Minulla on vasemmassa silmässä piilolinssi jumissa. Kertakäyttölinssi kyseessä ja ei lähde millään pois. Kuivahtanut selvästi silmän pinnalle. Olen yrittänyt kaikkeni saada linssiä pois (silmätippoja ja linssinestettä käytetty). Nukuin jo yhden yön linssi silmässä kun en kertakaikkiaan saanut sitä pois illalla. Myöskään tänään päivällä yritykset eivät tuottaneet tulosta. Huomenna on jouluaatto eivätkä mitkään optikkoliikkeet tietenkään ole auki. Voinko pitää linssiä silmässä vielä pari päivää? En pääse siis lähtemään päivystykseen tai optikolle (olen jumissa maalla)
Piilolinssi jumissa silmässä
5
999
Vastaukset
- yritävielä
IU! Yritä vielä hieroa silmää luomen päältä. Ole rauhallinen ja varovainen. Juo vettä niin silmän pinta saa kosteutta sisältä päinkin, älä juo alkoholia, joka kuivattaa.
- tulenkosokeaksi
Olen jo yrittänyt monta kertaa hieroa ja poistaa linssiä. Vettä olen juonut aamusta asti. Silmä on ihan punainen ja ärtynyt.
- Pauaapua
Katoin netistä nii ainaki keskustan stockan optikko liike näyttää olevan huomen auki! Helsingissä
- tulenkosokeaksi
En ole Helsingissä. Olen maalla, noin 500km päässä Helsingistä 😀
- fghfdsdfghj
Jospa aloittaja olis älynnyt käydä päivystyksessä poistattamassa linssin. Voi olla, ettei pahempia vaurioita kerenny enää tulla, mutta voi olla, ettei piilareita enää saa käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791