Lieksa tarvitsee joulupukkia

pertti.perusinsinööri

Voi kun joulupukki toisi meille tänne oikein ison säkin rahaa kun olemme Suomen köyhin kunta. Meidänhän piti niin rikastua kun otamme paljon maahanmuuttojia joista valtio antaa meille satoja miljoonia. Saimme vahingossa niin ylikoulutettua väkeä jotta ei valtio anna miljoonia koneinsinööreistä eikä muistakaan Iraakin lukutaidottomista lääkäreistä ja tohtoreista.

https://www.iltalehti.fi/talous/a/2014121818938289

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käpy.tonttu

      Voisi tuoda aapisen että insinöörit ja tohtorit oppisi lukemaan.

    • 2e2

      Iltasanomat 19.12.2014
      Pikkasen wanha uutinen mutta varmaan köyhiä ollaan.

    • Söpöä

      En tiedä lieksalaisista mutta ainakin tällä palstalla moni paikallinen taitaa uskoa joulupukkiin ja satutarinoihin.

    • syökääkanaa

      just näin ja satutarinoita riittää tälläkin palstalla vuoden jokaiselle päivälle asiasta kuin asiasta

    • Jospa joulupukki toisi meille uuden Lieksan.

    • RuotsalainenLucia
      • Eh he hee😭
        Ihan mv lehti puti avata tuon takia? Minkäs sille voi jos iljaa ja sua miehet kiinnostaa. Tekikö homon?
        🐃...😲


      • hehetiheheti
        Pääpumppu kirjoitti:

        Eh he hee😭
        Ihan mv lehti puti avata tuon takia? Minkäs sille voi jos iljaa ja sua miehet kiinnostaa. Tekikö homon?
        🐃...😲

        Älä luule kaltaiseksesi, mutta matuluciako se pisti sinut herjauksen puolelle?
        Mutta mitä sanot mustasta poikaluciasta?


    • todella.köyhä

      Naapurikadulla asuu 92 vuotias mies, joka on todella köyhä. Hänellä ei ole enää juuri mitään muuta kuin rahaa. Ja metsiä sekä osakkeita. Aikoinaan Nokian osakkeilla rikastunut todella köyhä miljonääri. Hän elää hyvin askeettisesti ja käyttää samoja vaatteita kuin aikoinaan töissä ollessaan. Eläkkeelle jäätyään hävitti autonkin omaisuutta kuluttamasta. Nokian miljonäärejä oli kymmenisen vuotta sitten Lieksassa neljä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe