvelee vuosittain noin 35 miljoonaa matkustajaa. Luulisi nyt useamman ihmisen nähneen kyseisiä ilmiöitä!

      Noin isolla lentokentällä on erittäin paljon punaisia, vaaleita, vihreitä, sinisiä valoja kulkuneuvoissa, lentokoneissa, opasteissa jne. Ei ihme, jos silmät näkee ties mitä kummallisuuksia ajatuksen voimasta.

      Miten voi olla mahdollista, ettei mikään tutka huomaa Lontoon vilkkaalla lentokentällä ylimääräisiä kulkijoita eikä lennonjohto muutenkaan ole huomannut mitään poikkeavaa.

      Poliisien havaintoihin ei voi luottaa väkevämmin kuin muidenkaan heikkohermoisten näkemisiin. Osoituksena huonosta tilannetajusta olkoon se, että antoivat julkisuuteen syyttömien ihmisten nimet.

      • ÄrsyttävääHäirintää

        Eheheee...ehe...ehe...nyt poliisi sanookin nähneensä mahdollisesti poliisien omia droneja. Mahdollisesti siellä ei ollutkaan oikeasti mitään!
        Silti dronet pitäisi kieltää totaalisesti suomalaisilta.


      • PolliisinPoika
        ÄrsyttävääHäirintää kirjoitti:

        Eheheee...ehe...ehe...nyt poliisi sanookin nähneensä mahdollisesti poliisien omia droneja. Mahdollisesti siellä ei ollutkaan oikeasti mitään!
        Silti dronet pitäisi kieltää totaalisesti suomalaisilta.

        Minäkin olen häiriintynyt siitä, kun naapurilla on se helevetin kone. Maksaakin aika paljon.
        Ei monella ole varaa ostaa niitä leluja. On väärin, että niitä myydään vapaasti kenelle vaan.


      • Yksittäistapaus
        ÄrsyttävääHäirintää kirjoitti:

        Eheheee...ehe...ehe...nyt poliisi sanookin nähneensä mahdollisesti poliisien omia droneja. Mahdollisesti siellä ei ollutkaan oikeasti mitään!
        Silti dronet pitäisi kieltää totaalisesti suomalaisilta.

        Poliisithan ovat luotettavasti nähneet dronen...oman dronensa!!!

        Hyvä että näkivät. Se vasta olisi jotain, jos Maltti ja Valtti eivät olisi nähneet omia dronejaan ja olisivat silti lennelleet lentokenttäalueella. Se olisi jo lain ja määräysten vastaista.
        Kansa alkaisi vaatimaan, että dronet pitää kieltää poliiseilta kulutuskäytöstä ihan totaalisesti.


      • Anonyymi
        Yksittäistapaus kirjoitti:

        Poliisithan ovat luotettavasti nähneet dronen...oman dronensa!!!

        Hyvä että näkivät. Se vasta olisi jotain, jos Maltti ja Valtti eivät olisi nähneet omia dronejaan ja olisivat silti lennelleet lentokenttäalueella. Se olisi jo lain ja määräysten vastaista.
        Kansa alkaisi vaatimaan, että dronet pitää kieltää poliiseilta kulutuskäytöstä ihan totaalisesti.

        Tämä on vain yksittäistapaus.
        Kansainväliset sopimukset vaativat dronetoiminnan pikaista alasajoa kuten Kanadassakin on tehty.
        Ei ole tasapuolista tällainen touhu, että suomalainen saisi nauraakaan maksamatta siitä huviveroa.


    • arvelenpa.vain

      Dronet voi sallia ainoastaan sellaisille käyttäjille, jotka ei niitä kuluta. Parasta on kun poliisikin pitää ne hyllyssä.

    • IhanTosissaan

      Eräs kansanedustaja oli sitä mieltä että Droneja pitää saada lennättää Malmin kentällä.

      • DronetPyhtäälle

        Eihän kansanedustajan noista mitään ymmärrä. Kunhan höpöttävät lämpimikseen pointsien (äänten) toivossa.


    • PieniPiruVasempaan

      Minun mielestäni myös huulipuna ja puolikengät pitää kieltää ihan vaan huvikseen.

    • Anonyymi

      1.1.2021 jokainen drone on rekisteröitävä ja ohjaajan käytävä 2 kurssia kokeineen. Tämä ei tietenkään ole ilmaista. TRAFICOM alkaa rahastamaan näitä harrastelija droneilijoita ihan urakalla. TOIVEESI TOTEUTUI ALOITTAJA.

      DJI sovellusta on kehitetty . Se ei anna edes lentää kielletyillä alueilla . Tämäkin on hoidettu ilman IDIOOTTIMAISTA sääntelyä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe