gksu poistettu Ubuntusta versiosta 18.04 alkaen. Tämän tilalla suositellaan käyttämään admin:// etuliitettä. gksu poistettiin ensin Debianista ja sitten Canonical päätti poistaa sen Ubuntusta. Sovelluskehittäjiä ehdotetaan käyttämään PolicyKit-ohjelmaa.
https://i.postimg.cc/gk8PRnh0/Valinta-007.png
admin:// etuliite
Turbo-Urpo1
2
325
Vastaukset
Parempi käyttää ihan terminaalia jos tarvitsee root oikeudet. Kyllä nanolla ja vastaavilla pientä tiedostoa editoi. X ohjelmat root oikeuksilla aihettaa usein ongelmia. Itse en muista tarvineeni ikinä. k3b taisi joskus olla jotain ongelmia, mutta sekin ratkesi.
- midnight
https://en.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander
tuolla voi selailla ja editointiin pääsee. En tiedä mitä gurut sanovat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221133
- 1171006
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97842- 101784
- 48665
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17637Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa223622- 49559
- 40559
- 25525