Moneltako yritykseltä pyydettiin tarjous jouluvaloihin Forssassa? Olis kiva tietää. Vai menikö tuttavien kautta. Jos Forssan jouluvalot ovat erinomaisen upeat. Niin Tammelan valot on todella loistavat, Forssaan verrattuna
Forssan Jouluvalot
Korruptio
2260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mielestäni liian 'prameat' ovat molemmissa. En vaan näe, enkä tunne niissä joulun tunnetta. Esim. Ypäjällä on jouluisemmat. Maku-asioita tietenkin.... Mutta onhan sentään ne Kukkapään k.valot. :)
Vanhat Jouluvalot oli hienommat. En ymmärrä näiden hienoutta. Moni niistä kysellyt
En minäkään ymmärrä, kuinka ne liittyvät jouluun? Kahta valomallia näkyy olevan, mutta "joulu puuttuu." Finlaysonin kangasmallejahan ovat, kauniita omassa tarkoituksessaan.
Minusta Forssan jouluvalot on upeat! Mutta sehän on niin, että kaikkia ei voi miellyttää. Mitä tarjouksiin tulee, sitähän voi kysyä Forssa kaupungilta. Soittaa vaan vaihteeseen ja pyytää jouluvaloista vastaavalle henkilölle.
Nämä pitäis olla julkisia , tarjous pyynnöt. Onhan ne kaikkien verorahoilla törsätty.
Kaikkien verorahoilla? Kaikki forssalaiset ei todella maksa veroja. Aika moni on saamapuolellla, nimittäin tukien.
Tässä oli kyllä valojen kilpailutuksesta kysymys. Ja läpinäkyviksi kilpailutus kaikkien etu niinkö. Voihan sen jälkikäteenkin tuoda esille moneltako yrittäjältä kysyttiin. Reilua peliä
Useimmista tuistakin maksetaan veroja. Tuo verotus on kaikkinensa aika monimutkainen kokonaisuus, mutta pääsääntöisesti "saamapuolella olevatkin" hyödyttävät kaupunkia ja ovat lähinnä valtiolle miinusmerkkisiä.
Jos Kela maksaa yhdellä kädellä tukia ja verottaja ottaa toisella kädellä verot? Tässä välissä oleva Jäppinen ei tee pätkääkään töitä ja viitsii vielä valittaa, kun tuet maksetaan kotisoffalle.
Tuki on nimensä mukaan tuki eikä työpanos ja sen tuen maksavat suurimmalta osaltaan työssäkäyvät.
Kuin maksaa yritystuet, maataloustuet, lapsilisät, eläkkeet, takautuvasti omasta päivähoidosta ja koulutuksesta, kukkapään katuvaloista, sairaanhoitajista, Ahvenanmaan itsehallinnosta, saamelaisten kansankäräjistä ja porotaloudesta, puolustusvoimista, virkaheitto virkamiehistä, pakolaisista, pankkien tukemisesta, kehitysavusta jne jne. Olet kyllä kova veronmaksaja ja pidät koko Suomea ja Eurooppaa että myös kehitysmaita pystyssä. Respektia sinulle.
Näinhän se on, mutta toki talkoisiin osallistuu muutkin veronmaksajat, on sitten yksityishenkilö tai yritys. Ei kukaan yksin yhteiskuntaa pidä pystysssä.
Siitä on sitten montakin mielipidettä, miten verotulot pitäisi käyttää. Veronmaksajana olet varmaan samaa mieltä.
Suomessa lakisääteiset TYÖeläkkeet kerätään pääasiassa työnantajien ja työntekijöiden sekä yrittäjien maksamilla VAKUUTUSMAKSUILLA.
Työläkkeen maksaa työeläkeyhtiö.
Kansaneläkkeen kustannuksista vastaa valtio.
Työhön perustuva sosiaalivakuutus rahoitetaan pääsääntöisesti työnantajien ja työntekijöiden maksuilla.
Sitäpaitsi, jopa nimimerkki "niinain" varmaan ymmärtää tai pitäisi ymmärtää, että yksi veronmaksaja pidä mainitsemiasi asioita pystyssä, mutta onneksi meitä on vielä paljon.
Minä en ymmärrä kun Forssan jouluvalot eivät olleet toiminnassa koko päivää, vasta kun katuvalotkin paloivat. Oli muutama todella pimeä keskipäivä.
jouluvalojen kulutkin olis voinit panostaa lapsille ja nuorille perheille
Ja aina joku valittaa, teet niin tai näin. Kai maar se hyvä on ettei keskipäivällä valoja poltettu?!
Meillä täällä Katuvaloissa ovat tarpeeseen, ja joku siellä taas höpöttää kansallisista maataloustuista, ne ovat kyllä tarpeen, kaikki eivät osta Tanskalaista.
Jos hankinnan summa ylitti tietyn rajan niin teknisestä virastosta saat tiedot. Jos summa oli alle ko. rajan niin kilpailutusta ei ole ollut ja homman sai varmaankin se, joka järkkäsi parhaat tarjoilut...
Tai pyydettiin viimetinkaan ettei muut kerinny tarjouksissa mukaan.
Lehdessähän se firma kerrottiin ja hintakin muistaakseni oli kymppitonnin kalliimpi kuin tavalliset jouluvalot. Jos en nyt ihan väärin muista kalliimmaks tuli kuitenkin kuin ihan perus valot.
Ei Kukkapään katuvalotkaan ihan halvat varmaankaan olleet? Mutta on ne hienot ja tarpeelliset ainakin.
Kiva kun näätte ne morsmaikutkin paremmin, ettei tarvi katua myöhemmin ;)
Näytti miltä hyvänsä, mutta kun pääsee talosta naimaan, piäsee muataloustujille.
Voi näyttää erilaiselta seuraavana aamuna vieressä.