Joko olette käyneet katsomassa, joko se on siellä? On se kyllä joka kerta mahtava tunne nähdä jäätie. Aion käydä katsomassa ja ottamassa kuvia siitä heti kun se avataan.
Jäätie sykähdyttää
4
50
Vastaukset
- tie.jäällä
On se viimevuotinen jäätie mutta se on levinnyt eripuolille Pielistä ja osa siitä on mennyt alavirtaan kohti Joensuuta!
Uusi jäätie tehdään kun saadaan ensi reilusti jäätä, eli hyvällä tuurilla helmikuussa! Kun ilmasto lämpenee, ei ole enää jäätietäkään. Vuoteen 2060 mennessä Suomessa ei ole jouluna edes lunta.
- ei.sitten.hiihdellä
Minä olen silloin jo 113 vuotias. Kyllä silloin harmittaa lumitilanne.
Ei ole vielä jäätietä mutta hyvällä alulla on jos pakkasia jatkuu, rannassa n 20 cm teräsjäätä, pitää olla vielä toinen mokoma lisää ja viranomaisen tarkastus ennenkuin voidaan avata liikenteelle. Vuonis.net sivuilla on ilmoitus kun tie avattu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209