Minulle se on parhaimmillaan rakkautta.
https://youtu.be/4tIsTmUOODo
Erittäin kaunis kokemus.
Nautitkohan sinä siitä?
n-m
https://youtu.be/4tIsTmUOODo
Erittäin kaunis kokemus.
Nautitkohan sinä siitä?
n-m
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vastoin julkista miehistä musiikkimakuani, olen aina tykännyt voimaballadeista. Linkittämäsi esitys oli kaunis ja tykkäsin. Nopeampitempoisempi ooppera taas ei ole makuuni. Herkät ja kauniit esitykset ovat pelkkää nautintoa, kuten myös tämä: https://www.youtube.com/watch?v=MWoQW-b6Ph8
Niin aloitushan on vähän harhaanjohtava, mutta tuollainen klassisen musiikin konsertti on siitä rauhoittavampi elämys, kun ei tarvitse seurata näytelmää samalla ja sanoitusta. Laulaja Mirusiasta huomaa, että laulaa paljon myös pop-musiikkia. Tykkäsin kuitenkin hänen tulkinnastaan.
Minäkin pidän balladeista ja itseasiassa musiikista hyvin laidasta laitaan. Kiitos linkistä, kaunista musiikkia, lahjakas nainen muutenkin.
Lyriikat pilasivat. Muuten hyvä.
Tätä minä sanoisin oopperaksi: https://youtu.be/gnqa94oeGfw
Tämä on aitoa oikeaa oopperaa, aloittajan linkitys jotain aivan muuta.
Tämä on myös suosikkejani: https://youtu.be/YXHbSBwOXiI
Ooppera on ehkä kaikista musiikkimuodoista lyyrisin ja tehokkain rakkauden ilmaisussa. Siinä mennään tunteissa aina sata lasissa.
Kappaleesta tietysti riippuu, mutta - syvästi https://m.youtube.com/watch?v=DwRHwKZSu-w yleensä.
Maria Callas on myös yksi suosikeistani.
Ei millään malttaisi odottaa nukkumaan menoa 😌
https://youtu.be/5BDVvB7Xx1w
Niin tunteellista https://youtu.be/hZYPk-XcxYg
Balettitanssijat sykähdyttävät livenä
Nella Fantasia soi kauniisti: https://www.youtube.com/watch?v=3DCEZumENeI
Minä tykkään vain omista linkeistäni 😌😂
Ei ole oikeastaan väliä, onko musiikin tyylilaji ooppera tai onko laulaja erityisesti oopperalaulaja.
Minä rakastan vain omia mielikappaleitani ja mielilaulajiani. Liikutun vain ja ainoastaan tietyistä kappaleista ja tunnelmasta siis. Olen siten hyvin itsekäs musiikin ja oopperan rakastaja. Esim. laulajan asun tulee olla tietynlainen, ei homssuinen.
Tosin ei.mies näköjään linkitti Renée Flemingin laulamana Song to the Moon, joka sai minut kyyneliin. Kiitos hänelle.
En tykkää ollenkaan.