Joulupukki toi vaarille tuollaisen lelun ku : Raspberry Pi 3 Model B
Joten onko kokemuksia, ja millaisilla käyttöjärjestelmällä pyöritätte niitä ?
Itse olen kokeillut jo useampia, ja ne ovat olleet 32 bittisiä
vakain on noista ollut puppyn Quirky_xerus_8.1.4_rpi2_rpi3 - 32 bittinen
Nyt löysin ensimmäisen 64 bittisen Gentoo pohjaisen genpi64
https://github.com/sakaki-/gentoo-on-rpi3-64bit
siinä on xcde4 työpöytäympäristö, ja mitenhän tuon saa muutettua suomen kieliseksi ?
Näppäimistö kyllä onnistui muuttaa helposti, mutta, mutta siihen se sitten jäikin.
Kielipaketteja on näköjään Suomeksi valmiiksi asennettu tuohon genpi64 peräti 136 kohdetta, ja eri kieliä on peräti 206.
Onko Raspberry Pih:n omia keskustelua Suomeksi netissä ?
t. Vaari :)
Raspberry Pi 3 Model B+
8
222
Vastaukset
Raspbianissa lienee vähiten harmia ajureiden kanssa.
- RaspberryPi
Toimihan se Raspbi 2018-11-13 siihen asti jotenkin kun ei päivitä tai itse lataa pakettienhallinnasta lisäohjelmia.
Jo pelkkä kielen vaihto aiheuttaa ongelmia ?
Olen rakennellut tuosta reilun vuoden vanhasta Quirky Xerus 8.1.4
joka on ollut aika hyvä siinä mielessä että se ei takertele.
Web Selain saisi olla jokin uudempi selain esim Chromium tai Firefox.
mut en ole saanut toimiin sellaista, aika vanha Seamonkey siinä toimii
ja jopa Youtuben videotkin saa jotenkin toimimaan.
"Normi" netteily sujuu hyvin.
- kokeiltua
Kokeilin Ubuntu Matea 16.04, mutta en muistaakseni saanut wlan-verkkoa toimimaan. Rasbuntun ongelma on ettei sille saa tuoretta Firefoxia, vaan ainoastaan version 51. Uusimman asennus kaatui johonkin virheeseen. Pitäisi jossain vaiheessa varmaan yrittää tarmokkaammin. Muuten kyllä päivittyy loistavasti. Siinä toimii wlankin, kun muistaa vaihtaa wifi-maan Suomeksi.
- Vanhus_Liikenteessä
Tuossa Ubuntu Matea 16.04, saisi uusimman Firefox-64.? mutta se ei toimi.
Eli noissa lähes kaikissa ARM-rpi-3:a on vikoja ja vikoja.
Tämä Raspberry Pi 3 Model B on kun menisi 15-20 vuotta taaksepäin ajassa
Tuo on aika vakaa, mutta kaipaa hieman kokemusta asentamisessa, niin kyllä se siitä ;)
http://aijaa.com/7s3YRD
BerryBoot on nielestäni parempi kun NOOBS
Tuolta löytyy aina uusin BerryBoot
https://sourceforge.net/projects/berryboot/files/
- parempaa.tietokantaa
Saakohan Rasbianiin asennettua oikean MySQL:n, kun se näytti asentavan pyynnöstä huolimatta MariaDB:n? Tai ainakin pitäisi saada MariaDB:stä versio 10.2, kun nyt asentui 10.1.37. Tuo ei handlaa näkymiä tarpeeksi hyvin, vaan pukkaa virhettä "View's SELECT contains a subquery in the FROM clause".
Rasberrylle on useita käyttiksiä, Gentoo on siinä haastava. Kieli asetukset. Mitäs cat /etc/locale.gen kertoo? Tuonne pitäisi pistää suomen lokaali ja englanti. Locale kertoo myös voimassa olevat asetukset. locale-gen (roottina) asettaa muutetut lokaalit voimaan. OpenRC:tä käytettäessä eselect locale list listaa locaalit ja eselect locale set muuttaa valinnan. L10N muuttuja pitää asettaa make.conf tiedostoon. Samoin nls use muuttuja. Sitten on vielä xorg.conf jonne voi pistää locaalit. Gentoota käyttäessä kannattaa portage pistää verkkolevylle ja käyttää distccd:tä. Verkkolevyä tarvitaan vain päivityksissä.
MariaDB on uudempi kuin MySQL. Riippuvuuksien kanssa ongelmia jos haluaa MySQL asentaa. Onnistunee virtuaalipaketilla. Ei onnistu kaikissa jakeluissa. Gentoossa menee helposti käytetäänkö MySQL, MariaDB tai SQLite. Moniin tarkoituksiin riittää kevyt SQLite. Maria tulee kehittäjän tyttären etunimestä. Kehitystyöhön käytetty kymmeniä miljoonia.
ARM prosuja käytetään paljon ja ne ovat vallanneet markkinat. Olisko vuosituotanto jotain 10 miljardia. Intelin ja AMD:n osuus markkinoista yllättävän pieni. Tulevat vielä pöytäkoneisiinkin. Kiinassa jo käytössä.
Jos haluaa tehokkaamman lelun niin Intelin NUC työpöytäköyttöön jo riittävä. Tai kodin mediatoistimeksi. Voi vaikka teipata näytön taakse. Raspberryn saa kyllä käynnistymään verkosta melko nopeasti, mutta vaatii kernelin uudelleen käännöksen ja pientä säätämistä. Toki mallikohtaisia eroja...
Raspberry sopii hyvin Unix perusteiden opetteluun, media toistimeksi, vaikka pyörittämään NAS-purkkia, palomuurina tai välkyttämään jokulukuusen valoja.- Vanhus_Liikenteessä
Hej alla Raspin B3 Experter / entusiaster.
Det är på finska: Eli Suomeksi.;=O
Hei kaikki Raspin B3 kokeilijat / harrastajat
Taas Ruotsista jotain myös Raspberryin B3 :n
http://raspex.exton.se/
Olen kokeillut tuollaista Ubuntu pohjaista kun
raspex_ubuntu_18.10_LXDE_rpi2_rpi3_2018.10.15_berryboot.img.gz
Videot toimii SMPlayerilla jotenkin, web-selaimia on useampia, toimivuus niin ja näin ?
Olisi kyllä ohjelmia mutta aika surkea video pyörii niin että tehot on tapissa.
Prossu 85% samoin on myös muisti, ei hyvä !
Ilman jäähdytystä ei kannata edes kokeilla, ja virtalähde on oltava ainakin 5V/3A- currentti
Joku on saanut LXDE:n latausvaiheessa miltei 700mA virrankulutuksen. https://raspi.tv/2018/how-much-power-does-raspberry-pi-3b-use-power-measurements
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176