Minulla on vasemmassa silmässä piilolinssi jumissa. Kertakäyttölinssi kyseessä ja ei lähde millään pois. Kuivahtanut selvästi silmän pinnalle. Olen yrittänyt kaikkeni saada linssiä pois (silmätippoja ja linssinestettä käytetty). Nukuin jo yhden yön linssi silmässä kun en kertakaikkiaan saanut sitä pois illalla. Myöskään tänään päivällä yritykset eivät tuottaneet tulosta. Huomenna on jouluaatto eivätkä mitkään optikkoliikkeet tietenkään ole auki. Voinko pitää linssiä silmässä vielä pari päivää? En pääse siis lähtemään päivystykseen tai optikolle (olen jumissa maalla)
Piilolinssi jumissa silmässä
5
1216
Vastaukset
- yritävielä
IU! Yritä vielä hieroa silmää luomen päältä. Ole rauhallinen ja varovainen. Juo vettä niin silmän pinta saa kosteutta sisältä päinkin, älä juo alkoholia, joka kuivattaa.
- tulenkosokeaksi
Olen jo yrittänyt monta kertaa hieroa ja poistaa linssiä. Vettä olen juonut aamusta asti. Silmä on ihan punainen ja ärtynyt.
- Pauaapua
Katoin netistä nii ainaki keskustan stockan optikko liike näyttää olevan huomen auki! Helsingissä
- tulenkosokeaksi
En ole Helsingissä. Olen maalla, noin 500km päässä Helsingistä 😀
- fghfdsdfghj
Jospa aloittaja olis älynnyt käydä päivystyksessä poistattamassa linssin. Voi olla, ettei pahempia vaurioita kerenny enää tulla, mutta voi olla, ettei piilareita enää saa käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732676
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell572420Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1552026Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.591896Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1361728Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,571270- 751251
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.851144Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1601108Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401010