Jääkaappi-pakastin yhdistelmän ansiosta voin mieleistä ruokaa laittaa ympäri vuoden. Miksi joulunakaan pitäisi muka ähkykuntoon itsensä syödä. Sama juomien kanssa.
UKK punnitsi itsensä vaa'alla joka aamu. Se antaa hyvän viitteen, mitä päivän aikana ravintoa tarvitsee.
Kun ihmisen ravintotalous on kohdallaan, nälkätuntuma kertoo tarvitseeko tämänpäiväisellä liikkumisella mitään ylimääräistä vatsantäytettä nauttia.
https://www.laskurini.fi/terveys/painoindeksilaskuri BMI laskurin mukaan painoindeksini on 22.7. Hiukan nousussa. Ei erikoisherkkuja liikaa joulunakaan.
Ähky ruuasta jouluna.Miksi?
9
231
Vastaukset
- Joulunjuhlija
Ei se Joulunajan syönti ole ratkaisevaa, vaan koko vuoden päivittäinen syönti.
Minäkin ahdan Jouluna jokapäivä kilon kinkkua ja toisen silliä, mutta silti painoindeksini on vain 10,0!- Kohtuus_OK
BMI-laskurin mukaan olisit kuollut jo keskosena. Et osannut tai uskaltanut avata avausviestissä olevaa linkkiä vaan lähdit provoilemaan.
Oma aliravitsemustilani indeksi olisi 18.
- halpajatehokaslääke
Ähkyyn kannattaa ottaa ruokasoodaa.
Annostus: 1 rkl ruokasoodaa lasilliseen vettä.
ja ähky on poissa noin 15 minuutissa.- ruokasuutaa.ala.lahtinen
Ruokasooda puhdistaa vatsan tehokkaasti. Otin kerran ruokalusikallisen kerran sitä lasilliseen vettä sekotettuna. Ripulin se teki, mutta meni nopeasti ohi. Tuli hyvin kevyt olo.
Monikäyttöinen ruokasooda. Se ja talkin käyttö tuhosi parissa viikossa hirmuisen jalkahien, Sanoin lääkärille että poistan vaikun aiheuttaman sisäkorvan kutinan hyvin.
Laitan sitä hyvälaatuisen pumpulitukon kanssa korviin. Vaikku tulee pois ja kutina lakkaa. Lääkäri sanoi että talkki poistaa sisäkorvan liiallista happamuutta.
- NormaaliBMI
Mun BMI on pysynyt tossa 10 koko ajan.
Se on mun mielestä ihan normaali!- Kohtuus_OK
Normaali BMI
Et käsitä BMI laskurin ohjetta. Sairaalloisen alipainon raja-arvot ovat 0-14.9
- kinkunsyöjä
Jouluisin syön kilon kinkkua päivässä, eikä ähkystä ole tietoakaan!
Kinkku torjuu ähkyn. - ähkyistäuuttavuotta
Kinkut on syöty ja joulu on ohi ja myös ähky on ohi.
Oottelen tässä uudenvuoden juomaähkyä ja ilotulitusähkyä! - UuusiVuosi
Joulu ohi!
Kinkku ohi!
Ähky ohi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493750- 583543
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I982944Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1222490Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352092Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva431893Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1081834Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711199